česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Automatické prototypové a malosériové osazování SMD

Necháváte si prototypové a malosériové desky se SMD komponenty osazovat zakázkově? Není důvodem obava vysoké ceny technologie a pozdější návratnost? Co když pro Vás není rychlost rozhodujícím parametrem?

Řešením jsou osazovací stroje německo- polské společnosti Mechatronic Engineering.

Obr. 1 Manuální podavač pro nastříhané pásky

Obr. 1 Manuální podavač pro nastříhané pásky

Na trhu je mnoho firem, které vyrábějí osazovací stroje s rychlostí osazování okolo 3 až 5 tisíc součástek za hodinu. Tato rychlost často bývá nevyužita v případě výroby prototypů nebo malosériové výroby. Modelové řady strojů Mechatronic Enginnering se liší v osazovací rychlosti, která se reálně pohybuje mezi jedním až třemi tisíci součástek za hodinu, což je v mnoha případech dostačující. Dále se liším tím, jestli je stroj vybaven dávkovací hlavou pro nanášení pájecí pasty nebo lepidla. Posledním parametrem jsou podavače, které mohou být manuální (pásky, tyče, zásobníky, volně sypané) nebo automatické v kombinaci s manuálními (obr. 3).

Obr. 2 Stroj lze umístit i na pracovní stůl

Obr. 2 Stroj lze umístit i na pracovní stůl

Rozsah velikosti komponentů je od 0201 až po pouzdra 35 × 35 mm. K dispozici je zásobník pro automatickou výměnu šesti typů trysek. Stroje zpracují standardní typy SMD součástek a součástek s jemnými roztečemi vývodů včetně BGA, μBGA, QFN, CSP, SOIC, SMD LED.

Programování je snadné a intuitivní. Buď přeneseme GERBER a CAD data, nebo využijeme TEACH-IN módu (učení). Stroj má rovněž funkci elektronického manipulátoru. Součástí softwaru je i program pro kontrolu nanesení pájecí pasty a pro kontrolu přesnosti osazení.

Obr. 3 Verze se stojanem a kombinace podavačů

Obr. 3 Verze se stojanem a kombinace podavačů

Každé zařízení je v základní konfiguraci dodáváno včetně PC s myší a klávesnicí (operační systémem WINDOWS XP), kompletním softwarem pro provoz stroje, držáky DPS, podpěrnými magnetickými kolíčky a pěti kusy automatických podavačů nebo bloku podavače pro nastříhané pásky (obr. 1).

Ceny strojů připravených pro okamžitý provoz nabízíme již od 12 500 eur. Společnost Mechatronic Enginnering nabízí kompletní sortiment strojů pro prototypovou až středně sériovou SMT montáž. Jejím výhradním distributorem pro Českou a Slovenskou republiku je P2J Technology s. r. o.

Podrobnější informace o těchto produktech najdete na webových stránkách www.p2jtechnology.cz, www.mechatronic-systems.com.