česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Ruský robot Fedor ve velitelském křesle kosmické lodi

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Nákladní kosmická loď Sojuz, která koncem loňského srpna odstartovala z Kazachstánu směrem k mezinárodní vesmírné stanici ISS, měla jediného, a to velmi zvláštního pasažéra – humanoidního robota Fedora, který seděl v křesle velitele.

Tento robot (Skybot F-850) je poslední verzí ruského robota Fedora, který byl vyvinut jako univerzální náhrada člověka, zejména pro záchranné mise. I když robot kosmickou loď přímo neřídil, monitoroval a hlásil situaci v lodi během letu bez posádky, včetně vnějších sil působících na plášť lodi. Fedor má být ale prvním pilotem v nové ruské pilotované kosmické lodi Federace, jejíž vypuštění se plánuje na rok 2022. Proslýchá se, že dost možná s Federací obletí i Měsíc.

Ruský robot Fedor ve velitelském křesle kosmické lodi

Roboti Fedor jsou v Rusku vyvíjeni od roku 2014. Protože musí vydržet i vibrace během startu a prostředí ve vesmíru, jsou vyrobeni z robustních materiálů. V případě tohoto robota byly navíc použity i speciální algoritmy pro pohyb. Některé jeho pohybové funkce však byly limitovány, aby nemohl na vesmírné stanici ISS náhodně způsobit nějaký problém.

Fedor sestává z více než 15 tisíc mechanických částí. Je řízen real-time operačním systémem založeném na Linuxu. K nabíjení mu stačí obyčejná zásuvka, přičemž při plném nabití může pracovat jednu hodinu.

Prototypy robota byly ještě ovládány operátorem, ale protože Fedor by se měl sám učit během své práce, je nyní trénován na samostatné pohyby. S pomocí různých senzorů, které zahrnují například mikrofony, GPS, laser pro měření vzdálenosti, kamery (vč. termokamery) atd., sbírá data ze svého okolí. V budoucnu by měl mít možnost nezávisle identifikovat potřebné úlohy, což je nezbytné při záchranných akcích.

Také americká agentura NASA už vyslala na ISS svého robota (Robonaut 2), a to v roce 2011. Ten fungoval až do roku 2014 a v roce 2018 byl přivezen zpět na Zemi k opravě, aby se mohl příští rok opět vrátit do vesmíru.

Evropská ESA vyslala svého robota Cimon na ISS v roce 2018. Na rozdíl od ruského a amerického humanoida je tento robot se sférickým tvarem spíše sociální povahy – rozeznává obličeje posádky, fotí a natáčí videa atd.