česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

ST v tom má jasno. LED nemusí jen svítit

DPS 4/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

S krkolomně značenými součástkami se již setkal každý z nás. Změť písmen a číslic dává smysl leda tak výrobci, takže v tom nějakou logiku raději ani hledat nebudeme. Najdou se však i výjimky. Tak třeba společnost STMicroelectronics, která do stručného názvu obvodu dokázala protlačit nejen informaci o tom, co přesně na svém výstupu očekává, ale také v jakém rozsahu.

LED jako IO s 12 kanály

Důmyslně navrženými a stejně tak i pojmenovanými obvody LED1202, určenými k řízenému buzení dvanácti svítivých diod, se výrobce pochlubil v dubnu [1]. Systém s nízkou klidovou spotřebou do 8 μA, maximálním výstupním napětím 5 V, proudovou zatížitelností 20 mA pro každý z výstupů a také potřebnou napěťovou rezervou (headroom) pod 350 mV umožňuje u každého kanálu samostatnou definici výstupního proudu, a tedy i analogové nebo digitálně řešené stmívání s rozlišením osm, resp. dvanáct bitů. Jednou tedy měníme stejnosměrnou úroveň od 1 do 20 mA a jindy zase jeho střídu. Vzájemnou kombinací obou přístupů pak docílíme hloubky až 20 bitů.

ST v tom má jasno. LED nemusí jen svítit

Díky pomalejšímu náběhu a také vypínání generuje systém z obr. 2 menší rušení a na základě fázového posunu se efektivně vypořádá i s nárazovými odběry. Kvůli zpoždění klesá zvlnění napěťové větve a my si tak vystačíme s ještě menší filtrační kapacitou. Za účelem automatického řízení posloupností bez účasti mikrokontroléru lze do vnitřních registrů zapsat celkem osm vzorů. Sekvence je také možné přizpůsobit s ohledem na délku trvání a počet opakování. Součástka pamatuje na tepelnou pojistku, detekci přerušené LED a třeba i synchronizaci. Jeden obvod sice obslouží až čtyři RGB LED, nicméně dohromady lze propojit celkem osm budičů. Většímu poli svítivých diod proto nestojí nic v cestě. Při uvážení 16 mA se průtoky mezi jednotlivými kanály shodují s typickou tolerancí ±1 %, zatímco na 2,5 mA lze počítat i s dvojnásobnou odchylkou. V absolutním vyjádření pak nepřekračujeme ±6 %.

Pro ladné animace

Součástky LED1202 [2] s dvaceti vývody, vybavené rozhraním I²C kompatibilním s 1,8 V a pracujícím až do 400 kHz měří jednou 3 × 3 × 0,6 mm (QFN) a jindy pouze 1,71 × 2,16 × 0,5 mm (WLCSP). Dříve než s nimi v nositelné elektronice a dalších bateriově napájených zařízeních začneme osvětlovat, indikovat nebo např. efektně prolínat, mohly by se hodit i nějaké smysluplné nástroje. V ST proto nachystali vývojový kit STEVAL-LLL007V1 rovnou se třemi výše popsanými obvody na hlavní desce, kde také pro začátek obslouží 36 bílých diod [3]. Dle obr. 3 jsou k dispozici i další moduly, např. s 12 RGB LED.