česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

Zazářit před kamerou znamená odhalit pravdu. Třeba s infra diodami

DPS 3/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Práce před objektivem si žádá především dobré světlo. Správnou volbou jeho zdroje totiž ušetříme spoustu starostí nejen sobě, ale také naší technice. Rozměry můžeme počítat v metrech, klidně i na milimetry a podmínkou nemusí být ani viditelná část spektra. Právě naopak.

Klíčem k sobě sama

Ve světě, do kterého neodvratně směřujeme, budeme mít klíč k vlastní identitě doslova na dosah ruky. Vezmeme- li v úvahu ověřování, které se pro celou řadu aplikací, a typicky u mobilních telefonů, stalo nezbytným „rituálem“, bude při identifikaci spousta systémů již nyní odkázána na biometrické údaje. Souhlasíme, hesla tady sice byla, jsou a podle všeho ještě nějakou dobu i budou, ale totéž přece platí o našich tvářích, očních duhovkách a třeba i žilách na dlani. Proč tedy řešit věci složitě, když si na jedinečné charakteristiky každého člověka dokážeme snadno „posvítit“. Třeba se speciálními infračervenými LED od společnosti Osram Opto Semiconductors navrženými právě pro systémy rozpoznávající biometrické znaky.

soucastky1
Obr. 1 Hesla můžeme nosit na papíře nebo již od narození vepsaná třeba ve tváři

Co oko nevidí

Chytré telefony, tablety a další podobná zařízení odemykáme různými způsoby – heslem, otiskem prstu nebo např. skenem duhovky. Na výsluní se však derou i další metody, např. dvourozměrné rozpoznávání obličeje, kdy uživateli na tvář posvítíme infračerveným zdrojem a výsledek zaznamenáme IR kamerou. Systém pak už jen porovná obrázek s daty, která jsme si pro účely takové identifikace uložili již dříve, a soustředí se přitom na typické znaky ve 2D. Budou- li se charakteristiky pro šířku úst, délku nosu, vzdálenost mezi očima apod. shodovat, prošli jsme právě testem a odemykáme.

Citlivost IR kamer byla dosud dobrá za předpokladu, že zdroj pracoval s vlnovou délkou 850 nm. Snímače však prochází vývojem a mohou tudíž vykázat rostoucí citlivost ve větším rozsahu vlnových délek, zde konkrétně s 940 nm, což na oplátku zlepšuje vlastnosti celého systému. Zbývá už jen doplnit označení nové infra diody Synios P2720 z obr. 2 určené pro rozpoznávání obličeje ve 2D, kterou ve společnosti Osram představili v únoru, a přidat poznámku na adresu červeného světla provázaného s IR zdroji pracujícími v kratším rozsahu, jež takto omezíme.

soucastky2
Obr. 2 Nové IRED Synios P2720 volí místo 850 nm celých 940 nm

Jasné, ale přesto stále rovnoměrné osvětlení tváře nebo očí oceníme nejen za účelem autorizace, ale třeba i v systémech sledujících pohyby očí. V případě zmiňované 940nm novinky proto při proudu 1 A na výstupu dostáváme typické hodnoty Φe 1 150 mW, resp. Ie rovno 360 mW/sr. Synios P2720, kterou bychom lépe označili jako IRED, měří jen 2,0 × 2,75 × 0,6 mm, rozměrově odpovídá variantě vyzařující na 850 nm (SFH 4770S), a protože nemá žádnou optiku, umožňuje vývojáři použít vlastní řešení přesně na míru.

Nejen do ruky

Ať již budeme bez ohledu na jeho výraz sledovat obličej nebo rovnou duhovku, v nabídce IRED od Osramu nesmíme zapomenout ani na loňské novinky, např. infračervené prvky Oslux SFH 4796S s vlastní optikou a výškou pouhých 1,4 mm vyzařující na 850 nm nebo SFH 4787S (810 nm). Rozměry součástek jsou sice poplatné mobilním technologiím, nicméně s rostoucími požadavky na řízení přístupu se s nimi budeme potkávat stále častěji a nejen v tomto odvětví.

(robenek) @dps-az.cz