česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Roboty JANOME pro elektrotechnický průmysl

Robotika a automatizace se v dnešní době zabydlela již v mnoha oborech a výroba elektrotechnických součástek není výjimkou. V tomto odvětví působí také liberecká firma EXACTEC, která nabízí produkty renomované japonské firmy JANOME. Tato firma nabízí kromě běžných manipulačních robotů také speciální roboty pro pájení, řezání desek plošných spojů a dávkování tekutin. Firma EXACTEC nedodává pouze samostatné roboty a jejich komponenty, ale nabízí také jejich integraci dle přání zákazníka. Jedná se především o dva robotické koncepty: DESKTOP roboty, což jsou připravené portálové, lineární systémy a roboty SCARA – kloubové roboty s kruhovým souřadným systémem. Pracovní prostor těchto robotů je od 220 mm do 1 m. Nabízené produkty můžeme rozdělit takto:

Pájecí systémy pro bodové a liniové pájení

Firma JANOME staví na osvědčené spolupráci s výrobcem pájecích systémů APOLLO SEIKO, jejichž komponenty zajišťují kvalitní pájecí proces. Tato technologie není navržena, aby konkurovala automatům pro pájení vlnou, ale pro náhradu ručního pájení. Tyto systémy vnesou do výrobního procesu stejnoměrnost a opakovatelnost, kterých lidská obsluha může jen stěží dosáhnout.

Roboty JANOME pro elektrotechnický průmysl

Funkce tohoto systému jsou připraveny do té míry, že místo samotného programování se jedná spíše o parametrizování procesu. Hodnoty pro pohyb se nastavují na ovládacím panelu robota a pájecí podmínky jsou zadávány přímo na dotykový displej řídicí jednotky APOLLO SEIKO.

K pájecím systémům je možno zakoupit široké spektrum příslušenství, mezi které patří čisticí stanice, filtrační jednotky, předehřev cínu nebo zařízení pro pájení v ochranné atmosféře (generátor dusíku).

Robot pro řezání plošných spojů a dávkování tekutin

Se stejnými typy robotů a se shodným ovládáním fungují také systémy pro řezání desek plošných spojů (Board Cutting roboty) a roboty pro nanášení tekutin (Dispensing roboty). V každém z těchto robotů je upraven software přímo pro danou aplikaci a to umožní jednoduché volání funkcí, které při řízení budete používat.

Board Cutting roboty mají navrženou speciální řadu vřeten pro řezání a odvod nečistot z prostoru plošného spoje. Roboty rozřezávají velmi precizně všechny druhy PCB desek s velkou spolehlivostí a opakovanou přesností.

V elektrotechnické výrobě velmi pomohou i roboty pro nanášení tekutin: obvykle tmelů, past a různých maziv. Mají velký operační prostor a díky široké nabídce dávkovací techniky lze aplikaci postavit dle požadavků zákazníka. Dávkovat je možno z tuby, kartuše, tlakové nádoby, nebo tlakové pumpy. Aplikovat lze jak jednotlivé body s definovaným množstvím, linie, křivky a nebo i nanášet rozstřikem (spray). Velkou výhodou je opět přesnost a stabilita celého procesu. Dávkování stále stejného množství na přesné místo neznamená pouze kvalitní provedení, ale i úsporu spotřebovaného materiálu.

Veškerá tato robotická řešení se programují ve stejném uživatelském prostředí, pomocí stejného ovládacího panelu. Při pořízení rozdílné technologie, nebo nákupu dalšího kusu vás tedy nečeká další zdlouhavé proškolení, intuitivně budete nastavovat další stroj stejně jako předchozí. Jestliže chcete automatizovat a nahradit stereotypní lidskou práci přesným robotickým řešením, budou pro vás roboty JANOME dobrou volbou. S dotazy na parametry, nebo konkrétním technickým problémem se neváhejte obrátit na firmu EXACTEC.

www.exactec.com