česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Dotykové ovládání nebo náhrada běžných senzorů? MCU RX zvládne obojí

DPS 5/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Mít na výběr ze spousty různých druhů čidel je sice skvělé, ale ani tak to vývojáře neopravňuje k tomu, aby důmyslnými senzory zbytečně plýtvali. Nebo je nadužívali všude tam, kde otázku snímání vyřešíme jednodušeji. A třeba ještě lépe.

Stačí dvě elektrody

Když dojde na detekování mnoha různých látek, materiálů nebo snad i tekutin, pravděpodobně hned na vstupu sáhnete po vhodném čidle tlaku, nějakém fotocitlivém snímači, infračerveném senzoru či strukturách CMOS. Nic proti klasice, ale když už je součástí návrhu jednou mikrokontrolér, ideálně některý z modelů vyjmenovaných v tab. 1, mohou jít veškeré vnější senzory stranou. Nebo alespoň jejich tradiční podoba. Zmíněné MCU totiž spojuje nejen logo společnosti Renesas Electronics, ale především podpora kapacitního dotykového ovládání, kterou zde vyjadřujeme zkratkou CTSU (Capacitive Touch Sensor Unit). A toho je potřeba i využít [1].

Dotykové ovládání nebo náhrada běžných senzorů

Možností se přitom nabízí nepočítaně. Od sledování spotřeby papíru nebo množství zbývajícího toneru či inkoustu v tiskárnách přes hladinu horké vody v kávovarech až po bezprostřední kontakt třeba s prachem – řekněme v robotickém vysavači. Zde všude lze totiž při včasném informování uživatele využívat služeb dvou tenkých elektrod, vysílací a přijímací, a prostého měření a následného vyhodnocení změny kapacity mezi nimi [2]. Příklad třístupňové detekce založené na přítomnosti jednotky CTSU v mikrokontroléru zachycuje obr. 2.

Dotykové ovládání nebo náhrada běžných senzorů 1

V průmyslu i na doma

Systém nahrazující klasické pojetí senzoru vyniká nebývale vysokou citlivostí a stejně tak odolností vůči rušení. Návrh z dílny Renesas kromě toho ušetří nejen spoustu starostí s čidly, pro která bývá rovněž nezbytné stanovit provozní podmínky, ale na základě grafického uživatelského rozhraní dostupného pro podporu kapacitního dotykového ovládání pomůže také jednoduše vyřešit inicializaci, včetně přizpůsobení citlivosti. V zařízeních, která si takovou detekci žádají, mohou proto celý blok vývojáři rychle i zapracovat. Mikrokontroléry skupiny RX130 k tomu nabízí až 36 kanálů a nezastaví se až do 5,5 V [3].