česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

JIC otevřelo největší digitální dílnu pro veřejnost v České republice

DPS 4/2017 | Články
Autor: Redakce

JIC (Jihomoravské inovační centrum) otevřelo první nonstop veřejně dostupnou digitální dílnu světového formátu s vybavením za 3 miliony korun. Dílnu může využívat po registraci kdokoliv. V prostorách vzniknou prototypy produktů místních startupů, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Cílem dílny je zpřístupnit veřejnosti drahé přístroje a přitáhnout více podnikavých lidí k technickým oborům.

Na ploše 182 m² jsou k dispozici tři laboratoře. Elektrodílna nabízí čtyři pracoviště s pájkami, osciloskopy, elektrickým nářadím a vybavením pro internet věcí (IoT). Mechadílna je vybavená portálovou CNC frézkou, pilou, bruskou, vrtačkou a dalšími nástroji a přístroji. 3D dílna pak nabízí laserovou řezačku, 3D tiskárny, 3D skener a řezací ploter.

FabLab Brno je největší veřejnou digitální dílnou svého rozsahu v České republice. Ve svých prostorách ji vybudovalo JIC (Jihomoravské inovační centrum), které se snaží dlouhodobě na jižní Moravě rozvíjet podnikání v oblastech, které mají ekonomickou budoucnost. Mezi ně patří i v kraji tradičně silné technické obory.

JIC otevřelo největší digitální dílnu pro veřejnost v České republice

Hlavním partnerem FabLabu je firma Honeywell, přední světová softwarově průmyslová společnost, která plně vybavila laboratoř zaměřenou na internet věcí. V této laboratoři si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci s různými typy zařízení – od malých čidel přes roboty až po ovládání dronů.

FabLab

FabLab je zkratka „fabrication laboratory“ neboli výrobní laboratoře a označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjejí a vyrábějí vlastní a postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílejí. Do hnutí spadá 1 122 certifikovaných laboratoří ve 102 zemích světa.

Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky – mají určité minimální vybavení (3D tiskárny, laserová řezačka, CNC frézka, vrtačka, bruska a další ruční nástroje), sdílejí s celosvětovou komunitou know‑how pojící se k výrobním postupům produktů, které ve Fab- Labech vznikají, a zpřístupňují laboratoř široké veřejnosti.

JIC

JIC (Jihomoravské inovační centrum) podporuje lidi ve vytváření a rozvoji firem, které mění svět. Jeho služby využívá každoročně přibližně stovka firem, ať už ve fázi prvotního nápadu, rychle rostoucího startupu, i zavedené technologické firmy. Začínající společnosti, které prošly programy JIC, už vytvořily více než 1 400 nových pracovních míst a další stovky míst v navazujících službách. Za 13 let své existence nastartoval JIC téměř 360 spoluprací mezi vědci a firmami.

Těmito a dalšími aktivitami pomáhá JIC zvyšovat konkurenceschopnost jižní Moravy a budovat z ní jeden z nejinovativnějších regionů Evropy.