česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

Termokamera v páru s multimetrem řekne víc

DPS 3/2019 | Články
Autor: Conrad Electronic Česká republika

Na multimetr WBM-460 si dávejte pozor. Jakmile s ním začnete jednou pracovat, jen těžko se budete vracet k jinému. Co je na přístroji s červeným tlačítkem IR a váhou přes půl kilogramu tak neodolatelného?

Hraje barvami

Chytře vybavené měřidlo od společnosti Voltcraft se otázek rozhodně nebojí a nejraději na ně odpovídá v terénu. Proč se při výběru nechat oslnit bonusovou svítilnou nebo např. bezkontaktní detekcí střídavého napětí NCV, když zde můžeme mít i dva „bezedné“ akumulátory, funkci automatického zapisovače nebo krytí IP65? A jak se teprve bude vyjímat velký panel, jehož syté barvy necháme vyniknout při zkoumání proudu až do 3 000 A, stejně jako v souběžném režimu termokamery?

Termokamery

Přesné měření všech základních veličin ale nestačí a nic na tom nezměníme ani s kapacitou, frekvencí či střídou. Výrobce jde proto v definici moderní, laserově naváděné pomůcky ještě dál. Aby se mohl předponou „multi“ honosit po právu, zachycuje přístroj vše okolo sebe pomocí 6 400 bodů, s nimiž mu v infračerveném spektru neunikne ani myš. Ledaže by měla více než 260 °C. Systém vybavený maticí 80 x 80 pixelů pracuje s přesností ±3 °C (resp. 3 %) a citlivostí NETD pod 100 mK a názorné výsledky ještě zapíše na kartu microSD.

Zpevněnou vlastní cestou

Odolný přístroj WBM-460 má silnou touhu vynikat hned po vytažení z kufříku. Proč navrhovat zdířky v jedné řadě, když proudovým vstupům sluší více levá strana, zatímco vše ostatní přivedeme zprava? To si pak na otočném přepínači můžeme dovolit polohu „vypnuto“ hezky uprostřed a vůbec se nezdržujeme zdlouhavým nastavením. Chod voliče je ukázkový, podobně jako ovládání veškerých zbývajících tlačítek. Včetně navigace. Jako odměnu za vynaloženou sílu dostáváme vždy zřetelnou odezvu doprovázenou slyšitelným sepnutím, stejně jako pocit jistoty, že tak bude možné činit i po skončení prodloužené záruky. Zvláště když multimetr díky členitému gumovému povrchu z rukou prakticky nevyklouzne. Stejný materiál navíc najdeme i na přepínači. Škoda jen, že s každým průchodem přes pozici Off zároveň dochází k vypnutí. Opětovné spuštění systému však mnoho času nezabere a funkce NCV kromě toho polohu voliče vůbec neřeší. Ale pozor, v siemensech čas neměříme. Ani v Německu.

Jasné Výsledky na dosah

Při pohledu na displej ze všech myslitelných stran a úhlů se vkrádá otázka, proč takový panel nevídáme častěji. Velké číslice jsou návykové, barevné odlišení stejně tak a časomíra vpravo nahoře výsledný dojem už jen podtrhuje. Ovládání měřidla není vůbec složité. Bohatě stačí jedna ruka a strach nemusíme mít ani z hlavní nabídky čítající 11 položek. Bude možné stáhnout vysoký jas, přizpůsobit prodlevu automatického vypínání nebo též rychle vyvolat uložené snímky obrazovky, a to nejen u termokamery. Zapisovač dat podporuje volbu intervalu, včetně délky měření, a společně s funkcí Zoom také následné vykreslení trendů. Proč ale chybí jakákoli možnost exportu, zůstává záhadou.

V zadní oblasti senzoru či diod začíná tělo přístroje výrazně vyčnívat, ovšem nikoli na úkor stability. Právě naopak. Ukazováčkem se máme alespoň o co opřít a ještě bude možné „uklidit“ i oba měřicí hroty. Stojánek je spíše nouzovou záležitostí. Po jeho vyklopení stačí jen půl otočky plochým šroubovákem a manipulujeme již s akumulátorem či paměťovou kartou. Na zdroji výrobce nešetřil, v případě ne zcela jednoznačného grafického ukazatele zbývající kapacity již ano. A potěšilo by i nějaké komunikační rozhraní.

Termokamery 2

Vše ostatní je „singlemetr“

Měření odporu sice může s automatickým rozsahem zdržovat, ale termosnímky na sebe naštěstí dlouho čekat nenechají. Voltcraft dává na výběr z pěti palet, umožňuje definovat vlastní emisivitu, sledovat stupnici a rovněž pohodlně odečítat údaje pro středový bod, včetně obou krajních mezí. Bránit se přístroj dokonce nebude ani souběžnému sledování dalších elektrických veličin! Stačí jen poodstoupit, smířit se s úhly FOV 21° v obou směrech a kvůli chybějícímu prolnutí s viditelnou oblastí možná i s méně zřetelnými hranami.

WBM-460 je v prvé řadě robustní multimetr, ovšem s velkým M. Vzpomeňte si na to, až zase budete na svém zařízení marně hledat funkci termokamery.