česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Automatizace a chytrá výrobní řešení na výstavě SPS

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Již třicátý ročník výstavy SPS (Smart Production Solutions) ukázal, o jak jedinečnou akci se jedná. Není ve světě lepší místo, kde by bylo možné zhlédnout pohromadě tolik věcí potřebných pro automatizaci než zde v Norimberku.

Potřebujete snímat polohu, zrychlení, naklopení, otáčky či rychlost? Pravděpodobně vás budou také zajímat různé druhy pohonů pro lineární, rotační či 3D pohyb, převodovky miniaturních i velkých rozměrů, chapadla a doplňky robotů, mechanické části pro návrh jednoúčelových zařízení a mnoho dalších konstrukčních prvků, bez kterých se automatizace neobejde. Každé automatizované zařízení musí být něčím ovládáno, řízeno, a tak je tu také zastoupena elektrotechnika, elektronika i pneumatika, nemluvě o softwaru, bez něhož dnes již prakticky nic nefunguje. Můžete si vybrat základní desky průmyslových počítačů, doplnit je o nespočet nabízených zobrazovacích panelů, připojit komunikační zařízení, akční členy a nejrůznější periferie. Elektrické rozváděče jsou rovněž součástí každého stroje, a tak je výstava vhodnou příležitostí k vybrání potřebného elektro-projekčního softwaru, kabelů, vodičů i součástek. To vše a mnohem více je obsahem výstavy SPS.

Bez názvu

Podívejme se blíže na některé detaily jubilejního ročníku SPS, který se již tradičně konal poslední listopadový týden. V 17 zcela zaplněných výstavních halách se mohlo více než 63 tisíc návštěvníků seznámit s produkty a řešeními 1 585 vystavovatelů. Většina vystavovatelů (i návštěvníků) byla pochopitelně z Německa, ale jinak zde vystavovaly snad všechny světové firmy, které v automatizaci hrají prim. Některé stánky měly enormní rozměry, např. firma Siemens obsadila celou halu 11.

V hale 6 byly jako vždy soustředěny programy pro projektování elektrických zařízení. Největší expozici měla firma EPLAN, ale nebyl problém najít i další výrobce s programy wsCAD, SolidWorks Electrical, Zuken E³, IGE+XAO (bývalý CADDY), Treesoft, Aucotec / Eplan a AmpereSoft.

Největší dojem na mě udělal projekční software wsCAD, jehož databáze obsahuje 1,4 milionu součástek, k nimž mají uživatelé přístup zdarma. Novinkou je pěkná aplikace pro potřeby údržby dokumentovaného elektrického zařízení – program vytiskne z výpisu materiálu malé štítky s QR kódem každé součástky, které se potom na dané přístroje v rozváděči nalepí. Montér nebo pracovník elektro údržby může pomocí aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu QR kód přečíst, čímž je převeden na informace o součástce přímo u výrobce, včetně možnosti zjištění její ceny a dostupnosti. Navíc mu aplikace zobrazí schematické zapojení s danou součástkou a výpis spojů, takže není potřeba mít po ruce papírové výkresy.

Firma Harting využila výstavy k představení několika novinek ze svého portfolia konektorů určených pro digitální a chytrou automatizaci. Konektor Harting T1 Industrial je určený pro M3I3C3E3 aplikace a představuje SPE (Single Pair Ethernet) interface. Firma Harting se stala jeho prvním výrobcem ve světě. Nový obdélníkový konektor Han 1A je univerzální, malý a velmi lehký. Přenese napájecí napětí 400 V / 16 A, signály až s 12 kontakty a 10 Gbps dat.

Protože velká část exponátů byla spíše mechanického charakteru, je férové informovat také o nich, byť v časopise pro elektroniku. U německé firmy Schunk mě zaujaly různé uchopovací systémy, které byly z velké části určeny pro připevnění na ramena robotů různých výrobců. Bez nich nemůže robot uchopit objekt a manipulovat s ním. Pochopitelně mě hlavně zajímala malá zařízení pro jemnou práci s delikátními objekty, jako jsou například desky plošných spojů. I když vypadají jako miniaturní verze těch velkých, jsou elektrické, nikoliv pneumatické a vypadalo to, jako by při uchopování měly citlivost lidské ruky. Na příkladu jednoúčelového zařízení vyrobeného rovněž firmou Schunk jsem se mohl přesvědčit, jak rychlá, precizní a opakovatelná může být právě manipulace s osazenou deskou.

A ještě jeden exponát mě nadchnul při vzpomínce na vývoj zařízení, které mělo koncový spínač ovládaný nohou. Jedna německá firma zde vystavovala mechanické části nožního ovládání. Tyto krásné odlitky různých tvarů z lehkých slitin dávaly jednoznačnou zpětnou vazbu o sešlápnutí – bylo to v noze prostě cítit. Tak právě to jsem kdysi potřeboval, a tak mě potěšilo, že i po mnoha letech je o takové produkty stále zájem.

V letošním roce proběhne výstava SPS opět v Norimberku ve dnech 24.−26. listopadu. Více na: https://sps.mesago.com.