česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Vestavné kamery Basler dart

DPS 2/2015 | Články
Autor: ATEsystem

Mimořádná spolehlivost a robustnost kamer Basler pro dopravu, průmysl a bezpečnost vynesla značku na první místo v počtu prodaných kamer mezi světovými výrobci. Své místo mezi nimi mají i jednodeskové kamery Basler dart pro vestavné systémy.

Obr. 1

Základní parametry

Hmotnost základní desky bez závitu je méně než 5 g při rozměrech 27 × 27 × 7,2 mm. Základní deska se závitem pro objektiv váží pod 15 g při rozměrech 29 × 29 × × 20 mm.

Připojení objektivu: Bare Board (deska bez závitu, kamera se připojí k zákaznicky dodávané optice), S-mount, CS-mount.

Napájení a komunikace

Kamery komunikují přes rozhraní USB 3.0 (zpětně kompatibilní s USB 2.0) a jsou z něj i napájeny při spotřebě 1,3 W.

Kamery Basler dart podporují protokol USB3 Vision, který zajišťuje stabilní a spolehlivou komunikaci mezi kamerou a řídicí jednotkou. Protokol USB3 Vision je standardem, který podporuje mnoho ovladačů a programů pro práci s obrazem. Řadiče USB 3.0 také umí přímý přístup do paměti (DMA), takže samotná komunikace téměř nezatěžuje procesor počítače, který je tak schopen se věnovat zpracování dalších úloh.

Tab. 1

Ovládání a programování

Kamera dart s rozsáhlými možnostmi nastavení poskytuje nekomprimovaný obraz o vysoké kvalitě, který je vhodný pro další programové zpracování. Kameru pro USB 3.0 stačí nainstalovat, připojit a spustit. Parametry ovládacího programu jsou plně programově nastavitelné:

  • Expoziční čas a citlivost (manuálně i automaticky)
  • Frekvence snímání
  • Vyvážení bílé u barevných variant, gama korekce
  • Možnost externí synchronizace digitálním impulzem nebo softwarovým příkazem
  • Digitální vstupy/výstupy
  • Čítače, časovače, CRC, časová synchronizace
  • Uložení parametrů do vnitřní paměti
  • A další…

Programové vybavení a SDK pylon 4 Software Suite obsahuje aplikaci pro snadné nastavení parametrů kamery, sadu ovladačů a API pro běžně používané programovací jazyky (C, C++, VB6, .NET). Součástí instalace je také ovladač pro DirectShow a TWAIN, takže kameru lze použít v programech, které tyto technologie podporují (například Skype). Kamery lze použít jak ve Windows, tak v Linuxu na platformách x86 i ARM.

Modely podle rozlišení a frekvence snímání

Kamera s rozlišením 1,2 MP má globální elektronickou závěrku snímání až 54 fps. Je vhodná pro stereovizi a aplikace s real-time přenosem obrazu. Monochromatický snímač má dobrou citlivost v NIR pásmu a je tak vhodný i pro bezpečnostní aplikace.  Kamery s rozlišením 2 MP (FullHD) a 5 MP mají rolující elektronickou závěrku. Jsou vhodné pro letecké snímkování a dokumentaci. Existuje i ekonomická varianta s nižší snímkovou frekvencí a rozlišením FullHD.

Záruka a podpora

Záruka na kamery Basler je 3 roky, pomoc s nastavením a implementací kamery je samozřejmostí, zapůjčení vzorků kamer pro design a vývoj prototypů zdarma.

Oficiální distribuci, poradenství a servis pro Českou republiku a Slovensko poskytuje firma: ATEsystem s. r. o., +420 773 021 070, kamery@visionx.cz, www.visionx.cz.