česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

IPC APEX EXPO 2019

DPS 3/2019 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz
z-1.jpg

Organizace IPC je známá zejména díky množství svých standardů, kterými se řídí elektronický průmysl po celém světě.

Avšak odborná akce IPC APEX EXPO, kterou každoročně pořádá, bývá někdy neprávem opomíjena, a to i u nás. Důvodem není ani tak skutečnost, že se koná ve vzdáleném kalifornském San Diegu, jako spíše to, že se jedná o akci neveřejnou, určenou pouze členům této organizace. Podívejme se tedy alespoň stručně na její průběh a zaměření.

Především je nutné říci, že se jedná rozsahem o skutečně velkou akci zahrnující výstavu, různé konference a další odborné akce, kterých se účastní tisíce lidí. Letošního roku přišlo na IPC APEX EXPO více než 9 tisíc návštěvníků z 56 zemí světa.

Cílem IPC APEX EXPO je další vzdělávání pracovníků z oboru výroby desek plošných spojů a výroby elektroniky.

Probíhá zde bezpočet dílčích akcí, které slouží k rozšiřování znalostí a technických dovedností, získávání certifikací a osvojení si nejlepších pracovních postupů. Školení standardů IPC, certifikační programy, přednášky na konferencích, workshopy a navazování kontaktů snadno zaberou celých pět dní. Mezi nejčastěji probíraná témata patří vždy výroba DPS, povrchová montáž, analýzy defektů vzniklých při výrobě, spolehlivost elektroniky, návrh desek s ohledem na výrobu, problémy s pájením atd.

Na 150 technických článků prezentovaných na letošní konferenci bylo napsáno autory, které zná celý odborný svět elektroniky. Jména jako Joe Fjelstad, Barry Olney, Douglas Brooks, Happy Holden, Steve Williams a další mohou být známá i našim čtenářům, když jsme jejich práce publikovali i v tomto časopisu nebo se o nich alespoň zmínili.

Kromě samotného vzdělávání účastníků nabízí tato akce také možnost aktivně se podílet na vývoji či úpravách standardů IPC.

Nedílnou součástí IPC APEX EXPO je vzdělávání studentů pozvaných na tuto akci prostřednictvím programu IPC STEM Student Outreach, který zahrnuje různé aktivity a stipendia pro nadané studenty. Cílem programu je vzdělávání studentů v oboru elektroniky nad rámec jejich školních osnov. Letošního roku organizace IPC také oznámila založení fondu IPC Education Foundation pro další podporu vzdělávání studentů.

Nedílnou doprovodnou akcí IPC APEX EXPO je také rozsáhlá výstava. I když ji co do velikosti nelze srovnávat s výstavou productronica, bývají zde zastoupeny všechny významné firmy v oboru výroby desek a elektroniky. Taiyo America, MacDermid Alpha, Isola, Koh Young, Rogers, Atotech, Ventec, Excellon, Burkle, Hitachi, Spea, Mirtec a řada dalších výrobců a dodavatelů materiálů a výrobních zařízení zde každoročně prezentuje své nejnovější produkty.

Letošního roku si návštěvníci výstavy nemohli nevšimnout podpory, kterou výrobci výrobních zařízení vyjadřovali novému standardu IPC CFX (Connected Factory Exchange), když své stánky označili vlaječkou CFX. Na výstavě bylo možné vidět v chodu dvě výrobní linky – na jedné z nich byl použit komunikační standard HERMES (IPC9852), zatímco na druhé právě CFX, přičemž obě linky byly navzájem propojené a bezchybně spolupracovaly. Standard Hermes je obecně dostupný, otevřený komunikační protokol, který umožňuje sledovat desku plošných spojů během celého procesu výroby bez použití čtecích zařízení, jako jsou třeba snímače čárového kódu. Standard Hermes využívá pro zápis dat desky XML, zatímco pro přenos dat mezi stroji se používá protokol TCP/IP a kabely s konektory. Jednotná forma čtení a zápisu dat i způsob jejich přenosu dále činí komunikační protokol nezávislý na jednotlivých částech výrobního zařízení. Změna konfigurace linky se jednoduše provede rozpojením a opětovným zapojením přenosového kabelu mezi stroji. Standard CFX označuje vyšší úroveň propojení a návaznost výrobní linky v rámci celého výrobního podniku.

zajimavosti-1
Obr. 1 Vystavovatelé vyjadřovali podporu standardu CFX (zdroj: PCB007)

Na IPC APEX EXPO se také každoročně vyhlašují ceny za nejlepší inovaci v elektronickém průmyslu (Innovation Awards). Americká firma GreenSource Fabrication LLC byla oceněna za svoji výrobu DPS, která je zcela automatizována a je také velmi přívětivá k životnímu prostředí – všechny chemikálie a voda jsou recyklovány a opětovně použity. Nizozemská firma Meyer Burger BV byla oceněna za inovativní inkjetovou tiskárnu nepájivé masky, zatímco společnost Nordson DAGE získala cenu za ručně ovládané inspekční zařízení Explorer one pro kontrolu kvality elektronických sestav. Firma Henkel Corporation byla oceněna za svůj nový vylévací materiál LOCTITE ECCOBOND UF 1173, který je odolný i vůči extrémně nepříznivým podmínkám, a společnost Vayo (Shanghai) Technology Company Ltd. získala cenu za unikátní 3D DFA/ DFM řešení pro výrobu elektroniky nazvané DFM Expert v5.

Příští ročník IPC APEX EXPO proběhne opět v San Diegu, a to ve dnech 1.–6. února 2020.

Více informací je k dispozici na webu: www.IPCAPEXEXPO.org.