česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

Novinky v měřicí technice na productronice 2011

DPS 1/2012 | Články
Autor: Redakce

I když je veletrh productronica zaměřen hlavně na výrobní zařízení a technologie pro elektronický průmysl, nebyla na letošním ročníku nouze ani o novinky v oboru měřicí techniky. Podívejme se stručně alespoň na některé z nich.

60GHz real-time osciloskop firmy LeCroy

I když byl tento výrobek uveden na výstavě pouze formou tiskové konference a osciloskop sám byl až do začátku roku 2012 skryt před zraky možných zájemců, jeho parametry si zasluhují mimořádnou pozornost. O co se jedná? Americká firma LeCroy představila 60GHz real-time osciloskop s označením LabMaster 10 Zi. Jedná se o modulární systém, u kterého lze konfigurovat jak šířku pásma, tak i počet kanálů. Ve své maximální konfiguraci poskytuje až dvacet 36GHz kanálů se vzorkovací rychlostí 80 GS/s a s 512 milionů bodů na každý z kanálů, případně deset 60GHz kanálů se vzorkovací rychlostí 160 GS/s a s 1024 milionů bodů na každý z kanálů. Vzhledem k tak vysokému možnému počtu kanálů a šířce pásma se jedná o řešení, které v současnosti nemá obdoby. Uvedené šířky pásma a vzorkovací rychlosti jsou možné jednak díky použití nového chipsetu, který využívá 8HP SiGe technologii od společnosti IBM, a také díky patentované technologii DBI (Digital Bandwidth Interleave) firmy LeCroy, která umožňuje téměř zdvojnásobit šířku frekvenčního pásma osciloskopu.

www.lecroy.com

www.blue-panther.cz

Obr. LeCroy LabMaster 10 Zi

Obr. LeCroy LabMaster 10 Zi

Aaronia – první ruční real-time spektrální analyzátor V5

Mladá německá firma Aaronia AG, která se specializuje na RF a EMC měřicí přístroje, vystavovala zajímavý ruční spektrální analyzátor pod označením SPECTRAN V5. Ten pracuje v real-time režimu v rozsahu kmitočtů 1 Hz–9,4 GHz s šířkou pásma až 200 MHz, s velmi nízkou hladinou šumu –170 dBm/Hz pro analýzy i těch nejslabších signálů, s integrovanou baterií pro 3 nebo 6 hodin práce, přičemž umožňuje provádět analýzy ve vybraném kmitočtovém pásmu. Tento analyzátor navazuje na předchozí typy SPEKTRAN analyzátorů, které se používají již několik let. Jedná se o přístroj s vysokými parametry za přijatelnou cenu.

www.aaronia.com

Obr. Aaronia spektrální analyzátor V5

Obr. Aaronia spektrální analyzátor V5

Rohde & Schwarz signálový a spektrální analyzátor FSW

Signálový a spektrální analyzátor FSW byl sice oznámen již krátce před výstavou productronica 2011, ale pro své výjimečné parametry byl i tak na tomto veletrhu středem zájmu. FSW s kmitočtovým rozsahem 2 Hz až 8 GHz/13,6 GHz/26,5 GHz se vyznačuje několika nej… Největší šířka pásma (až 160 MHz), nejmenší fázový šum a největší dotyková obrazovka (31 cm). Tento přístroj předčí všechny stávající standardy v oblasti signálních a spektrálních analýz.

www.rohde-schwarz.com

Obr. Rohde & Schwarz – signálový a spektrální analyzátor FSW

Obr. Rohde & Schwarz – signálový a spektrální analyzátor FSW