česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 22. únor 2024

Celé spektrum v jedné ruce

DPS 6/2012 | Články
Autor: Micronix

Vzhledem k velkému zájmu o tento produkt na právě proběhlém Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně si dovolujeme na následujících řádcích představit tuto novinku i našim čtenářům. Jedná se o ruční spektrální analyzátory SPECTRAN od firmy Aaronia AG. S přístroji této firmy je možné pokrýt měřené spektrum již od 1 Hz až po 9,4 GHz. Přístroje mají moderní vzhled v modré metalíze, což je ale to nejméně důležité. Celému přístroji dominuje monochromatický LCD displej s úhlopříčkou 100 mm. Kompletní ovládání zajišťuje 16 tlačítek. 11 jich zaujímá číselník, včetně desetinné čárky, dále Shift, ON/OFF, Clear a Enter. Více funkčními tlačítky jsou pak čtyřsměrový volič pro pohyb po displeji a jeden ovladač „Jog Dial“ k ovládání hlasitosti a dalších funkcí v menu. Tlačítka mají tvrzený a leštěný povrch připomínající sklo. Při stisku výjimečně měkce, ale i přesně dosednou. Měřené zařízení a antény se připojují přes SMA konektor umístěný na vrcholu. Další dva konektory na boku slouží k připojení sluchátek (2,5 mm jack) a napájecího adaptéru. Napájecí adaptér slouží jako nabíječka vestavěného akumulátoru. Na druhé straně je standardní miniUSB konektor. Letité zkušenosti uživatelů promítla firma Aaronia do intuitivního ovládání. Pomocí tlačítek 1 až 0 lze jednoduše zvolit měřené frekvenční pásmo. Těmito tlačítky lze vyvolat i uložené nastavení pro měření GSM a UMTS, DTEC, TV a rádio, Bluetooth, CT+ a Wi-Fi. Přes USB lze bezplatně aktualizovat verze firmwaru, ale především je možné díky dodávanému softwaru MCS Spectrum Analyzer plně ovládat připojený přístroj a zobrazovat aktuální hodnoty na obrazovce počítače. Touto kombinací získáte plnohodnotný spektrální analyzátor.

Celé spektrum v jedné ruce 1.jpg

Obr. 1 Měření EMC pomocí jedné ze sond

Software je možné spustit na všech důležitých systémech, jako jsou Windows, MAC OS a Linux. Přenos informací ovládání probíhá v reálném čase. Mezi základní funkce patří možnosti určování kontrolních limit dle norem nebo vytváření vlastních. Podpora zobrazování různých informací v různých oknech, jako je Spektrum, Histogram, Výkon kanálu, Časová oblast atd., dělá spolu s možností ukládání a přehrávání z přístroje Spectran silnou zbraň při hledání konkrétních signálů. Jelikož se software průběžně upravuje, můžeme čekat, že se možnosti zobrazení a ovládání budou rozšiřovat.

Celé spektrum v jedné ruce 2.jpg

Obr. 2

Nicméně na integrovaném displeji se zobrazují všechna důležitá data, která budete v terénu potřebovat. LCD je standardní konstrukce, takže na přímém slunci není čitelnost nijak závratná, ale není to tak špatné, aby to bránilo v používání přístroje. V horní části se nalézá bargraph, který ukazuje sílu signálu, což se hodí při rychlé změně úrovní. Ve střední části jsou zobrazeny informace o nastavených parametrech měření, vlastnostech zobrazení a informace o nastavených standardech. Největším údajem je úroveň nesilnějšího signálu v nastaveném rozsahu. Spodní část pak slouží pro informování o nastaveném frekvenčním rozsahu a grafickém zobrazení úrovně jednotlivých frekvencí.

Celé spektrum v jedné ruce 3.jpg

Obr. 3 Velikost přístroje v porovnání s rukou

Přístroje Spectran jsou určeny pro celou řadu uživatelů, kteří potřebují mobilní, lehké zařízení, které nezabere moc místa, a hlavně, které nestojí moc peněz. Díky silnější baterii zvládá Spectran měřit až po dobu devíti hodin. Čili je určen především do terénu. Spektrální analyzátory jsou vyráběny v dalších dvou provedeních. Buď jako stolní USB zařízení bez displeje v černé hliníkové krabičce, které lze používat pouze při připojení s počítačem, nebo lze zvolit armádní provedení, kdy je hardware Spectranu integrován do upraveného notebooku založeného na HW konfiguraci Dell Latitude E6420XFR.

Pro výběr správné verze přístroje je nutné si určit frekvenční oblast, která bude měřena. Pro měření nízkých frekvencí (1 Hz–30 MHz) je určen typ NF 5030 a pro měření vysokých frekvencí (1 MHz–9,4 GHz) je určen typ HF 60100. Při výčtu parametrů zmiňovaného typu NF 5030 zjistíme, že jde o docela výjimečný přístroj. Například: měřený rozsah magnetického pole pro složku E je 0,1 V/m až 20 kV/m. Složka H od 1 pT až do 2 mT. Typická citlivost od 200 nV do 200 mV. RBW od 300 kHz až do 1 MHz, demodulace AM/FM, rozšiřitelná paměť na 1MB. Některá technická data přístroje HF 60100: RBW od 200 Hz do 50 MHz, DANL až −170 dBm, demodulace AM/ /FM/PM/GSM. Součástí dodávky HF modelů je i směrová anténa HyperLOG.

Mezi nejčastějšími aplikacemi použití jsou například instalace mobilní komunikace, opravy a určování síly EMC pole u uživatelů a v laboratořích, demonstrační účely na školách a v neposlední řadě také měření pro armádní účely. Při rozšíření o audio indikátor je možné, díky úzké směrovosti antén HyperLOG, používat přístroje i pro detekci umístění různých vysílačů nebo bezdrátových odposlechů, což je dnes docela žádaná služba. Pro měření EMC a blízkého pole jsou dostupné sady pěti sond pro měření od DC až do 6 GHz.

Firma Micronix, která získala v ČR a SR zastoupení firmy Aaronia, nabízí všechny verze těchto produktů. Bližší informace získáte nejen na internetových stránkách firmy Micronix, ale přístroje Vám mohou být po předešlé telefonické dohodě předvedeny i v sídle společnosti.

Veškeré adresy a spojení na firmu Micronix, s.r.o., jsou uvedeny v následujícím inzerátu.