česky english Vítejte, dnes je úterý 23. duben 2024

Zavedení IS a řešení traceability výroby od firmy TOROLA electronic

DPS 2/2010 | Články
Autor: TOROLA electronic

Od roku 1991 se zabýváme vývojem a výrobou elektroniky, přičemž naše hlavní činnost spočívá v zakázkovém osazování desek plošných spojů (DPS) s komplexním zajištěním materiálu, testováním i následnou montáží.

Nabízíme komplexní řešení poskytovaných služeb: návrh a optimalizaci DPS, vzorky, ověřovací série, nákup součástek, SMT osazování, THT osazování (klasika), kompletaci DPS, oživování, testování, lakování, montáž výrobků a balení.

Ani naší společnosti se nevyhnula ekonomická recese. Toto období charakterizované úbytkem obchodních zakázek, jsme využili k zavedení moderního informačního systému a řešení traceability výroby.

Výběru vhodného informačního systému jsme věnovali maximální pozornost. Šestičlenná komise pečlivě vybírala ze všech nabídek, které jsme v rámci výběrového řízení obdrželi. Prioritou pro výběr bylo vhodné řešení výrobních modulů, které by bylo možno v plném rozsahu využít pro zakázkovou výrobu malých a středních sérií, s požadavkem na elegantní řešení pro vzorkové a ověřovací série. Hledali jsme systém, který by umožnil i zavedení traceability výroby s jasným požadavkem potřeby sledování výroby v celém technologickém toku, tedy od vstupu materiálu až po konečnou expedici výrobků.

Implementace probíhala ve dvou etapách. Cílem první etapy projektu bylo pořízení uceleného moderního systému typu ERP, který je vytvořen na platformě výkonného databázového stroje a obsáhne veškeré potřebné nástroje pro efektivní řízení všech klíčových podnikových procesů a agend, za využití moderních metod řízení. Ve výběrovém řízení byl vybrán ERP systém KARAT přerovské společnosti KARAT Software a. s. pro svou robustnost řešení, intuitivní uživatelské rozhraní a silné vývojářské i poimplementační servisní zázemí.

Druhá etapa implementace řešila rozšíření systému KARAT o zavedení systému pro sledování traceability výroby na principu získávání dat z výrobního procesu, jejich třídění a vyhodnocování ekonomicky, produkčně či kvalitativně. Nositelem identifikace dílů je laserem gravírovaný nebo tištěný 2D kód. Sběrem dat pomocí čteček 2D kódů a terminálů, kterými je vybaveno každé pracovní místo, získala firma velmi přesný „otisk“ toho, co se ve výrobě děje a dostala tak výrobní proces pevně pod kontrolu. Tím snadno analyzujeme, kde vznikají největší náklady, a kontrolujeme kvalitu v jednotlivých výrobních fázích. Všechny operace, které se v průběhu výrobního procesu na daném výrobku provádějí, jsou prostřednictvím tohoto kódu podrobně evidovány a v případě zjištěné neshody je vyhledání zdroje chybného úkonu za účelem zjednání nápravy otázkou jen několika málo okamžiků. Uchová se tak detailní záznam o finální podobě výrobku, parametrech výroby, za jakých vznikal, a jeho kvalitě.

Informační systém ERP a řešení traceability výroby nám usnadnilo veškeré zpracování dat a řízení výroby, jsme schopni okamžitě a pružně reagovat na požadavky našich stávajících zákazníků. Zrychlili a zkvalitnili jsme poptávkové řízení, výrobu vzorků a ověřovacích sérií pro nové zákazníky. Právě v oblasti vyhledávání nových zákazníků jsme díky těmto změnám úspěšní. Od roku 2009 se nám podařilo získat 11 nových zákazníků, se kterými rozvíjíme další úspěšnou spolupráci.

Touto zásadní systémovou změnou v životě firmy jsme dobře připraveni na předpokládaný ekonomický růst v následujícím období a navyšování našich obchodních aktivit.