česky english Vítejte, dnes je pondělí 15. červenec 2024

Selektivní pájení s firmou NORDSON Select

DPS 6/2017 | Články
Autor: Lukáš Pokorný, Amtest Czech Republic

Selektivní pájení je technologie, která se s rostoucími nároky na kvalitu pájecího procesu dostává v současnosti stále víc do popředí.

Společnost NORDSON letos rozšířila své pole působnosti i o oblast selektivního pájení. Divize NORDSON Select má ve svém portfoliu 4 základní modely počínaje stand-alone systémy a konče inline řešením pro velkosériovou výrobu. Výhodou je PhotoScan software kompatibilní se všemi stroji firmy NORDSON Select a také jednotný pájecí modul.

Pájecí modul je srdcem pájecích systémů firmy NORDSON Select. Vyznačuje se jednoduchostí a vysokou odolností. Součástí modulu je také Micro DropJet Fluxer, který slouží k nanášení tavidla na předem definované body. Části modulu, které jsou v kontaktu se slitinou, jsou vyrobeny z titanu (vana, tunel a pumpa). Slitina v modulu je v inertní atmosféře, což značně redukuje tvorbu strusky a také udržuje trysku smáčivou. Dusík také funguje jako předehřev, jelikož jediné místo, kudy může unikat z modulu, je kolem trysky ven.

Selektivní pájení s firmou NORDSON Select

Příprava programu pro pájení produktu je velmi jednoduchá díky programu PhotoScan. V logickém sledu zde programátor prochází zadáním rozměrů a parametrů DPS nebo multipanelu, nastavením bodů a parametrů pro nanesení tavidla, nastavením parametrů pro předehřev a nakonec nastavením bodů a parametrů pro pájení. Jednotlivé kroky jsou přehledně zobrazené graficky na obrázku DPS a také jsou uspořádány v tabulce pod sebou dle procesu, takže při následném ladění programu je možné se ke každému kroku vrátit a upravovat jeho parametry. Software může být nainstalován na jakýkoliv notebook či PC pracující na platformě Windows. Je tedy možné připravit program z pohodlí své kanceláře a poté jen program do stroje odeslat pomocí interní sítě nebo pomocí USB flash disku.

V následujících řádcích si blíže představíme portfolio firmy NORDSON Select a začneme hned u nejmenšího stroje s názvem NOVO 300. Tento stroj nabízí komfortní a spolehlivé automatické selektivní pájení při extrémně nízkých pořizovacích nákladech. Stroj dokáže pojmout DPS o rozměrech 500 × 300 mm, i přesto zabírá pouze 1m² plochy.

Dalším strojem ze skupiny stand-alone je stroj NOVO 460. Tento stroj disponuje manipulačním stolem, díky kterému se odstranila prodleva při výměně DPS ve stroji. Stroj může obsahovat až dva pájecí moduly na nezávislých osách „Z“ a s nastavitelnou roztečí pájecích trysek. Díky tomuto mohou moduly používat různé průměry trysek nebo různé slitiny. Stroj lze také použít v paralelním módu, kdy oba moduly provádí tu stejnou operaci ve stejný čas.

CERNO 508 je základní modul inline řešení. Stroj je vybaven stejným pájecím modulem jako stroje stand-alone, navíc je ale vybaven dopravníkem pro možnost zapojení stroje do linky. Pájitelná plocha stroje je 508 × 508 mm. Pro zvýšení propustnosti lze stroj vybavit druhou pájecí vanou. Stejně jako u stroje NOVO 460 i u CERNO 508 lze nastavit rozteč pájecích trysek od 80 do 240 mm. Oba kotlíky jsou také na nezávislých osách „Z“. Stroj disponuje rovněž paralelním módem.

Selektivní pájení s firmou NORDSON Select 1

Modulární systém INTEGRA 508 se v základním provedení skládá ze dvou zón. První zóna slouží k nanesení tavidla a předehřevu, druhá zóna poté k pájení. Stroj tedy dokáže obsluhovat 2 DPS najednou.

V případě, že stroj obsahuje 2 pájecí kotlíky, a tedy i 2 fluxery, dokáže stroj obsluhovat až 4 DPS najednou. Stroj lze použít i v paralelním módu. INTEGRA v nejrozšířenějším provedení obsahuje pět zón. První zóna obsahuje fluxer, druhá předehřev a poté následují tři zóny s pájecím modulem.

Pro další informace kontaktujte společnost Amtest Czech Republic, s. r. o., předního dodavatele SMT technologií v regionu střední Evropy.