česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Zahoďte růžové brýle. Nová čidla vysvětlí, proč

DPS 3/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Práce s barvami může mít mnoho podob. Někdo jen mávne rukou, další se rozmáchne štětcem a jiný zase všechno popíše. Třeba ve spektru. A protože nebude žádný „troškař“, vezme to rovnou přes jedenáct kanálů a v rozmezí vlnových délek zhruba od 350 až do 1000 nm. Jediné, na čem se ale doopravdy šetřilo, tak jsou rozměry. Vždyť novinka od společnosti ams nám zabere pouze 3,1 × 2,0 × 1,0 mm.

Kam až oko dohlédne

Výrobce v lednu představil kompletní čidlo v podobě obvodů AS7341 [1]. Miniaturní spektrální senzor si bere příklad ze svých nepoměrně větších laboratorních protějšků a předpoklady pro analýzu barev s rostoucím počtem kanálů tak hodlá zpřístupnit zejména pro kapesní elektroniku v čele s mobilními telefony a jejich příslušenstvím.

Přítomnost čipů může pro uživatele např. znamenat lepší výsledky při práci s vestavěnou kamerou. Přesná spektrální měření umožňují automatické vyvážení bílé nebo spolehlivější identifikaci světelného zdroje. Struktura se však nebude bránit ani samotné detekci problikávání v kmitočtovém pásmu od síťových 50 Hz až po celý 1 kHz. Technologie dále podporuje věrnější reprodukci barev a minimalizuje zkreslení spojené s okolními zdroji světla, což se příznivě odrazí nejen na kvalitě fotografií. Zajímavé pole působnosti se nabízí také při slaďování barev u konkrétních předmětů, např. textilií, spolu s využitím vhodného referenčního systému.

Své čestné místo dostaly obvody AS7341 třeba v zařízení Spectro 1™ od Variable [2]. Systém, který velmi rád pózuje spolu s chytrým telefonem, nabídne za cenu dosahující bezmála tří stovek dolarů dobře opakovatelný záběr mezi 400 až 700 nm spolu s rozestupem 10 nm.

Zahoďte růžové brýle. Nová čidla vysvětlí, proč

OLGA a osm vývodů

Pod velmi přesný popis spektrálního obsahu bezprostředně měřeného zdroje světla, příp. též s přispěním odrazivého povrchu, se ve výsledku podepíše jedenáct kanálů. Celkem osm z nich pak rovným dílem pokrývá viditelnou oblast, jeden kanál poslouží k měření v blízké infračervené oblasti NIR a další, označený jako „Clear“, pak bude tvořen fotodiodou bez filtru. O posledním, nazvaném „Flicker“ již byla řeč. Šest kanálů lze přitom díky nezávislým A/D převodníkům zpracovávat souběžně, zatímco další výstupy již zpřístupní multiplexer. Funkce můžeme rovněž synchronizovat s vnějšími signály prostřednictvím vývodu GPIO.

Systém AS7341 [3] s optimalizovaným počtem kanálů a také se způsobem zpracování signálu umožňujícím rychlou odezvu ovládneme pomocí rozhraní I²C. Multispektrální senzor se zabydlel v pouzdrech typu OLGA-8, zvládá teplotní rozsah od –30 °C až do +70 °C a vystačí si s napájením 1,8 V. Ať již tedy necháme naši aplikaci zkoumat barvu materiálů či tekutin, odstín pleti, nebo ji vyšleme do zcela jiné oblasti, můžeme při odběru deseti tisíc kusů obvodů počítat s cenovkou dva dolary. A samozřejmě i vývojovou deskou.