česky english Vítejte, dnes je středa 24. červenec 2024

MODI – řešení pro vaše sklady

DPS 2/2018 | Články
Autor: Ing. Miloš Drlík

V posledních letech se na zahraničních veletrzích začaly postupně objevovat kromě tradičních strojů i nejrůznější doplňková zařízení pro SMT výrobu. Samostatnou skupinou by se pak daly nazvat systémy pro vstupní registraci a kontrolu SMD součástek. Tato zařízení reagují na stále častější rizika spojená s množstvím přijímaného materiálu do skladů či do výroby (nejčastěji ve formě kotoučů s SMD součástkami) a jeho správné zařazení a interní označení.

Existuje několik jednodušších či složitějších řešení, avšak zdá se, že jedno zařízení nad ostatními výrazně vyniká. Je jím speciální „scanner“ od firmy MODI Modular Digits GmbH, který se již začíná rapidně prosazovat na trzích takřka po celé Evropě. Vývojáři při jeho vzniku mysleli na skutečné potřeby procesu registrace a kontroly součástek v elektronické výrobě a vybavili svoje zařízení celou řadou užitečných funkcí.

MODI – řešení pro vaše sklady

Na první pohled stroj zaujme svou rychlostí, kdy během 1−2 sekund přečte všechny výrobní štítky na kotouči (či na krabici), rozezná ten správný výrobní štítek, dekóduje z něj informace o typu komponenty, výrobci, šarži atd. Dále pak ve stejný okamžik porovná načtená data s existující databází a nechá vytisknout správný interní štítek. Po nalepení štítku na kotouč je ještě vyžadováno kontrolní čtení, aby bylo 100% zajištěno, že se obsluha při lepení nespletla.

Tím ale výčet funkcí zdaleka nekončí. Informace se mohou získat z 1D či 2D kódů nebo i ze samotného textu (OCR) a stroj kromě možnosti vytvoření a editace nového štítku umí též zablokovat dávku součástek, pokud je ve výrobě označena za vadnou. Kompatibilita s vícero typy čárových 1D a 2D kódů je samozřejmostí a zařízení může fungovat buď samostatně (s autonomní databází) nebo může být propojeno s ERP či MES systémem. Komfort obsluhy dále zvyšuje elektricky stavitelný stůl s pamětí na 3 uložené výšky pracovní desky, senzorické snímače pro spouštění skenování, možnost 100% Tracebility díky celkové fotce kotouče se všemi štítky (zkomprimované na příjemnou velikost kolem 100 kB), a také doplňková horní čtecí jednotka a horní osvětlení. Pokud je potřeba číst i objemnější balení, jež jsou pro manipulaci příliš těžká, lze dokoupit i mobilní (přenosnou) čtecí jednotku.

Exkluzivní zastoupení firmy MODI má pro Českou a Slovenskou republiku firma IMT Technologies & Solutions s. r. o. Případní zájemci si mohou dané zařízení odzkoušet v sídle firmy IMT nebo na veletrhu Amper.