česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Rozvoj elektroniky a mikroelektroniky v ČR podporují firmy

DPS 1/2016 | Články
Autor: prof. Ing. Miroslav Husák, CSc.

Elektronika a mikroelektronika jsou v současnosti dynamicky se rozvíjející obory, ve kterých nacházejí absolventi velmi dobré pracovní příležitosti i v České republice. Akce „Mikroelektronika v ČR“ podpořila na ČVUT v Praze, Fakultě elektrotechnické v listopadu 2015 již deváté setkání významných českých i zahraničních firem z oblasti mikroelektroniky a elektroniky působících v ČR se studenty a dalšími zájemci o elektroniku. Akce byla pořádána Katedrou mikroelektroniky v rámci Dne otevřených dveří - obr. 1.

Cílem této akce byla popularizace elektroniky jako perspektivního oboru, který se dynamicky rozvíjí i v prostředí České republiky, kde existuje celá řada velmi významných firem a kde mají absolventi velké potenciální možnosti uplatnění. V expozicích firem bylo možné vidět současný stav a perspektivy dalšího rozvoje elektroniky a mikroelektroniky a její integrace v zahraničních průmyslových firmách. Akce významně přispěla k podpoře a přímému propojení vzdělávacího procesu a průmyslových firem. Zúčastněné firmy se podílely významnou měrou na popularizaci oboru. Firmy projevují zájem o schopné absolventy (v současnosti nedostatek absolventů), protože úspěch ve světové konkurenci je založený především na velmi dobrých odborných znalostech umožňujících vytvářet vysokou hodnotu přidané lidské práce, tj. konkurenceschopné hodnoty absolventů, se kterými se mohou velmi dobře uplatnit na světovém trhu práce. Akce se zúčastnilo více než 90 návštěvníků.

Rozvoj elektroniky a mikroelektroniky v ČR podporují firmy

Firma ASICentrum z Prahy – obr. 2, jako vývojové středisko švýcarské firmy EM Microelectronic, představila elektronické majáky či spoty (Beacons) určené k periodickému vysílání informací a jejich příjmu na chytrých telefonech. Bluetooth ® SMART Beacon EMBC02 firmy EM Microelectronic rozšiřuje vlastnosti předchůdce EMBC01 o přímé vysílání údajů z akcelerometru umístěného společně s obvody EM9301 a EM6819 na jednom plošném spoji. Přenos údajů již nemusí být závislý na datovém či wifi připojení k internetu, u EMBC02 se všechny identifikační údaje spotu + data z akcelerometru přenášejí přímo pomocí protokolu Bluetooth Low Energy (BLE 4.0) do chytrého telefonu. Všechny hardwarové varianty Bluetooth ® SMART Beacons od firmy EM Microelectronic jsou kompatibilní se všemi současnými standardy, tj. iBeacon firmy Apple, otevřený AltBeacon a Eddystone firmy Google.

Firma Silicon & Software Systems (S3 Group) se dlouhodobě zaměřuje na poskytování služeb ve vývoji integrovaných obvodů pro OEM partnery – obr. 3. Výsledky její práce ve vývoji digitálních IC/SoC obvodů, Mixed- signal SoC obvodů a FPGA návrhů byly letos dokumentovány ukázkou nově vyvinutého integrovaného obvodu, který byl navržen pro nadnárodního dodavatele technologie pro dopravu ropy, vody a plynů. Kromě specifické technologie TSMC 180 nm eLL použité pro výrobu tohoto čipu se předvedený integrovaný obvod vyznačuje integrací speciálních průmyslových komunikačních rozhraní, nově vyvinutými low-speed SAR-ADC převodníky, jedním procesorem a koprocesorem, integrovanou Flash pamětí a nízkou spotřebou. Při vývoji integrovaného obvodu bylo nutné klást velký důraz na finální aplikaci, která je mimo jiné určena pro vysoce výbušné prostory.

STMicroelectronics z Prahy představila nové aplikační návrhy vyvíjené v Praze využívající mikrokontroléry, mikrokamery, mikrosenzory, akcelerometry a další MEMS produkty této významné světové firmy – obr. 4. Firma též představila vývoj a výrobu nové generace dotykových displejů realizované pro výrobce smart mobilních telefonů.

