česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Vývoj, verze a vlastnosti laku ElpeGuard® SL 1307 FLZ

Ochranné laky řady bezbarvých, transparentních a fluorescentních laků ElpeGuard 1307 FLZ jsou v současné době nejdynamičtěji se rozvíjející skupinou produktů používaných v evropském, zejména automobilovém průmyslu. Akrylát umožňuje vysokou adhezi a zejména rychlé schnutí. Základní verze zasychá již po 15–20 minutách při pokojové teplotě tak, že se může s výrobkem ihned poté manipulovat.

Laky splňují nepřísnější ekologická kritéria při aplikaci organických látek. Jsou dodávány v takovém balení a viskozitě, aby splnily všechny technické možnosti nanášení. K lakům bylo vyvinuto speciální čistidlo R 5817, kterým je možno čistit kromě čerpadla jak celou trasu laku v přístroji, tak i rámy a ostatní plochy. Tento typ je odstranitelný manuálně po předchozím naleptání ředidlem a případném lokálním nahřátí. Z desítek spokojených zákazníků v České i Slovenské republice je největším odběratelem PANASONIC Trstěná.

Obr. 1

Základní verze laku je SL 1307 FLZ, jehož zdokonalenou variantou je lak SL 1307 FLZ/2, jeho vlastnosti jsou zejména: lepší sušení v peci, zdokonalení pro ponor, lepší odér, flash point 45 °C. Dále byl vyvinut lak SL 1307FLZ/3, který je vhodný pro lepší krytí hran. Tato tixotropní kapalina není určena pro ponor a selektivní automat. Verze SL 1307 FLZ/4 vyniká zlepšenou přilnavostí na kritických substrátech a rovněž není vyvinuta pro ponornou aplikaci.

Existují také barevné verze laku, a to červená SL 1337 a zelená SL 1367, které poskytují transparentní silný kontrast pro substrát. Pro malé série a opravy je k dispozici sprej SL 1307 FLZ-S.

Dalšími dostupnými variantami jsou gely pro „Dam & Fill“, kde se aplikace provádí kartridží, je to tixotropní SL 1307 FLZ-T a vysoce vysokoviskózní SL 1307 FLZ-HT.

www.inter-conti.cz