česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

Rozšířená řada I/O modulů pro RS232, RS485, USB i Ethernet

DPS 2/2015 | Články
Autor: Papouch

Vstupů a výstupů pro automatizaci či sběr dat není nikdy dost. Pro malé systémy občas postačuje jen několik dvoustavových vstupů a výstupů, někdy jsou jich naopak třeba desítky či stovky. Podle použití se také liší ovládací rozhraní, nejčastěji jsou využívány linky RS232, RS485, USB a Ethernet.

Obr. 1

Řada modulů Quido

Moduly Quido jsou samostatná I/O zařízení, nejedná se tedy o stavebnici. Z toho vyplývá jednoduchost použití, kompaktní rozměry a nízká cena.

Obr. 2

Přehled základních typů je v tabulce 1. Vodorovně je počet vstupů / počet výstupů, svisle pak rozhraní. Moduly mají mnoho shodných vlastností, ale i některé odlišnosti, které plynou z jejich velikosti a uplatnění.

Tab. 1

Dvoustavové vstupy jsou opticky odděleny, na výstupech jsou použita relé s přepínacím kontaktem. U některých vstupů je možné zapnout čítač a připojit tak například čidla s impulsním výstupem. Na stavy vstupů je možné se dotazovat či nastavit mód, kdy je zpráva automaticky odeslána při změně vstupu. Stavy vstupů i výstupů jsou signalizovány kontrolkami.

Většina modulů Quido umožňuje i připojení teplotního čidla s rozsahem od – 55 do +125 °C.

Obr. 3

Použití

  • Ovládání výstupů: Výstupy jsou osazeny výkonovými relé s přepínacím kontaktem. Základní možností je kontakty relé okamžitě sepnout nebo rozepnout. Dále je možné kontakty nastavit do požadovaného stavu na zadanou dobu (např. sepni relé 2 na 5 s).
  • Sledování stavu vstupů: Vstupy jsou připraveny pro připojení kontaktu nebo napětí. Jsou dvoustavové – umí tedy rozlišit stavy připojeno/nepřipojeno napětí, respektive sepnutý/rozepnutý kontakt.
  • Počítání impulzů: U vstupů je možné zapnout funkci čítač (u každého vstupu samostatně) a počítat impulzy (počítání výrobků, osob apod.) nebo připojit externí čidla s impulzním výstupem.
  • Automatická informace o změně na vstupu: U vstupů lze jednotlivě aktivovat funkci, kdy se při změně stavu vstupu odešle automatická zpráva. Jde o datový paket nebo e-mail.
  • Měření teploty: Ke Quidu je možné připojit jeden teplotní senzor s měřicím rozsahem – 55 až +125 °C. Senzor je na kabelu volitelné délky. Aktuální teplota se zobrazuje na webové stránce Quida nebo ji lze číst z nadřazeného systému.
  • Hlídání teploty: Pro každý z výstupů lze nastavit teplotní meze, při kterých vybrané relé vykoná nastavenou akci (sepne, rozepne nebo sepne či rozepne na zadanou dobu).

IP relé spíná i 230 V

Novým členem řady Quido je modul IP relé, který můžete vidět na obrázku 2. Obsahuje dva digitální vstupy pro kontakt, u kterých je možno softwarově zapnout čítače. Dále obsahuje dva výstupy, které jsou tvořeny relé s přepínacím kontaktem a které mohou spínat 230 V.

Od jiných modulů řady Quido se IP relé odlišuje komunikační linkou RS232, která je přístupná přes Ethernet. Může sloužit k ovládání různých zařízení nebo například k připojení čtečky čárových kódů.

Možnosti komunikace

I/O moduly Quido i IP relé mohou komunikovat protokolem MODBUS TCP a umí také odesílat data při změně stavu vstupů protokolem http GET. Právě tato vlastnost umožňuje použití modulů Quido v sítích bez pevné IP adresy.

Moduly Quido lze zapůjčit k vyzkoušení a naši technici Vám poradí s jejich aplikací. Navštivte stánek Papouch s. r. o. na veletrhu Amper v Brně.