česky english Vítejte, dnes je pátek 21. červen 2024

Mnichov se stává místem, kam se upírají zraky elektronického průmyslu

DPS 6/2017 | Články
Autor: Messe München

Již brzy bude na mnichovském výstavišti zahájen veletrh productronica. V termínu od 14. do 17. listopadu zde bude přes 1 200 vystavovatelů z více než 40 zemí prezentovat inovace v oblasti vývoje a výroby elektroniky. O novinkách a zajímavostech veletrhu productronica jsme hovořili s panem Falkem Sengerem, výkonným ředitelem výstaviště v Mnichově.

logo

Pane Sengere, začněme otázkou, která návštěvníky zajímá nejvíce: Co bude na letošním veletrhu productronica nového?

Ve srovnání s posledním veletrhem productronica v roce 2015 objeví návštěvníci první novinku, už když si prohlédnou svou vstupenku. Úplně poprvé bude v tomto roce ve výstavní hale B1 probíhat paralelně veletrh SEMICON Europa. Výhodou pro všechny návštěvníky je, že s jednou vstupenkou budou mít přístup na obě tyto akce.

Co očekává mnichovské výstaviště od spolupráce s veletrhem SEMICON Europa?

Díky tomu, že se veletrh SEMICON Europa přesunul do Mnichova, upevňujeme i nadále svou pozici a stáváme se klíčovým místem pro elektronický průmysl. SEMICON jakožto hlavní událost v oboru výroby polovodičů ještě více posiluje pozici mezinárodních veletrhů electronica a productronica. Jsme tedy potěšeni, že se veletrh SEMICON Europa bude nyní v Mnichově konat každý rok.

Jaké výhody přinese návštěvníkům skutečnost, že se veletrh SEMICON Europa přesunul právě do Mnichova?

Mnichov se z pohledu návštěvníků stává klíčovým místem pro celý elektronický průmysl. V budoucnu tak naleznou inovace a trendy ve výrobě elektroniky a polovodičů, ale i nejnovější komponenty a aplikace každý rok na jednom místě. Návštěvníci veletrhu tak získají pod jednou střechou veškeré důležité informace a jistě zde také naleznou příležitosti k budování dlouhodobých obchodních vztahů.

Zmínil jste inovace. Bude na letošním veletrhu vyhlášen nový ročník ocenění, které bylo poprvé uděleno v roce 2015?

Ocenění za inovace na veletrhu productronica zaznamenalo před dvěma lety obrovský úspěch. Při prvním ročníku jsme obdrželi více než 70 žádostí o účast v soutěži. Novinkou je, že jsme k původním pěti kategoriím přidali ještě kategorii šestou – Inspekce a kvalita. Registrovaní vystavovatelé mohou zasílat své výrobky do soutěže již od května. Už teď jsem zvědavý, které firmy a jaká řešení během prvního dne veletrhu productronica oceníme.

Bez názvu

Pane Sengere, jak byste popsal své pocity, když se podíváte na letošní ročník veletrhu productronica?

Obecně vzato jsou veletrhy odrazem stavu příslušných průmyslových odvětví. Na základě aktuálních tržních čísel a četných diskuzí s našimi vystavovateli jsem velice optimistický a věřím, že productronica bude letos úspěšná jak pro vystavovatele, tak i pro návštěvníky.

Jaká jsou klíčová témata veletrhu productronica 2017?

Výroba elektroniky se ubírá cestou digitalizace a miniaturizace. Stále větší roli navíc hrají i tzv. smart data a čtvrtá průmyslová revoluce (Průmysl 4.0). Ve spolupráci s VDMA (Německá asociace strojního inženýrství) připravujeme na téma smart dat speciální, prakticky zaměřenou akci, na které se návštěvníci dozvědí, jak jsou tato data sbírána, analyzována, interpretována a zároveň užívána pro tvorbu nových obchodních modelů.

Co přesně mohou návštěvníci od této speciální akce očekávat?

Tato akce má název Smart data – budoucnost výroby a skládá se ze tří sekcí. První sekce je věnovaná sběru data. Tedy jinými slovy tzv. big datům. Návštěvníci zde budou přímo zapojeni do procesu sběru dat, a to například tak, že jim bude pomocí senzorů, okolo nichž projdou, měřena tělesná teplota. Zpracování dat – Smart data – je ústředním tématem druhé sekce. Pomocí videoanimací budou představeny například možnosti monitorování stavu strojního zařízení a jeho prediktivní údržby. Třetí sekce představí nové obchodní modely vytvořené interakcí člověka a stroje. Společnost Lufthansa Industry Solutions zde představí svou případovou studii.

Bez názvu 1Na co se mohou návštěvníci těšit nad rámec tohoto doprovodného programu?

Kromě zmíněné speciální akce nabízíme návštěvníkům celou řadu různých fór. SMT Speakers Corner proběhne v hale A1 a bude se mimo jiné věnovat problematice Průmyslu 4.0, Fórum inovací v hale B2 představí řešení smart podniků, nositelných zařízení a technologií budoucnosti. Sekce Clean Room bude rovněž probíhat v hale B2. Témata jako např. RFID v SMT jsou součástí programu PCB & EMS Speakers‘ Corner v hale B3. A nesmím také zapomenout zmínit otevřenou konferenci, která bude probíhat paralelně na IT2Industry v hale B2 a zaměří se na Internet věcí v průmyslovém sektoru. Osobně se velmi těším na mistrovství světa IPC v ručním pájení, které se bude konat v hale A1. Sledování této akce je skutečný zážitek.