česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Termokamera Flir sleduje problém až ke zdroji. Stovkám stupňů se vysmívá

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
01.jpg

Existují měření, která v elektrotechnické praxi vnímáme spíše jako okrajová. A pak zde máme veličiny, které je potřeba zkoumat dnes a denně. V obrovském rozsahu, s vysokou přesností a v docela širokých souvislostech. Protože jen tak vše udržíme v perfektním chodu a zabráníme situacím, jež nechceme raději ani domýšlet.

Ostře a s perspektivou

Teplota je pro některé pořádný oříšek. Svá zařízení totiž musí navrhnout tak, aby spolehlivě ustála i její největší výkyvy. To jiní dostali pro změnu za úkol vymyslet přístroje, které mají mnoho prozradit nejen o lidském umu, ale rovněž o teplotě samotné. Ale jak na to?

Obr. 1 Zátiší s rukavicemi a termosnímkem pořízeným novou kamerou TG297; fotografie, zdroj: Flir Systems

Kontaktní měření se moc nehodí a jednobodový infračervený teploměr může být na informace až příliš skoupý. Termokamera? To již bude vyšší liga, pokud ovšem dokáže předložit výsledky ve srozumitelné formě. Třeba tím, že je nechá prolnout se záběry z pomocné kamery snímající nyní ve viditelné části spektra. Ve společnosti Flir si takovou technologii chrání pod označením MSX® (Multi-Spectral Dynamic Imaging). Vždyť termosnímek nemusí být jen o barvách, ale měl by také obsahovat potřebné detaily.

Co ale v případě, kdy teplotní rozsah pokulhává za očekáváním? Stovky stupňů přestávají stačit, ovšem za 1 500 °C již také nechcete připlácet. V tom případě by mohla přijít vhod říjnová novinka – průmyslová termokamera TG297 od stejného výrobce. Pomocí svého IR pole čítajícího v konfiguraci 160 × 120 bodů celých 19 200 pixelů to „vidí“ až na rovných 1 030 °C. A to už něco znamená. Oku by ostatně měla lahodit i sama cenovka 999,99 dolarů.

mereni-2
Obr. 2 Společnost Flir se umí dívat v různých částech spektra najednou

Hovoří česky

Přenosný nástroj TG297 s ochranou IP 54 si umí na základě poměru 30:1 udržet od nebezpečných cílů hezký odstup. K uživateli však chce mít ještě blíž. Nabízí mu proto interní 4GB úložiště typu eMMC schopné pojmout až 50 000 obrázků a k tomu i vysokorychlostní rozhraní USB 2.0 či Bluetooth®. Osvětlení s LED je samozřejmostí. O vestavěné digitální kameře s rozlišením 1600 × 1200 obrazových bodů (2 MP) jsme již hovořili. Tím ale vykreslování zdaleka nekončí. Výrobce vsadil na šest barevných palet a také LCD panel s úhlopříčkou 2,4 palce, na který se vešlo 320 × 240 pixelů. K nabíjení Li-ion baterie pak dochází uvnitř kamery. Při nepřetržitém skenování okolí by měla dostupná energie vydržet na pět hodin práce, a pokud se přitom neobejdeme bez laserového zaměřování, bude ještě nutné odečíst 30 minut. Nešikovné obsluze by jinak mohla termokamera spadnout z výšky až dva metry.

Přesnost měřicího systému s výhledem FOV 57° × 44° a citlivostí pod 70 mK dosahuje v rozmezí teplot od +50 °C do +100 °C úrovně ±1,5 °C. Ve zbylém rozsahu, který zde začíná na –25 °C, poté již ±3 °C. FLIR termokamera TG297 zvládne práci i při deseti stupních pod bodem mrazu a ještě se u toho domluví mnoha jazyky, včetně naší mateřštiny. Výbavu našich východních sousedů jsme však ve výčtu nenašli.

mereni-3
Obr. 3 Novinku využijeme při všech běžných činnostech. Nezastaví ji ani teploty nad 1 000 stupňů

robenek@dps-az.cz