česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

32bitové MCU pro vestavné systémy? 8 vývodů by mohlo stačit

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Jakmile programátor oslaví 64. narozeniny, bude to nepochybně hezky „kulaté“ výročí. S dvojkovým základem se nám prostě skvěle pracuje a netřeba na tom cokoli měnit. Zajímavé výsledky však umí namíchat i samotní výrobci. Tak třeba ve společnosti STMicroelectronics, kde nedávno představili nové 32bitové mikrokontroléry s 64MHz jádrem, které se ale navenek tváří jako obyčejné součástky s pouhými 8 piny [1]. Výkon a flexibilitu si tak mohou dopřát i jednoduché vestavné projekty.

Když méně znamená více

První 8vývodové mikrokontroléry STM32, a budou hned čtyři, ponesou již od září označení STM32G0 [2]. Kompaktní a cenově přijatelné řešení s minimem vývodů zde hostí pozoruhodné spojení RISCového jádra Arm® Cortex®-M0+ taktovaného až na 64 MHz, které zajistí 59 DMIPS, společně s 8 kB paměti typu RAM nebo 32 kB vlastní Flash a také výkonnými perifériemi zahrnujícími A/D převodník vzorkující s rychlostí 2,5 Msps, časovač s vysokým rozlišením či rychlé rozhraní SPI.

32bitové MCU pro vestavné systémy

Díky flexibilnímu přiřazování vstupně/výstupních pinů a také interním funkcím MCU je proto možné koncové produkty dále vylepšovat, a to bez rizika, že by hrozilo zvětšení zastavěné plochy na desce nebo že by jindy zase narostla rozpiska součástek. S tím úzce souvisí též stabilita interního oscilátoru, který navzdory širokým teplotním a napěťovým rozsahům vykáže přesnost ±1 %.

Mikrokontroléry STM32 se osvědčují také v otázce nízké vlastní spotřeby, která zůstává zachována i v případě řady STM32G0 s nemnoha vývody. MCU proto mívají navrch v zapojeních s omezenou výdrží bateriového zdroje nebo i systémech, které budou posuzovány z hlediska eco-designu či energetických štítků. A pokud by nestačilo ani to, zvažme ještě vhodné předpoklady pro další rozšiřování napříč celou rodinou obvodů STM32G0, která se u svých pouzder nebrání ani celé jedné stovce pinů a uvnitř pak až 512 kB paměti Flash, dalším špičkovým analogovým perifériím nebo např. bezpečnostním ochranám.

Různé řady, jedno pouzdro

Novinky v podobě osmivývodových mikrokontrolérů řady STM32G0 jsou k dispozici v provedení typu SO8N o rozměrech 6,0 × 4,9 mm. Při odběru jednoho tisíce kusů obvodu STM32G030J6 „Value Line“ pak za jedno vyhotovení zaplatíte již od 0,31 dolaru. Výrobce rovněž pamatuje na Discovery kit STM32G0316-DISCO s cenovkou necelých deset dolarů, který vidíme na obr. 1.

Vybírat lze totiž i v řadách mikrokontrolérů „Access Line“, tedy mezi variantami STM32G031J6, STM32G031J4 a STM32G041J6, přičemž s vývojovým nástrojem se pojí první z nich. A také obr. 2.

32bitové MCU pro vestavné systémy

32bitové MCU pro vestavné systémy 2

Provedení ve stylu SO zůstává, přibývají však některé další funkce související např. s hardwarovým šifrováním (AES), zabezpečenou paměťovou oblastí pro spolehlivé zavádění programu či aktualizaci firmwaru, dalšími časovači a třeba i jedinečným 96bitovým ID.