česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

Společnost Microchip představila řadu mikrokontrolérů PIC16(L)F161X

Již na výstavě electronica 2014 v Mnichově oznámila společnost Microchip rozšíření portfolia svých 8bitových PIC® mikrokontrolérů (MCU) o řadu PIC16(L)F161X, která se vyznačuje bohatými perifériemi a malým počtem vývodů. Tyto nové MCU rozšiřují nabídku součástek pod označením Microchip’s Core Independent Peripherals (CIP), které byly navrženy s cílem omezit problémy s pozdějším přerušením, umožnit práci s nízkým příkonem a zvýšit účinnost systému a bezpečnost při současném minimalizování doby návrhu obvodu. Periférie také redukují složitost systému tím, že nevyžadují přídavný kód nebo externí součástky.

MCU PIC16(L)F161X má matematický akcelerátor (Math ACC) s PID, který zajišťuje výpočet zcela nezávisle na jádru (Core Independent) se schopností provádět 16bitové matematické a PID operace. Nová řada také zahrnuje AngTmr (Angular Timer), což je hardware, který vypočítává úhel natočení v úlohách, jakými jsou ovládání motorů a triaků nebo zapalování pomocí kapacitního výboje (CDI). CIP může být nakonfigurován tak, že se chová jako host pro určité funkce, které mohou zvýšit rychlost provedení úkolu a snížit nároky na software. Převedením těchto funkcí z CPU na jiné úkoly se snižuje potřeba paměti a omezuje celková spotřeba MCU.

Společnost Microchip představila řadu mikrokontrolérů PIC16(L)F161X

Kromě MATH ACC a AngTmr má PIC16(L)F161X několik dalších periférií navržených s cílem usnadnit implementaci a přidat různorodost různým funkcím. 24bitový SMT (Signal Measurement Timer) zajišťuje měření digitálních signálů s vysokým rozlišením v hardwaru, což se projevuje v přesněji naměřených výsledcích. To je ideální pro ovládání rychlosti, nalezení rozsahu a otáčkoměry. Tato řada MCU také zahrnuje modul ZCD (Zero Cross Detect), který může na vodičích monitorovat AC napětí a indikovat průchod nulou, čímž se zjednoduší aplikace pro řízení triaků, když se tím sníží nároky CPU a cena materiálu. V kombinaci s novými 100 mA I/Os, ověřeným CLC (Configurable Logic Cell) a I²C™, SPI a EUSART pro komunikaci umožňuje tato vysoká úroveň integrace zrychlit návrh, usnadnit implementaci a přidat různorodost v použití.

Řada PIC16(L)F161X je podporována standardními vývojovými nástroji společnosti Microchip, včetně PICkit™ 3 a MPLAB® ICD 3. Konfigurátor kódu MPLAB® je typu plug-in a je zdarma pro Microchip MPLAB® X IDE, který zajišťuje grafickou metodu konfigurování 8bitových systémů a periférií. Ta umožňuje přesun od vývoje k prototypu v několika minutách, když automaticky generuje účinný a snadno modifikovatelný C kód pro každou aplikaci.

Nová řada také podporuje implementaci bezpečnostních standardů, jako jsou Class B a UL 1998, nebo operace typu fail-safe v kombinaci s WWDT (Windowed Watchdog Timer), který monitoruje bezchybnou funkci softwaru v rámci předdefinovaných limitů s cílem zlepšit spolehlivost. CRC (Cyclic Redundancy Check) s Memory Scan (CRC/SCAN) detekuje a projíždí paměť za účelem vyhledání poškozených dat. Navíc časovače HLT (Hardware Limit Timers) hlídají chyby hardwaru, které zahrnují pozastavení, stop atd., což umožňuje integrovat bezpečnostní a monitorovací funkce do aplikací s minimálním nebo žádným zásahem ze strany CPU. Navíc nabízí tato řada CPU nízkopříkonovou technologii XLP, která je dodávaná v malých pouzdrech s 8, 14 a 20 vývody.

Podrobnější informace o nové řadě MCU PIC16F161X jsou k dispozici na stránkách: http://www.microchip.com/ PIC16_LF161X-Family-Product-Page- -111114a.