česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Internet věcí s IQRF® snadno a rychle

DPS 2/2018 | Články
Autor: Ivona Spurná, IQRF Tech

Díky novému standardu lze se sítí IQRF pracovat opravdu snadno. Ať už jste výrobce hardwaru, komunikačních bran, poskytovatel cloudů či služeb nebo integrátor, oceníte snadnost, se kterou lze váš IoT (Internet věcí) projekt s využitím bezdrátové mesh sítě IQRF zrealizovat. Nově je k dispozici on-line repozitář, ve kterém si váš cloud či brána najde nejen seznam certifikovaných zařízení, ale i balíčky aktualizací a drivery, díky nimž budete jakékoli zařízení IQRF jednoduše ovládat přímo z vaší aplikace.

Internet věcí s IQRF® snadno a rychle

Certifikovaný produkt podle standardu

Jste-li výrobce hardwaru, integrujete transceiver IQRF do svého zařízení, napíšete si ovládací software splňující standard a své zařízení necháte certifikovat na IQRF interoperabilitu. Na základě certifikace získá váš produkt jedinečné identifikační číslo, tzv. HWPID, a bude zařazen do on-line repozitáře, odkud z něj mohou čerpat další součásti IoT ekosystému. Tím je váš výrobek začleněn do portfolia snadno použitelných bezdrátových IoT zařízení. S využitím české technologie IQRF má bezdrátový přenos extrémně nízkou spotřebu, rychlost je ~20 kbps upload/download a přenos dat je zabezpečen průmyslovým standardem AES-128. Díky dosahu 500 m (ve volném prostoru) na zařízení můžete s více než 200 zařízeními v síti spolehlivě pokrýt rozlehlé prostory, řádově mnoho km².

Komunikační brány snadno a rychle s připraveným softwarem

Jste-li výrobce bran, spojíte je se sítí IQRF pomocí adaptéru SPI nebo USB, nainstalujete připravený IQRF Gateway Daemon a tento software zajistí komunikaci jak se sítí IQRF a lokální řídicí aplikací, tak i s vaším cloudem a IQRF repozitářem. O certifikovaných zařízeních pak vaše brána zjistí všechny potřebné informace, a to včetně způsobu komunikace. Bránu tedy nemusíte učit, jak je třeba poskládat zprávu, pomocí které chcete dané zařízení ovládat, ani nemusíte zjišťovat, co která část zprávy, která přijde ze zařízení, znamená. O vše se postarají drivery, které si jednoduše zaintegrujete do kódu své řídicí aplikace.

Aplikace a cloud

Úspěšně probíhající proces standardizace velmi zjednodušil práci vývojářů aplikací, které zpracovávají data přicházející ze zařízení v síti IQRF a pomocí kterých lze zařízení ovládat. Dobře známý protokol MQTT se zprávami ve formátu JSON umožňuje rychlou odezvu na příkazy a snadné analyzování a vytváření zpráv.

Integrujte vše dohromady

Pro integrátory přichází dlouho očekávaná doba. Standardizace zařízení a jejich komunikace přináší úspory na straně vývoje i výsledné integrace. Celé řešení je pak na světě během pár dnů.