česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Global Technology Awards 2019

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Ceny Global Technology Awards se udělují každoročně za výjimečné produkty nebo řešení zaměřené na SMT technologii. Organizátorem akce je webový portál Global SMT & Packaging [1]. V loňském roce se vyhlášení vítězů konalo 12. listopadu na výstavě productronica v Mnichově.

Nejzajímavější oceněné produkty

Obr. 1, 2

Korejská společnost MIRTEC [2], ve světě známá zejména svými AOI a SPI inspekčními zařízeními, získala cenu v kategorii Best Product – North America za svůj revoluční výrobek Total Remote Management System (TRMS). TRMS umožňuje dálkově spravovat sběr dat a je hlavní částí systému Intellisys (Intelligent Factory Automation System), který firma MIRTEC také vyvinula. Toto softwarové řešení dlouhodobě shromažďuje data o výrobních zařízení, aby je následně pomocí statistických metod analyzovalo s cílem zjistit příčiny závad ve výrobě. Intellisys se tak stává jedním ze základních stavebních kamenů chytré výroby, při které se zpracovávají a analyzují velké objemy dat získaných komunikací mezi různými výrobními zařízeními a dálkovým monitorováním.

Společnost KYZEN (USA), dodavatel čisticích chemických prostředků šetrných k životnímu prostředí, získala cenu v kategorii Cleaning Materials za svůj čisticí prostředek elektronických sestav − AQUANOX® A4727. Pro KYZEN [3] to je v pořadí již šesté ocenění tohoto výrobku od jeho uvedení na trh. Tento produkt se snadno používá, je vhodný pro čištění v lince i mimo ni a také je cenově dostupný. Jeho používání je bezpečné, protože se jednotlivé chemické složky samy rozkládají na neškodné bio látky. Neobsahuje CFC ani HAP a může být použit v nízkých koncentracích k efektivnímu odstranění i těch nejtvrdších usazenin a poté ho stačí jen jednoduše opláchnout. Je vyvinut tak, aby byl stabilní, s předvídatelným chováním. Nepoškozuje součástky, ochranné laky, sestavy ani zařízení.

Obr. 2 - 7

Americká firma CyberOptics® Corporation [4], výrobce vysoce přesných 3D měřicích zařízení, byla oceněna v kategorii Inspection – AOI za svůj 3D měřicí systém SQ3000, který je multifunkčním zařízením pro AOI, SPI a CMM. Toto zařízení může identifikovat kritické defekty ve výrobě a měřit jejich parametry. Vysoce přesné měření souřadnic, první na světě v in-line použití, je možné připravit mnohem rychleji než klasický CMM (Coordinate Measurement Machine). SQ3000 nabízí dosud nevídanou kombinaci přesnosti, vysokého rozlišení a vysoké rychlosti. Vlastní MRS (Multi-Reflection Suppression) senzorová technika identifikuje a odmítá odrazy způsobené lesklým povrchem, což je základem pro vysoce přesné měření.

Korejská společnost Laserssel [5], která dodává selektivní pájecí zařízení s laserem, získala cenu v kategorii Soldering – Selective za své zařízení LSR (Laser Selective Reflow). Využívá energii rozostřeného laserového paprsku zaměřeného na danou oblast desky plošných spojů, například kolem určité součástky, čímž se získá homogenního rozložení energie potřebné k pájení v dané ploše. Intenzitu paprsku lze regulovat podle potřeby. Jedná se o novinku, která tímto způsobem umožní pájet součástky citlivé na teplotu bez zvlnění podložky a jakýchkoliv defektů, a to velmi rychle a s nízkými náklady.

V kategorii Rework and Repair Equipment získala cenu za svou opravářskou stanici IR-E6 Evolution XL britská firma PDR [6]. Tato stanice je určena pro opravy desek až do velikosti 620 mm, přičemž její nosná konstrukce umožňuje snadný přístup a opravy na celé ploše desky. Používá infračervené světlo jak pro vlastní opravy, zejména součástek s vývody na spodní straně, tak pro předehřátí spodní strany desky, aby bylo zajištěné vyrovnání teplot desky při práci na její horní straně. Tato stanice je odzkoušena mnohaletým používáním po celém světě a je prakticky bezúdržbová. Tato opravářská stanice je největší, kterou firma PDR dodává, a současně nejlepší pro opravy s BGA.

Americká firma Data I/O Corporation [7], dodavatel řešení pro programovatelné součástky, získala cenu v kategorii Programming za programovací systém PSV2800. Tento velmi rychlý automatizovaný programovací systém je určen pro hromadné programování při nejnižších nákladech. Zařízení zvládne kolem 3 000 součástek za hodinu s pomocí tří pohybujících se rámů, které zajišťují rychlé a přesné umístění součástek. Nejmenší velikost součástek je omezena na 2 × 3 mm (v pásce). K programování používá systém vlastní ověřenou programovací techniku FlashCORE III na 24 místech systému.

Společnost Hanwha Techwin Automation Americas (dříve Samsung C&T Automation) [8] získala ocenění v kategorii Component Placement – High-Speed za modulární osazovací automat HM520. Ten má v porovnání s jiným zařízením stejné třídy nejvyšší produktivitu, a navíc umožňuje sestavit linku podle potřeby díky modulární osazovací hlavě a různým výrobním módům. Pracuje bez obsluhy, a tedy i nutnosti přestávek, přičemž zajišťuje výrobu bez defektů díky softwaru Smart Factory. Jedná se o kompaktní jednotku, která pracuje rychlostí 80 tisíc součástek za hodinu při velikosti součástek od 0201. Různé osazovací hlavy umožňují pracovat se součástkami až do 6 mm a dále do 55 mm. Velikost desky je omezena na 510 × 580 mm nebo 510 × 310 mm (dual line).

V kategorii Assembly Tools získala cenu americká firma KIC [9] za teplotní profiloměr SRA (Smart Reflow Analyzer). Reflow analyzátor obsahuje modul pro sběr dat, která jsou analyzována a použita pro nastavení a kontrolu profilu teplot v reflow peci. SRA má šest zabudovaných termočlánků, které umožňují zobrazit teploty dané zóny pece a sledovat rovnoměrnost teplot ze strany na stranu, stejně jako identifikovat změny teploty v zóně v průběhu určité doby. Navíc používá nejnovější laserový snímač k automatickému měření rychlosti dopravníku.

Nathan Trotter [10], největší výrobce cínu v Severní Americe, získal cenu v kategorii Solder Bar & Wire za pájku NT100Ge ve formě tyčí a drátu. Ta má stejné chemické složení jako osvědčená pájka SN100C a může ji tudíž bez problému nahradit. Je vyrobena z velmi kvalitních materiálů, nabízí nejlepší poměr cena/výkon a používá se i jako výhodná náhrada za stříbrné pájky. Slitina cínu, mědi a niklu vytváří lesklý, hladký a robustní spoj. Teplota tavení je 227,22 °C a pájka je tak vhodná pro všechna zařízení pro pájení vlnou a selektivní pájení. Malé množství germania udržuje pájku stabilní po dlouhou dobu a snižuje potřebu doplnění.