Společnost Micro-Epsilon (obr. 5) náleží mezi špičkové výrobce senzoriky, a to zejména v oblasti měření vzdálenosti, polohy a profilu, bezkontaktního měření teploty pomocí infračervených snímačů a termokamer. Firma prezentovala novinku z oblasti infračerveného měření teploty – termokameru thermoIMAGER TIM M1, která je určena pro bezkontaktní měření teploty žhavých kovů v rozsahu 450–1 800 °C. Termokamera pracuje ve spektrálním rozsahu 0,92–1,1 μm a disponuje optickým rozlišením 764 × 480 bodů. Dalším z prezentovaných výrobků byl laserový profilový 2D/3D skener řady scanCONTROL LLT2950-25. S jeho pomocí lze provádět měření a analýzu profilů. Ve spojení s lineárním posuvem či ramenem robota lze získávat 3D data měřených předmětů.

Firma Rohde&Schwarz, přední světový výrobce vysílací a měřicí techniky, prezentovala měřicí přístroje z vimperské produkce. Návštěvníci se seznámili například se čtyřkanálovým osciloskopem RTO 1004. Na několika vzorcích také ukázala technologické zpracování mikrovlnných obvodů, které se řadí ke světové špičce. Produkce vimperské firmy roste, firma se potýká s nedostatkem absolventů elektrotechnických a strojařských oborů.

Společnost Jablotron představila systémové řešení s nejnovějším alarmem JABLOTRON 100 určeným pro komplexní řešení zejména inteligentních budov, ochrany majetku, napadení, požáru i ochrany osob. Zcela nová architektura umožňuje systému variabilně využívat sběrnicové i bezdrátové systémové prvky. Systém je zajímavý především rozsahem komponent, variabilitou počtu periferií, sběrnicovým uspořádáním, novým bezdrátovým protokolem, možnostmi komunikace.

Rozvoj elektroniky a mikroelektroniky v ČR podporují firmy 2

Firma SQS Vláknová optika a. s. zabývající se výrobou aktivních a pasivních optických a optoelektronických prvků, jak planárních, tak i vláknové optiky, prezentovala široký sortiment nabízených součástek; především patentované modulární boxy využitelné pro optické i elektronické modulární subsystémy vyvinuté pro společnost Airbus, speciální optické komponenty vyráběné mikroobráběním, vysokosvítivé LED se speciálním luminoforem, dále optické prvky určené pro vojenský průmysl s vysokou spolehlivostí a neomezenou funkčností v extrémních podmínkách (–70 až 150 °C) a v nepříznivém prostředí – obr. 6.

Conrad Electronic (www.conrad.cz) představil nový 4kanálový digitální osciloskop Voltcraft DSO-1104D se šířkou pásma 100 MHz, vzorkovací frekvencí 1GSa/s, se „7“ barevným displejem s rozlišením 800 × 480. Dále předvedl precizní nářadí a příslušenství značky Toolcraft, měřicí kabely Hirschmann, 80 W digitální pájecí stanici RDS 80 s ohřevem na 280 °C za 4 s a s rozsahem nastavení teploty 150–450 °C a mnoho dalšího.

Firma ABB Polovodiče z Prahy prezentovala svůj výrobní program výkonových polovodičových součástek a produkty vlastního vývojové centra – obr. 7.

Firma AVX představila výrobu pasivních elektronických součástek – obr. 7.

National Instruments prezentovala podporu vývoje hardware i software, zejména LabVIEW – obr. 8.

Česká firma Institut mikroelektronických aplikací (IMA) představila komponenty přístupových systémů a RFID komponenty – obr. 8.

Katedra mikroelektroniky FEL ČVUT v Praze představila některé výsledky diplomových prací, elektronické systémy navržené a realizované studenty magisterského oboru „elektronika“ se zaměřením na aplikace v zabezpečovacích a přístupových systémech, senzorových technologiích, bezdrátových technologiích, optoelektronických aplikacích a dalších – obr. 9. Celá akce Mikroelektronika v ČR 2015 byla doplněna možností prohlídky specializovaných laboratoří s vybavením určeným pro výzkum i výuku.

Foto: doc. J. Foit, Ing. A. Laposa