česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

InfiniiVision 1000 X: profi funkce již v základu

DPS 3/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

V nabídce firmy Keysight Technologies najdeme desítky osciloskopů pro nejrůznější účely. S modely řady UXR nám proto „konečnou“ nevystaví ani požadavky na šířku pásma do 110 GHz, nejvyšší vzorkovací rychlost 256 GS/s nebo např. paměť v délce až dvou miliard bodů. Vývoj prostě nezastavíme. Byla by ale velká škoda vyloučit z něj i ty nejnižší verze.

Čtyři vstupy jsou více než dva

Vzít něco „od základu“ v Keysight znamená počítat s osciloskopy řady InfiniiVision 1000 X. Pokud si vystačíme se dvěma analogovými kanály, šířkou pásma 50, 70 nebo také 100 MHz, maximální vzorkovací rychlostí 1 či 2 GS/s, 50 000 wfms/s, sedmipalcovým TFT LCD (WVGA), podporou rozhraní USB 2.0 nebo např. pamětí až pro jeden milion bodů, máme vyhráno. Proč se ale omezovat, když zde od ledna [1] můžeme mít další dva, tentokrát již čtyřkanálové modely pracující až do 200 MHz?

InfiniiVision 1000 X profi funkce již v základu

Vertikální osmibitové rozlišení zůstalo, stejně jako další volitelná šířka pásma 100, nebo snad jen 70 MHz. A pokud se v názvu ještě jednou rozhodneme pro koncovku „G“, můžeme se také těšit na generátor s podporou modulací typu AM, FM či FSK a kmitočtovým rozsahem pro funkci sinus od 0,1 Hz až do 20 MHz. S tím jde ruku v ruce i kmitočtová odezva, kdy k popisu stability zpětnovazebních sítí s pasivními součástkami, spínaných zdrojů apod. využijeme zesílení a fáze vykreslené v Bodeho diagramu.

Současná doba přeje multifunkcím, třebaže jich bývá často dosahováno s určitými kompromisy. V tomto duchu pak výrobce na své přístroje nahlíží jako na kombinaci „šest v jednom“, kdy hned vedle výchozího osciloskopu, vestavěného generátoru průběhů a již zmiňované analýzy frekvenčních závislostí FRA s dynamickým rozsahem převyšujícím 80 dB dostaneme i standardní pětimístný čítač, po registraci dále jednoduchý voltmetr se třemi pozicemi a volitelně pak též nástroje pro hardwarově založenou analýzu sériové komunikace s ještě rychlejším dekódováním (I²C, SPI, UART/RS-232, CAN a LIN). Nové čtyřkanálové přístroje [2] lze rovněž připojit pomocí LAN.

S péčí nejdál dojdeš

Samotná technika je ale jedna věc a její provoz otázkou číslo dva. Aby „neznámých“ nebylo zase tak moc, společnost nedávno představila nový aktivní model služeb zákazníkům s označením „KeysightCare“ – na webových stránkách DPS jsme psali v [3]. Jednotlivé skupiny ponesou označení „Assured“ pro rychlou zaručenou podporu, prioritní „Enhanced“ nebo i nejvyšší „Performance“, takže případná oprava zabere pouze jeden týden, odpovědi se dočkáme do 120 minut a kalibraci máme hotovou za tři dny.