česky english Vítejte, dnes je pondělí 11. prosinec 2023

AMTECH − SMT technologie a robotizace

DPS 2/2019 | Články
Autor: AMTECH

V České republice a na Slovensku jsme svědky dramatického růstu poptávky po automatizačních řešeních. Růst je vidět napříč všemi klíčovými sektory – i malé firmy dnes díky tomu využívají v praxi výhod automatizace a posilují svou konkurenceschopnost na lokálních i globálních trzích. A to hlavně zvyšováním efektivity, produktivity a kvality, které znamená rychlou návratnost investice do robotizace a v oblasti výroby elektroniky do SMT technologií. Avšak aby byl projekt úspěšný, je třeba mít k ruce zkušeného dodavatele technologií.

Společnost AMTECH, spol. s r. o., založená v únoru 1993 jako technologická, obchodní a servisní společnost prošla od prvotních dodávek technologických zařízení dynamickým vývojem a dnes je lídrem na trhu dodávek komplexních technologických řešení a spotřebních materiálů pro SMT a elektrotechnický průmysl s ročním obratem přes 500 mil. Kč. Na českém a slovenském trhu AMTECH reprezentuje renomované světové výrobce a dodavatele – lídry na trhu ve své oblasti – a pomáhá stále většímu počtu českých a slovenských zájemců automatizovat jejich výrobní a logistické provozy.

AMTECH − SMT technologie a robotizace

Výběr technologie pro robotiku a automatizaci

Aby provoz mohl být automatizován dle požadavků zákazníka a jeho obchodních cílů, je třeba využít celé řady komponent a jejich funkční integrace – robotických ramen, uchopovačů, systémů strojového vidění, autonomních vozidel atd. AMTECH disponuje kompletním portfoliem robotických produktů a mnohaletou zkušeností z jejich nasazení a integrace. Na českém a slovenském trhu zastupuje následující značky:

Universal Robots – kolaborativní roboty Universal Robots umožňují velkým, středním a i těm nejmenším podnikům s omezeným prostorem na pracovišti flexibilně automatizovat rutinní činnosti v řádu dní až týdnů. Díky třem modelům různých velikostí UR3, UR5 a UR10 a integrovanému silově momentovému senzoru dokážou pokrýt stále širší spektrum aplikací s využitím snadného programování a ovládání, které si rychle osvojí i pracovníci bez jakýchkoliv automatizačních zkušeností.

Mobile Industrial Robots – autonomní mobilní roboty MiR eliminují nedostatky vozidel naváděných fixními vodiči, když umožňují flexibilně nasadit a přenastavit vnitropodnikovou logistiku s minimálními časovými prostoji a náklady. Uživatelsky přívětivé, flexibilní a bezpečné roboty MiR100, MiR200 a MiR500 pomáhají společnostem zvýšit efektivitu jejich provozu a ušetřit neproduktivní čas pracovníků, kteří se věnují manuální přepravě vozíků s materiálem.

ROEQ – Společnost ROEQ se zabývá vývojem a výrobou příslušenství pro mobilní roboty MiR, zejména pak podjezdových systémů umožňujících snadnou manipulaci s převáženým nákladem.

Pick-it – Společnost Pick-it vyvinula kamerový systém pro detekci polohy předmětu v 3D prostoru. Systém umožňuje vzdálenou správu s jednoduchým nastavením přes webový prohlížeč na PC. Softwarové rozšíření pro roboty UR (a další dostupné značky robotických ramen) umožňuje snadné předávání hodnoty polohy a orientace.

Robotiq – Společnost Robotiq vyvíjí a vyrábí inteligentní, flexibilní a snadno implementovatelné dvouprsté i tříprsté robotické uchopovače, senzor pro měření sil a momentů působících na nástroj robotu a kamerový systém montovaný na přírubu kolaborativních robotů určený k identifikaci a detekci polohy.

OnRobot – Společnost OnRobot nabízí svým zákazníkům inovativní řešení s opravdovou funkcí Plug & Play ovladatelnou z uživatelského prostředí robotického ramene. Současně se zaměřuje na podporu kolaborativních aplikací, a proto navrhuje uchopovače tak, aby byly co nejjednodušší, bezpečnější a všestrannější.

Robo DK – Každý projekt by měl nejdříve začínat softwarovou simulací, kde si uživatel prověří realizovatelnost projektu a současně přitom vytvoří řídicí program pro roboty. Společnost RoboDK vyvinula software pro simulaci a off-line programování robotů všech stěžejních značek.

SMT technologie

Portfolio firmy AMTECH zahrnuje kompletní technologie pro sestavení automatické SMT linky pro osazování desek plošných strojů a také vedlejší technologie, jako jsou dispenzery, depanelizace DPS, robotické pájení ad.

Fuji machine Mfg. − modulární osazovací stroje DPS platformy NXT nebo AIMEX. Fuji je světový lídr v oblasti inovací a technologického řešení osazování DPS.

ITW (Speedline technologies) − americký výrobce automatických sítotisků řady MPM a pájecích pecí Electrovert.

Saki − technologie pro automatickou optickou kontrolu DPS (AOI), pájecí pasty (SPI) a také RTG kontroly využívající technologii planární počítačové tomografie. Japonský výrobce SAKI byl jedním z prvních, který na trh uvedl 3D AOI.

Nano Dimension − unikátní technologie pro 3D tisk desek plošných spojů. V ČR bude toto zařízení poprvé vystaveno na veletrhu AMPER 2019. Technologie umožňuje nejrychlejší možné ověření designu DPS díky možnosti vytisknutí funkčního prototypu během několika hodin.

Nutek − dopravníkové systémy pro automatizaci SMT linek a zařízení pro laserové značení DPS.

Musashi engineering − precizní dispenzery určené pro mikrodávkování nejrůznějších typů hmot. Japonská společnost má více než 25 let zkušeností s výrobou stolních i inline dávkovacích systémů.

Scheugenpflug AG − světový standard pro dávkování dvousložkových hmot s patentovaným principem objemového dávkování.

Nákup i pronájem

Ačkoliv samotné ovládání či provozní modifikace aplikace je dnes uživatelsky velmi snadnou záležitostí, projekt instalace, integrace a spuštění robotického pracoviště nebo SMT technologií je vhodné prodiskutovat se zkušeným partnerem. AMTECH, spol. s r. o., nabízí ucelená technologická řešení, 25 let zkušeností a technické zázemí, silnou servisní podporu s týmem proškolených techniků a flexibilní možnosti pořízení – jak nákupem technologií, tak i jejich pronájmem.

AMTECH − SMT technologie a robotizace 1

V roce 2018 společnost představila Personal Agency 4 Robots (PAR), „personální“ agenturu nabízející pronájem kolaborativních robotů Universal Robots a autonomních mobilních robotů MiR. Nabídka je určena především podnikům, které aktuálně nemají prostředky na investice, nadnárodním firmám s obtížným procesem schvalování investic v zahraničí, ale s dostupnými rozpočty na agenturní pracovníky, a také personálním agenturám hledajícím pracovníky pro své klienty.

Ve stejném roce AMTECH otevřel své nové firemní prostory v Buchlovicích u Uherského Hradiště, jejichž součástí je demo centrum umožňující zákazníkům a zájemcům otestovat nejrůznější automatizační a SMT technologie. Díky tomu je firma schopna zajistit integraci jednotlivých automatizačních nebo SMT technologií či instalaci jednoúčelových zařízení přesně na míru požadavků zákazníka. Skladové prostory navíc garantují okamžitou dostupnost náhradních dílů a minimalizaci prostojů v případě jakéhokoliv výpadku u zákazníka.