česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Jak aplikovat konformní povlak na elektronické sestavy?

DPS 1/2020 | Články
Autor: Realtime TECHNOLOGIES

Pokud přemýšlíte o doplnění lakovací linky do vašeho výrobního procesu elektronických sestav a nevíte jak na to, nebo máte informace, které nejsou účinné nebo prakticky ocenitelné, tak jste na správném místě. V následujícím článku vám přiblížíme postupy v oblasti nanášení konformních povlaků na elektronické sestavy.

Dobrý výběr = dobrý výsledek

Při prvním kontaktu se zákazníkem zjistíme, co přesně požaduje, a na základě těchto informací si vyžádáme technické podklady. U každého projektu postupujeme individuálně. Dalším krokem je návštěva v naší firmě, kde testujeme technologii na některé ze dvou lakovacích linek.

Jak aplikovat konformní povlak na elektronické sestavy

V momentě, kdy jsou veškeré podklady pro nanášení konformního povlaku připravené a je zajištěna čistota elektronických sestav, vytvoří aplikační technik na off-line stanici program, který je odeslán na linku, kde se odladí dle zadání. Proces můžeme nastavit na námi používané laky, ale i na jakékoliv jiné typy laků. Lak nanášíme selektivně, nebo ponorem pro celoplošné aplikace. V průběhu procesu měříme tloušťku vrstvy povlaku. Dalším krokem je vytvrzení pomocí pecí, nebo dosušení v komoře. Veškeré výsledky jsou pečlivě vyhodnoceny a podle toho je zákazníkovi nabídnuta správná technologie. Linku jsme schopni postavit od samotně stojícího stroje až po komplex s dopravníky, čištění plasmou, inspekčním pracovištěm, vytvrzovací pecí a chladicím bufferem od firmy Mycronic.

Technologie

Každá naše linka využívá technologie od firmy Mycronic, která nabízí moderní způsob řízení in-line procesu nanášení povlaku. Jsme schopni aplikovat film-coating, spray, swirl, jetting, nebo klasicky jehlou například pro gel. V linkách máme dva typy IR vytvrzovacích pecí používajících panely, které nabízí vyšší stabilitu teplotního profilu oproti IR trubicím. U každé linky máme inspekční stanici a potřebný dopravníkový systém.

Kontrola procesu

Pro kontrolu konformního povlaku se nabízí AOI, které ověří sestavu po procesu lakování před vytvrzením. Pokud se najde chyba, tak buffer tuto sestavu vyčlení a ta se vrátí zpět na inspekční stanoviště. Cílem je do budoucna tento proces opravy plně automatizovat, například pomocí Sigma LINK, a tím učinit linku plně autonomní. Nevyhazujte vaše staré AOI, lze je velice snadno přestavit, a to s minimální investicí. Tímto krokem ušetříte a navýšíte kvalitu vaší produkce.

Jak aplikovat konformní povlak na elektronické sestavy 1

Post-proces

Pro dosušování sestav máme sušicí komory vlastní konstrukce o velikosti od 2,5 m³. Tyto komory jsme schopni dodat v jakékoliv velikosti na přání zákazníka. Pokud řešíte odkládání magazínu, tak je možné využít stojanu pro veškeré typy magazínů o velikosti pro 3 × 3 nebo 4 × 4 magazíny.

Další využití linky

Jsme kompetenční centrum pro východní Evropu. Pořádáme semináře a workshopy pro distributory. Školíme veškeré techniky a provádíme testy pro zákazníky distributorů. Myšlenkou je vysvětlit vše potřebné a prakticky pochopit problematiku konformních povlaků a s tím spojeného procesu. A pak pomáháme našim zákazníkům překlenout období, kdy mají potřebu lakovat a čekají na dodání nové lakovací linky.

IPC v praxi

Naše firma je oficiálním IPC tréninkovým centrem ve střední Evropě, které přináší komplexní portfolio školení pro české a slovenské společnosti. V naší nabídce je školení a poradenství v návaznosti na IPC-CC-830 zabývající se kritériem kvality pro konformní povlaky obsahující ucelené informace z pohledu požadavků na konformní povlaky a IPC-HDBK-830 jakožto příručku pro nastavení procesu nanášení konformních povlaků a měření tloušťky povlaků na elektronických sestavách.

Jistota

Požadavky na spolehlivost a životnost elektronických sestav v automobilovém, lékařském, zbrojním, leteckém a v poslední době i ve spotřebním průmyslu jsou vysoké. Pokud je musíte dodržovat a zvažujete technologii, která vám pomůže jich docílit, tak nás oslovte, protože náš tým aplikačních techniků je připraven vám kdykoliv pomoci.

www.realtimetec.cz

www.ipc-center.com