česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Světová soutěž v ručním pájení

DPS 1/2020 | Články
Autor: Redakce

V rámci doprovodného programu veletrhu productronica proběhla v listopadu v Mnichově světová soutěž v ručním pájení, kterou pořádala organizace IPC.

Světová soutěž v ručním pájení

Sedmnáct soutěžících reprezentovalo firmy z Francie, Maďarska, Indonésie, Polska, Německa, Thajska, Malajsie, Koreje, Vietnamu, Velké Británie, Japonska, Indie, Číny a Filipín. Úkolem soutěžících bylo dokončit osazení komplexní desky plošných spojů v časovém limitu jedné hodiny. Jednalo se o několik desítek součástek a zhruba 200 pájených spojů, přičemž bylo nutné dodržet standard IPC-A-610G Class 3. Hodnotila se rychlost, provedení a plná funkčnost osazené desky. Vzhledem k tomu, že některé součástky byly velmi malé, byla soutěž skutečně náročná. Výslednou práci hodnotil tým expertů na pájení z Číny, Estonska, Francie, Nizozemí a USA. Vítězem se stal Indonésan Indra Setiawan z firmy PT SIIX EMS, který práci dokončil za 56 minut a získal nejen finanční odměnu 1 000 eur, ale také cenu sponzorů − pájecí stanici. Na druhém místě se umístila Pauline Duval z Thalès DMS ve Francii, která obdržela odměnu 500 eur. Na soutěž se kvalifikovala pouhý jeden den před jejím zahájením, když vyhrála jedno z regionálních kol soutěže. Třetí místo obsadil Maricel Calabig Velasco z firmy Integrated Micro-electronics Inc. na Filipínách, který za svůj výkon získal finanční odměnu 300 eur.

Z průběhu letošního i předchozích ročníků je patrné, že této soutěži dominují především účastníci z Asie. Soutěž sponzorovalo několik známých firem, například JBC Tools, HAKKO, Reeco, Thalès a další.