česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Spojení termokamery s multimetrem dává smysl i v kleštích

DPS 1/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
mereni01.jpg

Elektrická měření se s informacemi o teplotě vzájemně doplňují a vytváří logický celek. Podobně jako přístroje, které pro zkoumání teploty primárně určené zcela jistě nebudou, a přece se s přehledem pouští také do této oblasti. Mohou sice skončit u strohého zobrazení čísla, ale to se pohledu okem termokamery prostě rovnat nemůže.

Nehádáme, měříme

Dnes nebudeme hovořit o žádných speciálních zařízeních ani doplňcích pro chytré telefony, drony nebo jiné dopravní prostředky. Zajímat nás budou výhradně multimetry, konkrétně od společnosti FLIR, která jich v říjnové tiskové zprávě představila hned několik.

Dva digitální přístroje a jedno řešení klešťové, tzv. Clamp Meter, budou mezi novinkami vybaveny chráněnou firemní technologií známou jako IGM™ (Infrared Guided Measurement). S využitím teplotního jádra mikrokamer FLIR Lepton® tak číslicové multimetry DM285 a DM166, stejně jako 600 A klešťové AC/DC měřidlo CM275, nabídnou barevný displej, na němž dokážeme pozorovat dění okolo sebe právě v infračervené části spektra. Byla by určitě škoda nevybavit své nástroje také touto užitečnou funkcí!

Přístroje míří do profesionální oblasti zkoumající teplotní anomálie např. v elektrických, elektromechanických a také HVAC systémech. Podporují rychlý a bezpečný přístup bez ohledu na složitost kabeláže nebo konkrétních dílů a především pak bez nutnosti jakéhokoli přímého kontaktu s testovaným zařízením. Multimetry DM285 na obr. 1 a 2 s vlastním úložištěm pro měřené údaje i obrázky a také podpůrným bezdrátovým rozhraním přináší celkem 18 funkcí (VFD, LoZ, NCV, ...). Měřit budou až do +400 °C a připravit si na ně musíme 700 dolarů. Stejně jako zbývající dvě novinky s technologií IGM je výrobce dodá jako odolná zařízení doplněná 10letou (!) zárukou jak na výrobek, tak též jeho teplotní čidlo.

mereni1
Obr. 1 Svět v barvách, viděný novými multimetry FLIR DM285 s mikrokamerou pro teplotní měření

mereni2
Obr. 2 S novými DMM nemusíme zacházet jako v „rukavičkách“, mohou nám totiž spadnout až ze tří metrů. Výrobce na ně poskytuje záruku 10 let

Bezkontaktní měření, bezdrátový přenos

Zdá se, jakoby se firma FLIR naučila dívat na svět kritickým okem vyhledávajícím ve spojitosti s teplotou jen samé problémy. Ale ruku na srdce, nejsou právě takové „obrázky“ tím, co ve skutečnosti potřebujeme? Nabídly je předchozí modely digitálních multimetrů DM284 a novinka s označením 285 pouze navazuje.

Přichází s totožným IR rozlišením 160 × 120 bodů, takže po vynásobení obdržíme 19 200 pixelů. Citlivost ≤150 mK, přesnost při měření teploty 3 °C nebo 3,5 %, rozsah od –10 °C až do +150 °C, podpora True RMS a také základní přesnost při měření „běžných“ veličin, jako jsou napětí, proud, kapacita, kmitočet apod. zůstávají zachovány. Nemění se ani podpora termočlánku typu K rozšiřující působnost již od –40 °C až do +400 °C, TFT displej s úhlopříčkou 2,8 palců, rozměry multimetru 200 × 95 × 49 mm nebo odolnost vůči pádu z výšky až tří metrů. Také s váhou větší než 0,5 kg budete mít pocit, že v rukou stále držíte kus poctivě odvedené práce.

Nějaké rozdíly by se přesto našly. Pro někoho např. nově přítomnost rozhraní Bluetooth®, pro jiné zase změna FoV z původních 46° × 35° na aktuálních 50° × 38°. Volitelná podpora nabíjecích článků zůstala, mění se jen počet klasických zdrojů ze čtyř baterií typu AAA na trojici větších AA. Vývojem prošlo také krytí, kdy místo IP54 dostáváme pro modely DM285 jen IP40. A stejné budou i webové stránky.

Levněji, a přece stále profesionálně

S cenovkou, která se bude limitně blížit pěti stům dolarů, míří na trh další z nástrojů nesoucích logo FLIR – profi multimetr DM166. Přístroj doplňující na nejvyšším postu novou rodinu DM62/64/66 staví opět na technologii Infrared Guided Measurement, rozlišuje s 80 × 60 body (4 800 pixelů) a nabízí všechny základní funkce, které jen můžeme očekávat, včetně podpory True RMS, bezkontaktní detekce napětí, režimu VFD a také výše zmiňovaných tří metrů ze žebříku či deseti let po zakoupení. V akci jsme jej zachytili na obr. 3.

mereni3
Obr. 3 Nižší cenovka „must-have“ multimetrů DM166 rozhodně neznamená opuštění profi oblasti

Pokud však byl cenový propad příliš razantní, vrátíme se znovu na hladinu $699.99 a doplníme ještě zmínku o nových 600A klešťových multimetrech CM275 z obr. 4. Ty opět sdílí totožné webové stránky s jiným modelem CM174, rozdíl však bude patrný již na první pohled. Zatímco CM174 pracují opět se 4 800 body, novinka CM275 posiluje na 19 200 pixelů, stejně jako u multimetrů DM285. S rostoucími rozměry ve všech třech osách lehce vzrostla i váha, mírně se zmenšil teplotní rozsah (–25 °C vs. –10 °C pro spodní mez), zaznamenali jsme stejnou změnu v osazování bateriemi typu AA, přidání bezdrátové propojitelnosti přes Bluetooth ® a naštěstí ponechání neslýchané desetileté záruky na produkt včetně jeho detektoru. Jenom pozor, kleště s 35mm čelistmi zde smí upadnout nejvýše ze dvou metrů.

mereni4
Obr. 4 Model CM174 s 4 800 body nebo raději o něco větší rozměry, 19 200 pixelů u nových kleští CM275 na fotografii a Bluetooth® k tomu?

Umíme i klasiku

Rozšíření funkcí multimetru o měření a zobrazování teploty však není pro každého. Neprotestujeme, stejně jako výrobce, který v novinkách pamatuje i na tradiční měřidla, třebaže digitální. Novinky řady DM6x vybavené klasickými sedmisegmentovkami jsme již v textu zmiňovali v souvislosti s přístroji DM166, takže potřebujeme pouze uzavřít s poznámkou o modelech DM91, nově taktéž s bezdrátovým rozhraním pro přenos dat. S nabídkou od společnosti FLIR pro měření a testování se podrobně seznámíte přímo na stránkách výrobce.

robenek@dps-az.cz