česky english Vítejte, dnes je sobota 02. prosinec 2023

Jak připravit stroje a zařízení k napojení na IoT

DPS 4/2017 | Články
Autor: Redakce

Společnost Eaton vydala odbornou studii s názvem „Jak připravit stroje a zařízení k napojení na IoT“. Ta popisuje základní body architektury 4. průmyslové revoluce, jako je horizontální a vertikální integrace, kyberfyzické systémy a chytrá zařízení, a jednoduchým popisem je zasazuje do správného kontextu.

Dokument popisuje výhody a výzvy pro konstruktéry strojů a integrátory systémů a také poskytuje praktická doporučení pro realizaci výhod nového digitálního věku. Uvádí, jak realizovat řízení systémů modulárním a decentralizovaným způsobem místo zastaralého centralizovaného řídicího systému. To umožňuje opětovné použití „funkčních bloků“, což usnadňuje a zkracuje cykly údržby. Studie vysvětluje, jak z obyčejných prvků udělat chytré komponenty. Tato „chytrá zařízení“ mohou na základě údajů z prostředí autonomně řídit tyto „funkční bloky“ v rámci stroje. S využitím protokolů, jako je OPC-UA, lze stroje snadno vybavit novými standardizovanými komunikačními prvky. Díky tomu mohou konstruktéři strojů své systémy připravit pro IoT a jejich uživatelům umožnit jejich integraci do digitálních výrobních podniků budoucnosti. Skutečné příklady ukazují, že je možné tyto koncepty integrovat již dnes. Při použití inteligentního propojovacího systému Smart- Wire-DT společnosti Eaton spolu s elektronickým spouštěčem motorů PKE nebo frekvenčním startérem DE1 je následně snadné získat procesní údaje a poskytnout je externímu zdroji pro mobilní vizualizaci nebo hloubkovou analýzu.

Jak připravit stroje a zařízení k napojení na IoT

Dokument uvádí tři příklady IoT, včetně jednoho projektu, který zdůrazňuje, jak se i hydraulické jednotky mohou stát součástí digitálního řešení. Společnost Eaton s mnohaletou zkušeností v oblasti elektroniky a hydrauliky nejen poskytuje komponenty, ale také ukazuje, jak je kombinace těchto produktů důležitá, obzvláště ve 4. průmyslové revoluci. Taková kombinace navíc může ušetřit velké množství energie.

Společnost Eaton si před sebe vytyčila cíl dodávat do sektoru mechanického inženýrství řešení, která lze snadno integrovat do výroby strojů připravených pro IoT. Společnost zabývající se řízením elektrické energie vyvíjí komponenty, systémy a služby, které všem OEM výrobcům umožní implementovat základní principy 4. průmyslové revoluce bez ohledu na to, zda se jedná o malé kompaktní stroje, či rozlehlé komplexní systémy.

Celá studie je ke stažení na www.eaton.eu/cz/iw/iot.