česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Formnext 2019. Přehlídka aditivní výroby

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

V polovině listopadu loňského roku proběhla ve Frankfurtu nad Mohanem výstava s konferencí Formnext zaměřená na aditivní výrobu. Tímto označením se míní zejména 3D tisk, ale i jiné technologie, které umožňují vyrobit finální produkt postupným nanášením jednotlivých vrstev materiálu na sebe. Aditivní výroba se stává stále atraktivnější i pro obor elektroniky, zejména díky možnosti jednoduše vytvářet navazující produkty, například v prototypové fázi vývoje výrobku.

Více než 30 tisíc návštěvníků mělo možnost si prohlédnout exponáty 852 vystavovatelů. Přednášek v rámci doprovodného programu se pak zúčastnilo téměř tisíc posluchačů. Díky svému zaměření se jedná o ojedinělý druh akce, z níž návštěvníci a vystavovatelé z celkem 99 zemí vytvořili skutečnou mezinárodního událost.

Vývoj embedded USB aplikací s EFM8 od Silicon Labs

Výstavy se zúčastnila většina renomovaných firem, které se 3D tiskem a aditivní výrobou zabývají, např. 3D Systems, Additive Industries, Carbon, Envisiontec, Formlabs, GE Additive, HP, Keyence, Renishaw, Ricoh, Siemens, Voxeljet nebo Xerox. Prezentovaly nové výrobní technologie a řešení aditivní výroby. Kromě firem, které se v tomto oboru prezentovaly již dříve, objevily se na výstavě i nové společnosti, které tak měly možnost se poprvé představit.

Kromě výrobních zařízení a řešení aditivní výroby bylo také možné vidět nové materiály používané pro tento druh výroby a různé možnosti dalšího zpracování produktů vytvořených aditivními postupy.

Zastoupeny byly také investiční firmy, které přímo na výstavě navazovaly kontakty s vystavujícími a potvrdily tak rostoucí zájem investorů o tento obor. Význam výstavy potvrdil i první společný stánek firem z USA, které využily příležitost k prezentaci svých produktů a technologických řešení.

Příští výstava Formnext se bude konat opět ve Frankfurtu nad Mohanem ve dnech 10.−13. listopadu 2020. Více informací je k dispozici na: www.formnext.com.