česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Dvě třetiny Čechů berou na dovolenou počítač

DPS 6/2015 | Články
Autor: Intel

…polovina z nich pracuje, všichni se baví

Romantika na dovolené ano, ale jedině s počítačem a internetem! Průzkum společnosti Intel v České republice a na Slovensku zjišťoval, jak technologie ovlivňují chování uživatelů mobilních počítačových zařízení na dovolené.

A zde je výsledek:

  • Dovolená bez přístupu k internetu mezi Čechy není v módě, i ve dnech volna chtějí být připojeni ke svým oblíbeným internetovým zdrojům. Dvě třetiny uživatelů mobilních zařízení typu tablet, notebook či „dva v jednom“ si berou své přístroje na dovolenou s sebou.
  • Díky mobilním technologiím mohou rekreanti zůstávat v kontaktu se svou prací. Na dovolené pracují téměř dvě třetiny mužů, třetina pak intenzivně. Podíl pracujících žen je nižší, přesto i tak nadpoloviční.

Nepřítomnost mobilního počítačového zařízení u poloviny jeho uživatelů vzbuzuje stesk, s přístrojem v kapse se třetina cítí šťastnější a čtvrtina bezpečnější.

Obr. 1 Příležitostně pracuje nebo sleduje pracovní poštu více než polovina Čechů

Dvě třetiny uživatelů mobilních počítačů si berou s sebou svoje přístroje na dovolenou. Většina z nich si již nedovede představit, že by svou dovolenou prožila bez internetu a vymožeností, které jim jejich přístroje s přístupem k internetu poskytují. Potvrdil to průzkum1 společnosti Intel, který mezi více než dvanácti sty uživateli tabletů, notebooků a zařízení zvaných „dva v jednom“2 v České republice a na Slovensku zjišťoval, do jaké míry ovlivňují technologie jejich způsob trávení volných letních dnů.

Obr. 2 Využití počítače na dovolené

„Z průzkumu vyplývá, že dny, kdy se lidé na dovolené zcela odstřihli od každodenní rutiny, jsou definitivně pryč. Stále více z nich touží sdílet své zážitky a zkušenosti v reálném čase a využívat technologie pro svoji zábavu a komunikaci. S mobilním počítačovým zařízením jsou schopni prožít svou dovolenou aktivněji a informovaněji. Samotné chytré mobilní telefony již řadě lidí na dovolené nestačí,“ interpretuje výsledky průzkumu Martin Vařbuchta, manažer pro maloobchodní prodej společnosti Intel.

Z hlediska reálné mobility nejlépe vycházejí tablety, které si s sebou na cesty bere čtyři z pěti jejich majitelů (80 %). Obdobně je to u zařízení „dva v jednom“, s sebou je vozí 69 % jejich majitelů. Jako nejméně mobilní z průzkumu společnosti Intel vycházejí notebooky, které cestují přibližně s každým druhým majitelem (53 %).

Do mužské preference zařízení vyznačujících se solidním výkonem, jako jsou zařízení „dva v jednom“ a notebooky, se promítá, že muži i na dovolené zůstávají v intenzivnějším kontaktu se svou prací.

I ve dnech zasloužilého oddychu u vody či na horách pracuje 62 % mužů, z toho polovina (31 %) uvedla, že velmi často či často. Podíl alespoň občas pracujících žen je nižší, ale i tak nadpoloviční (51,4 %).

Psychologové ale varují, že počítač by měl na dovolené sloužit jen k poučení či zábavě, nikoli k práci: „Aby si člověk odpočinul a vyčistil hlavu, musí odpočívat nerušeně alespoň dva týdny. I pouhé kontrolování mailů neumožní řádně zrelaxovat, pracovní programy a aplikace je proto lepší na dovolené vůbec neotevírat,“ říká psycholožka Markéta Hlaváčová.

Pro ženy jsou nejdůležitějšími charakteristikami mobilních zařízení jejich váha a pohodlné ovládaní, například proto, aby mohly být po sociálních sítích v kontaktu se svou rodinou a přáteli či fotit a natáčet videa, což jsou dvě dovolenkové činnosti, které oslovené generace digitalizovaných žen preferují významněji než muži.

Právě udržování kontaktu s rodinou a přáteli doma přes e-mail či sociální sítě je vůbec nejčastější činností/rolí, pro kterou se hodí mít počítač na dovolené s sebou, týká se 86 % dotázaných, následuje sledování oblíbených webů (77 %), zprostředkování zábavy pro členy rodiny či přátele na cestě (73 %) a sledování filmů a multimédií (69 %). Nadpoloviční počet cestovatelů s počítačem fotí a natáčí videa (58 %) a hraje na něm hry (54 %), 37 % je využívá pro úpravu fotek a stříhání videí.

Počítače na dovolené vzbuzují emoce

Rozhodnutí, jestli na dovolenou vyrazíme s mobilním počítačovým zařízením, nebo bez něj, představuje i určitý nápor na naše emoce. S mobilním počítačem v zavazadle či rukách se bezmála čtvrtina českých rekreantů cítí bezpečnější (23,5 %) a necelá třetina dokonce šťastnější (30,3 %), než když ho nechá doma. Nejvíce emocí počítač vzbuzuje u cestovatelů ve věku 18 až 29 let (31 % pociťuje bezpečí, 36,5 % štěstí), současně se tato skupina nejvíce bojí, že jim počítač někdo ukradne anebo ho někde zapomenou (41 %).

„Pokud už vyrazíme na dovolenou bez počítačového zařízení, polovině lidí (49,9 %) se po něm stýská. Největší stesk podle výsledků průzkumu možná poněkud překvapivě pociťují respondenti z nejstarší věkové skupiny padesátníků (55,1 %),“ doplňuje Martin Vařbuchta informaci o tom, že emoce spojené s používáním mobilních počítačů na dovolené jsou zajímavě rozprostřené mezi odlišné věkové skupiny a téměř nikoho nenechávají chladným. „Pouze zhruba třetina lidí (35,5 %) v dotazování uvedla, že přítomnost či nepřítomnost počítače na dovolené se u ní nepojí s žádnou emocí,“ dodává Martin Vařbuchta.

O společnosti Intel

Společnost Intel (NASDAQ:INTC) je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Intel také jako lídr korporátní odpovědnosti a udržitelnosti první na světě nabízí komerčně dostupné procesory bez obsahů konfliktních surovin.

Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com, o procesorech bez konfliktních surovin se dozvíte více na conflictfree.intel.com.

Poznámky pod čarou:

1 Průzkum pro společnost Intel realizovala metodou CAWI agentura Nielsen Admosphere v červenci 2015. Dotazník zodpovědělo 809 respondentů z ČR a 410 ze SR ve věku 18 až 60 let, kteří používají mobilní počítačové zařízení tablet, notebook, zařízení „dva v jednom“.

2 Chytré mobilní telefony a další zařízení s přístupem k internetu nebyly do průzkumu zahrnuty.