česky english Vítejte, dnes je úterý 23. duben 2024

PCBweb − další software pro návrh desek zdarma

DPS 4/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Počátkem tohoto roku zveřejnila společnost Pannam Imaging své hodnocení různých programů pro návrh desek plošných spojů. Mimo jiných tam také zmiňuje program PCBweb firmy Silicon Frameworks [1]. Z informací uvedených na stránkách věnovaných tomuto programu [2] vyplývá, že se jedná o jednoduchý program, který je poskytován zdarma, protože nabízí možnost přímého napojení na jednoho konkrétního výrobce desek. Navrženou desku si však lze nechat vyrobit i kdekoliv jinde.

PCBweb nemá omezenou velikost návrhu a umožňuje generovat výstupy pro výrobu ve formátu Gerber (RS-274X) a data pro vrtačky Excelon. Pracuje pod Windows (XP, Vista, 7, 8 a 8.1), pravděpodobně i pod stávající verzí 10. Program zahrnuje editor schématu, desky a knihovních prvků, kde lze editovat schematické symboly, pouzdra na desku a provázat je na konkrétní součástku. Nemá návaznost na jiné EDA nebo CAD programy.

PCBweb − další software pro návrh desek zdarma

Kreslení schematického zapojení je podobné jako u většiny levných programů – po vložení symbolu součástky lze vývody propojit lomeným tažením spoje. Spojům lze ručně přiřadit název (net name). Spoj lze nechat i dočasně nedokončený.

V návrhu desky lze táhnout plošné spoje ze vzdušných čar (ratsnest) kliknutím v rozích lomeného směru, přičemž je možné pomocí klávesových zkratek (čísla vrstev) přecházet z jedné vrstvy na druhou a automaticky tak vytvářet prokovy (via otvory). Kliknutím lze natažený segment rozpojit, aby mohl být routován jinou cestou. Dvojím kliknutím se pak může tažený spoj automaticky dotáhnout do konce své cesty. Nakreslením hranic polygonu je možné na desce rozlít měď.

Návrh desky také zahrnuje elektrické a mechanické kontroly dodržení nastavených parametrů (DRC). Ty zahrnují kontrolu možnosti vzniku zkratu i nedostatečných mezer mezi plošnými spoji.

Knihovny jsou umístěny na cloudu výrobce programu, zatímco nakreslené schéma i navržená deska zůstávají uloženy v rámci projektu na lokálním počítači.

PCBWeb má také manažer výpisu materiálu, který má integrovanou možnost objednávání součástek přímo od distributora − společnosti Arrow. Každá součástka, která má objednací číslo firmy Arrow, se ve výpisu zobrazí s přímým napojením na její objednání.

Z návrhu lze přímo objednat výrobu holé desky. Přitom se provede i její kontrola. Vybráním povelu pro výrobu lze zadat i požadovaný materiál a jeho tloušťku včetně povrchové úpravy. Podle zadaných parametrů pak program ihned provede kalkulaci ceny. Výrobu desky lze samozřejmě zadat i u jiného výrobce, protože program generuje běžné výstupy pro výrobu.

PCBweb je jednoduchý program, který mohou využít jak hobisté, tak všichni ti, kteří jen občas potřebují nakreslit schéma a navrhnout desku a investice do nákupu vlastního softwaru by se jim nevyplatila.