česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

USB osciloskopy Pico Technology. Více než konkurenceschopná alternativa ke stolním přístrojům

DPS 1/2020 | Články
Autor: H TEST a. s.

USB osciloskopy byly tradičně brány pouze jako jakási nouzová volba (zejména z důvodu nižší ceny) oproti standardním stolním přístrojům. Produkce britské firmy Pico Technology však dokazuje, že tato kategorie osciloskopů může být i jejich více než konkurenceschopnou alternativou.

Výrobní program společnosti Pico Technology zahrnuje několik produktových řad USB osciloskopů, od základní řady 2000A s frekvenčním rozsahem do 25 MHz až po vzorkovací osciloskopy řady 9000 s šířkou pásma až 25 GHz.

USB osciloskopy Pico Technology

Základní řady PicoScope 2000A/B jsou vyráběny v několika variantách s šířkou pásma od 10 MHz do 100 MHz a jsou určeny pro základní měření v oblastech, jako je například školství či hobby vývoj elektroniky. Vždy je na výběr 2- a 4kanálová varianta, rozšíření o 16 logických kanálů (varianta MSO) a součástí standardní výbavy je také funkční/arbitrary generátor. Záznamová paměť může být až 128 Mvzorků. I přesto, že se jedná o nejjednodušší osciloskopy z produkce Pico Technology, umožňují osciloskopy řady 2000 dekódovat a analyzovat celkem 18 druhů sériových sběrnic. Osciloskopy se připojují k PC přes USB 2.0 rozhraní, které zároveň zajišťuje jejich napájení. Malé rozměry a hmotnost menší než 200 g je rovněž předurčují k použití jako univerzální nástroj pro techniky v terénu.

Střední řada PicoScope 3000 již uspokojí i náročnější uživatele. Nabízí vzorkování 1 GSa/s, šířku pásma až 200 MHz a záznamovou paměť až 512 Mvzorků (!). Rychlost měření je až 100.000 stop/s a připojení k PC je realizované přes rozhraní USB 3.0, které opět zajišťuje i napájení přístroje.

Vrcholem nabídky real-time osciloskopů z produkce Pico Technology je řada 6000, která je vždy 4kanálová s šířkou pásma 250, 350 nebo 500 MHz a vzorkováním 5 GSa/s. Velikost záznamové paměti může být až 2 Gvzorky a rychlost měření dosahuje 170.000 stop/s.

Použitelnost osciloskopu v praxi není určena jen hardwarovými parametry měřicích obvodů, ale i snadností ovládání a nabídkou měřicích funkcí. Všechny real time osciloskopy Pico Technology sdílí společný ovládací software PicoScope, dostupný aktuálně již v 6. generaci. Sofware PicoScope 6 je k dispozici nejen pro operační systémy Windows, ale i pro Mac OS a Linux. Kromě intuitivního rozhraní, které umožňuje snadno nastavovat a provádět veškerá běžná osciloskopická měření, umožňuje software PicoScope i analýzu a dekódování celkem 18 druhů sériových sběrnic, provádět maskové testy či FFT spektrální analýzu včetně výpočtu celé řady parametrů jako THD, THD+N, SNR, SINAD a dalších.

Kromě „standardních“ real time osciloskopů řad 2000, 3000 a 6000 nabízí Pico Technology i dvě speciální řady realtime osciloskopů – řady 4000 a 5000.

Osciloskop PicoScope 4444 (obr. 1) je osciloskop s 4 diferenciálními kanály s šířkou pásma 20 MHz s nastavitelným rozlišením 12 nebo 14 bitů. Tyto osciloskopy jsou ideální pro měření na síťových zařízeních, jako jsou napájecí systémy či pohony, a tomu odpovídá i bohatá nabídka příslušenství včetně vysokonapěťových sond 1000V CAT III či proudových sond do 40 A. Pro uživatele, kterým nestačí 4 vstupní kanály, je určen model PicoScope 4824 s 8 vstupními kanály, 20MHz šířkou pásma a rozlišením 12 bitů.

Řada 5000 (obr. 2) obsahuje osciloskopy s nastavitelným hardwarovým rozlišením od 8 do 16 bitů (technologie FlexRes) s šířkou pásma až 200 MHz. Maximální vzorkovací rychlost závisí na zvoleném rozlišení (1 GSa/s při rozlišení 8 bitů, 62,5 MSa/s při rozlišení 16 bitů). I u této řady je k dispozici dlouhá záznamová paměť pro až 512 Mvzorků.

Kromě real-time osciloskopů má firma Pico Technology ve výrobním programu i řadu vzorkovacích osciloskopů PicoScope 9000 určených pro měření vysokorychlostních datových přenosů a mikrovlnných obvodů. Osciloskopy řady 9000 jsou k dispozici s elektrickými i optickými vstupy s šířkou pásma až 25 GHz. Celá řada funkcí pro analýzu měřeného signálu obsahuje mimo jiné „clock recovery“ až do přenosové rychlosti 11,3 Gb/s, maskové testy, diagram oka, histogramy či integrovaný generátor pro TDR/TDT měření.

Další informace o USB osciloskopech firmy Pico Technology můžete získat na webových stránkách www.picotech.com nebo u firmy H TEST a. s., autorizovaného zastoupení této značky pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.