česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

TIM 3.5: poctivé měniče stvořené pro lidi

DPS 2/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
1.jpg

Lidská jména nedostávají pouze zvířata, mosty nebo tropické bouře, ale třeba též elektronické součástky. V případě švýcarských DC/DC měničů TRACO Power řady „TIM“ jde možná o shodu okolností, sice hezkou, ale na dlouhou dobu také poslední. Máme-li totiž někde připojeného pacienta, na nějaké náhody se určitě nehraje.

Kudy teče, tudy léčí

Vývoj a následná výroba zdrojů napájení se pro řadu firem stává každodenní obživou. Jak je ale od sebe odlišíme? Co třeba způsob, jakým hodlají „živit“ nejen sami sebe, ale zejména připojenou zátěž? Ve společnosti TRACO Electronic AG povýšili spolehlivou dodávku energie na své životní poslání. Jejich jméno se tak v uplynulých bezmála čtyřech dekádách stalo pro vše okolo DC/DC nebo též AC/DC doslova synonymem.

Ať již tedy od měniče pevně usazeného na desce vyžadujeme pouhé jednotky wattů, nebo se v nepřetržitém pohybu, např. po železnici, nezastavíme ani před nepoměrně vyššími odběry, máme stále z čeho vybírat. A klidný spánek si můžeme dopřát i tehdy, zamíří-li naše zařízení s nálepkou „Medical“ dokonce mezi bílé pláště. Bezpečnostní standardy zde totiž nic nepromíjí, zvláště když za laciný návrh bude možné platit cenou nejvyšší.

5 km, 5 kV i pět let

Výčet zdrojů TRACO Power určených ke spolupráci s pacientem nebere konce. Stejně jako jejich nadstandardní záruka v délce 60 měsíců. Výrobce jim prostě věří a nebojí se to doložit – patřičnými dokumenty a také jednou novinkou za druhou. Nabídka na samotné spodní hranici výkonového spektra se tak nedávno rozrostla [1] o další DC/DC měniče řady TIM 3.5. Údaj o maximálním zatížení výstupu ve wattech čteme přímo v názvu, vše ostatní pak plyne z datasheetu.

Zdroje v plastovém provedení typu DIP-16 o rozměrech cca 24 × 14 × 10 mm nabídnou celkem čtyři skupiny prvků odlišených rozsahem vstupního napětí (2:1) se jmenovitými stejnosměrnými úrovněmi 9 V, 12 V, 24 V nebo též 48 V. Tomu pak za posílenou bariérou definovanou pomocí 5 000 VACrms pokaždé odpovídá pět jednoduchých výstupů v rozmezí od 5 V do 24 V a také dvojí souměrné, ±12 V a ±15 V.

soucastky-1
Obr. 1 Napájet může prakticky vše, co dnes dostalo vstup a výstup. O to více pak vyniknou rozdíly [1]

Objednat si tedy můžeme celkem 28 různých modelů značkového měniče série TIM 3.5, který se nezalekne požadavků celé řady norem, provozního teplotního rozsahu od –40 °C až do +90 °C ani vysokých nadmořských výšek do pěti kilometrů [2]. Zde se již žádné velké zátěže nenosí a vyžadována nebude ani ta minimální. Střední dobu mezi poruchami MTBF výrobce stanovuje na více než pět milionů hodin a slibuje, že jeho zdroje dále neohrozí nárazy, vibrace ani teplotní šoky (MIL-STD-810F).

TIM a ti druzí

Lidsky vystupující DC/DC měniče řady TIM 3.5 mohou spolehlivě pracovat nejen pro lékaře, ale také v přepravě, průmyslových řídicích systémech, měřicí technice nebo při buzení tranzistorů IGBT. Nehodí se vrtané otvory? Nevadí, povrchově dokážeme osazovat verze s koncovkou SM, a pokud je 3,5 W stále hodně, dostáváme ještě na výběr v řadách TIM 2, resp. znovu TIM 2SM. Pole působnosti si tak rozšíříme o dalších +5 °C a uvažovat lze i výstupní napětí 3,3 V. Rozměry pouzder však zůstanou jednotné pro všechny čtyři případy. S příbuznou řadou THM pak do stejně choulostivé zátěže dopravíme až několik desítek wattů.

Odkazy:

[1] Měniče řady TIM, https://www.tracopower.com/news/news-detail/tim-series-45-0/

[2] Domovská stránka zdrojů TIM 3.5, https://www.tracopower.com/overview/tim3

robenek@dps-az.cz