česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. červenec 2024

S komunikátorem GSM-DIN4 máte vše pod kontrolou

DPS 1/2020 | Články
Autor: FLAJZAR

Lidé mají už od nepaměti potřebu ovládat vše okolo sebe. Řídit druhé sice není jen tak, zato mít věci pod kontrolou dnes může úplně každý. Stačí k tomu jedno chytré řešení, které se navíc pohodlně vejde na DIN lištu. I když se zbrusu nová krabička z Veselí nad Moravou ráda ukrývá, stěží jí něco unikne. A díky GSM anténě či Wi-Fi se před ní neschováte ani vy.

Ovládá a dohlíží

Jak by měl v roce 2020 vypadat moderní komunikátor? Komplikovaný systém, nebo spíše univerzální zařízení pro snadné ovládání spotřebičů a kontrolu nejrůznějších stavů? Ryze česká společnost Flajzar, která elektroniku nejen prodává, ale také sama navrhuje a vyrábí, si již dávno vybrala druhý způsob. A její lednová novinka GSM-DIN4 rozšiřující možnosti svého předchůdce DIN3B jde na to ještě lépe. Předně zde máte hned čtyři silové výstupy. Tři kontakty lze proto zatížit až 5 A, zatímco čtvrtý již při 230 V zvládá 16 A. Stav relé dokáže změnit esemeska nebo jen pouhé prozvonění, které navíc nic nestojí. Hodit se bude i funkce časovače nebo např. termostatu, který na základě připojeného snímače teploty reguluje vytápění a jindy třeba i chlazení. Obsluha dostává opět možnost vzdálené správy z mobilního telefonu, na který pak obdrží též informace o překročení mezí. Tím však výčet funkcí teprve začíná.

S komunikátorem GSM-DIN4 máte vše pod kontrolou

Zabezpečení se zálohou

Celkem pět monitorovaných číslicových vstupů s galvanickým oddělením si snadno poradí s kontakty libovolného čidla, zatímco další dva měřicí analogové vstupy již zpracují rozsah od nuly do 12 V. Z komunikátoru GSM-DIN4 se tak rázem stává zabezpečovací ústředna hlídající až pět různých zón. Dojde-li k narušení prostoru nebo např. vyhlášení požárního poplachu, systém pošle SMS a pro jistotu může ještě zavolat. Povely mohou navíc přicházet i z přístupové klávesnice vybavené třeba RFID čtečkou, z přijímače dálkového ovládání apod.

K napájení celého systému poslouží klasický síťový rozvod, příp. též zdroj 24 V (DC i AC). Záleží pouze na vás, jakou verzi komunikátoru od firmy Flajzar nakonec zvolíte. Vnější senzory, např. snímače pohybu, lze přitom stále napájet z pomocného 12V výstupu, zatímco stejné napětí bude mít i záložní akumulátor.

SD karta pro lepší paměť

Integrované rozhraní Wi-Fi či webová aplikace jsou dnes ozdobou pro nejedno chytré zařízení. A to i tehdy, bude-li posazené na DIN liště. GSM-DIN4 je však v prvé řadě pořádným kusem hardwaru. Nesmí mu proto chybět ani čtyři přepínače, funkční tlačítko nebo celá řada kontrolek. Zvláště když na svorkovnici dostanete rovných 24 pozic. Výčet prvků dále pokračuje anténním konektorem a samozřejmě sloty pro obě karty, SIM a také microSD. Pokud se historie nesmí opakovat, je dobré mít všechny události spolehlivě podchycené a uložené.

S komunikátorem GSM-DIN4 máte vše pod kontrolou 1

Ať již tedy budete na dálku zavlažovat zeleň, spínat osvětlení, otevírat vrata, ovládat vzduchotechniku, nebo např. dávkovat krmivo, na nový komunikátor GSM-DIN4 od firmy Flajzar se můžete vždy spolehnout. Stejně jako při zpětném přenosu informací, třeba o změně tlaku, zaplavení či potížích na výrobní lince. Během uvedení na trh v lednu 2020 výrobce navíc očekává teploty klesající až k –20 °C, které musí zařízení s přehledem ustát. Spolehlivé ovládání totiž není žádná loterie.

FLAJZAR, s.r.o. | Svatoplukova 1199 | 698 01 Veselí nad Moravou | +420 731 506 458 | www.flajzar.cz