česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Nové trendy v technice nuceného chlazení

DPS 2/2017 | Články
Autor: Fischer Elektronik

U chladičů s velmi těsným umístěním žeber vedle sebe vyvinula firma Fischer Elektronik nový výrobní proces. Toto nové řešení umožňuje efektivní návrhy jakýchkoli geometrických tvarů zcela podle zadání zákazníka. Výrobou celistvého chladiče z jednoho kusu materiálu vznikají z hlediska tepelné techniky velké výhody. Vzhledem k tomu, že se jedná o kompaktní základní materiál, je přenos tepla ze základové desky k jednotlivým žebrům optimální.

Dosud byl v případě, že jsou žebra chladičů umístěna těsně vedle sebe, použit systém, kdy jednotlivá žebra byla upevněna v základové desce lepením, popřípadě lisováním. Novější alternativní způsob firmy Fischer Elektronik je založen na použití lepidla s obsahem aluminia, což zjednodušuje provádění povrchových úprav. Navíc použité lepidlo nepůsobí jako bariéra přechodu tepla. Takto vyrobené chladiče mohou být použity zvláště při instalaci v místech se zvýšenou vlhkostí – například v lékařské technice.

Nové trendy v technice nuceného chlazení

Chladiče série s označením KGR vyráběné ve spojení s touto novou technikou prokazují všechny její kladné vlastnosti.

Jsme schopni vyrobit, podle současného stavu techniky, chladiče s maximální šířkou 250 mm a tloušťkou základny od 4 do 20 mm. Maximální tloušťka žeber se pohybuje okolo 0,8 mm a jejich rozteč může být 2 mm, 2,5 mm, 3 mm, 4 mm nebo 5 mm. Vzhledem k tloušťce základové desky dosahuje maximální výška žeber v současné době 38 mm s maximální délkou chladiče 1 500 mm.

Vysoko výkonové chladicí agregáty moderní koncepce

Skutečně velké tepelné ztráty výkonu, např. u měničů nebo rozváděčů, se často pohybují v řádu několika kilowattů a je téměř nemožné je klasickými vysoko výkonovými pasivními chladiči uchladit. Dalším handicapem klasických aplikací jsou velké geometrické rozměry a s tím související vysoká hmotnost konstrukce. Speciálně pro tyto případy zvětšuje Fischer Elektronik svou širokou nabídku produktů o další řadu vysoko výkonových ventilátorových jednotek. Nová koncepce produktové řady LA (V) 28-33 vychází z letovacích vzájemně spojených lisovaných chladicích profilů. U proudění výhodné geometrie dutých žeber je navíc realizován optimální tepelný kontakt dodatečně doplněnými rozdělovacími plechy. Tím dalším jsou použité silné axiální ventilátorové motory, vhodné z hlediska průtoku a protitlaku vzduchu a ideálně odpovídající struktuře pro vnitřní tepelnou výměnu. Oboustranné přesně do roviny frézované základové desky zajišťují nejen dobré šíření tepla, ale slouží současně jako montážní plocha pro odvádění tepla od elektronických součástek.

Nové ventilátorové agregáty jsou k dispozici s a/nebo bez předkomor, ve dvou různých výškách a šesti šířkách. Dodatečné mechanické zpracování, povrchové úpravy a další typy ventilátorů různých napětí mohou být provedeny dle specifikace zákazníka.

Neváhejte nás kontaktovat – pro další informace a veškeré dotazy jsou vám k dispozici odborníci společnosti Fischer Elektronik na info@fischerelektronik.de.