česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 20. červen 2024

EDA software pro Linux, Mac a další OS

DPS 3/2011 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz CADware

Pokud hledáte EDA software pracující i pod jinými operačními systémy než je Windows a navíc jsou zdarma, potom se podívejte na webovou stránku „gEDA project“ [1]. Zde najdete informace o volně dostupném softwaru, který se dodává ve zdrojovém kódu s různými porty. V současnosti jsou k dispozici programy pro kreslení schématu, návrh desek plošných spojů, prohlížeč Gerber a vrtacích dat, wave viewer a Verilog simulátor, které mají být postupně rozšířeny o další disciplíny. Jednotlivé programy jsou vytvářeny samostatně, takže se vizuálně i ovládáním liší.

Obr. 1 Schematický editor pod Mac OS X

Obr. 1 Schematický editor pod Mac OS X

gEDA project

Projekt nazvaný gEDA vznikl kvůli nedostatku EDA programů, které by byly zdarma a pro POSIX systémy za účelem dosažení dalšího pokroku v záležitosti „open source hardware“ [3]. Zastřešuje několik programů z různých zdrojů. Dostupné programy jsou vyvinuty hlavně pro platformu GNU/Linux, ale vývoj pokračuje směrem k dalším platformám. Instalátory uvedené na webu instalují některé programy dokonce i pod Windows XP. Programy jsou vyvíjeny dobrovolníky, kteří jsou sponzorováni z různých zdrojů. Podrobnější informace o GNU a licenční politice jsou uvedeny na webové stránce GNU [2].

Schematický editor

Pro kreslení schematického zapojení v rámci volně šiřitelných gEDA nástrojů je určen program gschem a navazující utility, pod souhrnným názvem gaf (gschem and friends) [4]. Gschem je vlastní schematický editor, zatímco gnetlist je generátor netlistu, gettrib je editor atributů atd.

Návrh DPS

Program pro návrh desek plošných spojů se nazývá PCB a je volně ke stažení [5]. Tento program běží pod operačními systémy Linux, Mac OS X, Windows, Net- BSD, Solaris a dalšími. Přesto, že se jedná o program, který je zdarma, má podle popisu všechny základní části standardního návrhového systému. Až 16 vrstev desky může být rozšířeno podle potřeby, má DRC i autorouter, potřebné výstupy pro fotoplotr (Gerber RS-274-X), vrtání, osazovací automaty (X-Y data) a Postscript atd. Stažením instalačního souboru z webu [5] se program bez problémů nainstaloval i pod Windows XP. Na webu je také k dispozici několik obrázků ilustrujících použití programu (obr. 2).

Obr. 2 Program PCB pro návrh desky pod Mac OS X

Obr. 2 Program PCB pro návrh desky pod Mac OS X

Symboly, pouzdra, knihovny

Na webové stránce [6] jsou volně ke stažení symboly, pouzdra součástek na desku a dokumentace, které potřebuje každý, kdo chce pracovat s výše zmíněnými editory schématu a desky. Kromě toho jsou zde ke stažení i další pomocné softwarové nástroje např. editory symbolů atd.

Prohlížeč Gerber a vrtacích dat

Program Gerbv je určen k prohlížení Gerber formátu RS-274-X, Excellon vrtacích dat a CSV souborů pro osazovací stroje. Jako ostatní programy této skupiny je i tento volně šiřitelný jako open-source software [7]. Gerbv byl testován na OS Linux, NetBSD/i386, Net- SBD/Alpha, Solaris, FreeBSD/i386. Stažením programu z webové stránky [7] se Gerbv nainstaloval a chodil bez problémů i pod Windows XP. K jeho použití není potřeba žádný návod, bez problémů umožňuje načtení a prohlížení Gerber dat (obr. 3). Kromě vlastního zobrazení umožňuje tento prohlížeč i odměřování vzdáleností.

Obr. 3 Prohlížeč Gerber-vrtacích dat pod Windows

Obr. 3 Prohlížeč Gerber-vrtacích dat pod Windows

Wave viewer

Dalším z řady navazujících programů je GTKWave, což je plnohodnotný wave viewer založený na GTK+ pro Unix a Win32, který čte a zobrazuje soubory formátu LXT, LXT2, VZT, FST a GHW, stejně jako standardní Verilog VCD/EVCD. Na webové stránce [8] je možné si program stáhnout, stejně jako zdrojový kód a kompletní dokumentaci v pdf formátu. K dispozici je ke stažení i Win32 verze [9] a Mac port. Napojení na jiné platformy, které podporují GTK, by mělo být podle autora triviální.

Obr. 4 Program GTKWave

Obr. 4 Program GTKWave

Icarus Verilog

Icarus Verilog je nástroj pro simulaci a syntézu. Kompiluje zdrojový kód napsaný ve Verilogu (IEEE-1364) do určitých cílových formátů. Může být použit i pro simulace na pozadí (batch mode). Informace o tomto programu jsou uvedeny na webových stránkách [10], kde je také ke stažení instalace. Hlavní platformou je Linux, ale program pracuje dobře i pod dalšími podobnými operačními systémy.