česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Veletrh productronica 2015

DPS 1/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz
vykop.jpg

V druhém listopadovém týdnu se letos již po čtyřicáté konal v Mnichově veletrh productronica. Jako obvykle byl zaměřen na výrobu v elektronice, tentokrát pod mottem inovace a robotika. Poprvé v historii výstavy se tak ve stáncích objevily i roboty a živě předváděly své možnosti ve výrobě elektroniky.

V době konání veletrhu zrovna probíhala stávka zaměstnanců společnosti Lufthansa a také se objevily občasné delší čekací doby na hranicích s Rakouskem, které zkomplikovaly příjezd mnohých zahraničních návštěvníků. I když jejich počet (38 tisíc z téměř 80 zemí) nezlomil žádný rekord, přesto indikoval velmi úspěšnou akci. Největší přírůstek v návštěvnosti zaznamenala Asie, zejména ze zemí, jako jsou Čína, Japonsko, Malajsie a Singapur. Nás potom může těšit, že Česká republika obsadila páté místo v celkovém počtu návštěvníků, hned po Německu, Itálii, Rakousku a Švýcarsku. Na veletrhu mělo svou expozici celkem 1 168 firem ze 40 zemí.

S tématem inovace obr1+2+3výroby elektroniky souviselo i nové ocenění Innovation Award. To mělo za cíl vybrat ze 70 přihlášených exponátů ty nejlepší z pohledu inovace zařízení a technologií v pěti různých segmentech výroby elektroniky. Ocenění nakonec získaly tyto společnosti:

F&K Delvotec v kategorii polovodičů za zařízení Laser Bonder, které umožňuje pomocí laseru bondování i silnějších drátků pro výkonové součástky.

Asys v kategorii budoucích trhů za software Pulse, kterým lze monitorovat a ovládat SMD výrobní linku z tabletu nebo chytrých hodinek.

Fuji Machine v kategorii PCB & EMS za nový koncept výrobního zařízení SmartFAB (obr. 2), který byl navržen za účelem podpory manuálních prací, jako je např. osazení desky axiálními, radiálními a nestandardními součástkami, s cílem zvýšení produktivity.

Schleuniger v kategorii kabely, cívky & hybridy za zařízení CoaxCenter 6000, které jako první umí pracovat s mikrokoaxiálnímí kabely, a to navíc s vysokou přesností.

Rehm Thermal Systems GmbH v kategorii SMT za inovativní možnosti práce se součástkami na cívkách.

V celkem sedmi výstavních halách bylo k vidění snad vše, co souvisí s výrobou elektroniky.

Při prohlídce expozic v hale B1 jsem si uvědomil jednu zajímavou změnu v technice výroby holých DPS – fotoplotry byly zcela nahrazeny zařízeními pro přímý osvit desek (LDI – Laser Direct Imaging). Zatímco výrobu fotoplotrů ovládalo jenom několik málo výrobců, myšlenka přímého osvitu se zřejmě stala lákavým výrobním námětem pro více firem, alespoň soudě podle jejich počtu na výstavě. Vždyť jenom za Evropu se tu prezentovaly společnosti Orbotech, Limata, Schmoll Maschinen, EIE, LPKF. Některá zařízení, např. japonská LEDIA, měla přímo obří rozměry (ale úměrné svému výkonu), zatímco naopak třeba zařízení firmy LPKF pro prototypovou výrobu bylo stolního provedení. S rozvojem přímého osvitu desek souvisí i další inovace, např. nové materiály pro nepájivou masku, které tu nabízelo hned několik vystavovatelů.

Překvapila mne absence výrobců CAM software – našel jsem pouze stánek společnosti Valor, Siemens Industry Software a Polar Instruments. Valor, divize firmy Mentor Graphics, i softwarová skupina Siemens jsou největšími výrobci CAM a PLM programů pro výrobu elektroniky se zaměřením zejména na hromadnou výrobu. Naproti tomu Polar Instruments reprezentuje příklad malé firmy s velmi specifickým a precizním softwarem, např. pro výrobu holých desek s řízenou impedancí.

Ve stánku japonské firmy SAKI, kde byly ke zhlédnutí nejnovější 3D inspekční zařízení AOI, SPI a rentgen, jsem byl zaskočen česky mluvícím personálem v japonském oblečení, plzeňským pivem a oplatkami z Mariánských Lázní. Vše se ale vyjasnilo, společnost SAKI má v Praze svoji pobočku, která má na starosti vývoj a další služby.

Stánek firmy SAKI však nebyl jediný, kde se návštěvníkům mohlo dostat odborného výkladu v (téměř) rodné řeči. Ve stánku společnosti Nordson Asymtek, který obvykle navazuje na další stánky skupiny Nordson, se mi dostalo perfektního vysvětlení ve slovenštině. Rád jsem si osvěžil vědomosti o zařízení pro selektivní nanášení ochranného povlaku, zejména v případě BGA. Navíc jsem si utřídil informace o různých fluid/jet dispenserech a jejich částech, jako jsou ventily, pumpy nebo aplikátory.

Česky se také mluvilo ve stánku německé společnosti Nevo, která na konci tohoto léta přenesla výrobu své pájecí pasty do Brna. Firma má exkluzivní práva pro výrobu a prodej pájecích produktů od Shenmao Technology pro oblast EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika).

obr 4Se zájmem jsem sledoval prezentaci a video o selektivním pájení laserovým paprskem ve stánku společnosti Dr. Mergenthaler GmbH & Co. KG. Na tak malé zařízení se mi zdály jeho možnosti až překvapivě veliké. Zejména mne zaujala možnost vysledovat zpětně průběh pájení v daném místě, protože si zařízení archivovalo obrovské množství dat o použitém pájecím profilu.

V jedné z výstavních hal probíhala také soutěž IPC v ručním pájení (obr. 4). Několik soutěžících v řadě u pracovních stanic mělo za úkol ručně osadit desku plošných spojů SMD součástkami přímo před zraky procházejících návštěvníků výstavy, přičemž na soutěž dohlíželi kvalifikovaní odborníci znalí potřebných standardů IPC pro ruční pájení. Podle jmen zapsaných na tabuli před každým účastníkem jsem usoudil, že se jedná o vskutku mezinárodní akci. Také jsem si nemohl nevšimnout, že mezi soutěžícími byly i ženy. Soutěžilo se o různé ceny, ale hlavně o postup na světovou soutěž v ručním pájení, která proběhne v příštím roce v rámci výstavy IPC APEX EXPO v Las Vegas.

Pořadatel veletrhu productronica, společnost Messe München International, organizuje podobné výstavy také v Číně a Indii (productronica/electronica China a productronica/electronica India). Méně známá je možná skutečnost, že po koncepční stránce je veletrh productronica podporován také německou asociací VDMA (Productronics Association in the German Engineering Federation), jejíž sekce pro elektroniku hraje v německém průmyslu významnou roli.

Protože se výstava productronica pravidelně střídá s veletrhem electronica, proběhne její příští ročník až za dva roky (14.–17. 11. 2017). Příští rok se tak bude v Mnichově konat výstava electronica (8.–11. 11. 2016).