česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Osciloskopy MDO-2000, éčko nebo áčko?

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Kdo si chce stěžovat, nějaký ten důvod si vždycky najde. V životě jsou navíc oblasti, kde s tím ostatně není zase tak moc práce. Stesky občas slyšíme i na adresu měřicí techniky. Jedno ji ale upřít nelze. Výrobci nás novými modely s celou řadou doplňkových funkcí doslova zaplavují. Třeba jen takové osciloskopy. V pásmu do 300 MHz budou nepostradatelnou volbou pro mnoho z nás. Aktuálně do užšího výběru postupuje i šestičlenná rodina přístrojů MDO-2000A od společnosti GW Instek [1]. S jakými vlastnostmi hodlají přesvědčit?

Osciloskopy MDO-2000, éčko nebo áčko

Dvě oblasti, jeden osciloskop

Jak již vyplývá ze samotného označení, všechny modely osciloskopů zde kladou důraz na spektrální analýzu. A pokud se v názvu objeví koncovka „AG“, bude součástí výbavy též dvoukanálový generátor průběhů AWG s tradičním záběrem pro funkci sinus od 100 mHz do 25 MHz. Tomu pak rovněž odpovídá rychlost 200 MS/s, rozlišení pro svislou osu 14 bitů nebo rozkmit až 5 V špička-špička. Série MDO-2000A [2] přitom vychází z řady MDO-2000E čítající celkem dvanáct členů [3]. Když jsme je na stránkách DPS Elektronika od A do Z v roce 2017 představovali, zaujaly nás nejen čtveřicí klasických vstupů, tak jak je známe u multimetrů, ale třeba též přítomností napájecího zdroje schopného dodávat proud až 1 A. Stěžejní funkce osciloskopu bylo kromě toho možné popsat volitelnou šířkou pásma 200, 100 nebo též 70 MHz, čtyřmi či dvěma analogovými vstupy, vzorkovací rychlostí 1 GS/s či záznamy v délce 10 milionů bodů na kanál.

V případě aktuálních verzí MDO-2000A však dochází k dalšímu pokroku. Osmibitové vertikální rozlišení sice zůstává, nicméně nově lze výměnou za nejnižší kmitočtový záběr počítat se šířkou pásma až 300 MHz, maximální rychlostí vzorkování 2 GS/s a třeba i zápisem 20 milionů bodů na jeden kanál. Již na první pohled je ale patrné, kde výrobce ušetřil. Ano, vstupní kanály osciloskopu budou pouze dva. A stejně tak v tuto chvíli odpadá i možnost volby verzí „EX“ vybavených pověstným zdrojem napájení či multimetrem.

LAN, ale i LIN

O přehledné zobrazování se postará TFT LCD panel s úhlopříčkou osm palců a rozlišením 800 × 480 pixelů (WVGA). K dispozici jsou rovněž rozhraní USB 2.0 Host a Device, LAN či konektor BNC s TTL výstupem a otevřeným kolektorem pro analýzu typu prošel–neprošel. Při posuzování, zda je výsledek ještě v normě, a tudíž i vyhovuje, nabízí osciloskopy série MDO-2000A možnost automatického, ale také vlastního maskování. Uživatelé mohou proto zvolit až osm oblastí, zatímco každou z nich lze dále vymezit deseti body. Signály, které nějakým způsobem vybočují z řady, bude určitě užitečné zaznamenat a dále prozkoumat. Za zmínku stojí rovněž podpora dlouhodobého monitorování a zápisu dat, kdy jsme schopni vysledovat změny a podchytit i situace, které se jen tak nevyskytují. Dobu záznamu zde přitom volíme od pěti minut až do jednoho tisíce hodin. Výstupy je možné ukládat na USB disk, příp. díky ethernetovému portu třeba i na jiný počítač.

Pokud jde o sériové sběrnice a jejich spouštění, dekódování či analýzu, výrobce pamatoval na I²C, UART, CAN a také LIN. A když se ještě jednou vrátíme k vestavěnému generátoru průběhů, sluší se zmínit i možnosti analýzy kmitočtové odezvy FRA spojené s vykreslováním Bodeho diagramu. Devadesát bodů na dekádu by mohlo stačit.