česky english Vítejte, dnes je pondělí 22. červenec 2024

Prohlížeče schémat a desek z různých návrhových programů

DPS 1/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Stává se, že je potřeba prohlédnout schéma a/nebo desku plošných spojů navrženou v určitém programu, který právě není k dispozici. Může to být potřeba například pro ověření některých dat, routování kritických spojů, nastavení návrhových pravidel, kontrolu nakresleného zapojení daného obvodu apod. Někteří výrobci návrhových programů na tuto situaci naštěstí pamatují a nabízejí zdarma potřebný prohlížeč (viewer). Některé prohlížeče umožňují prozkoumat navrženou desku i schematické zapojení, některé pouze desku. Některé jsou k dispozici zcela zdarma, jiné s určitým omezením používání, například na dobu 6 měsíců.

V tomto článku se zaměříme na prohlížeče návrhových programů firem Zuken, Altium, Mentor a Cadance, jejichž návrhové systémy se u nás používají nejčastěji.

Zuken – Cadstar a CR-8000

Společnost Zuken nabízí dva programy pro návrh desek – Cadstar a high-end systém CR-8000, přičemž oba programy mají své prohlížeče.

Prohlížeče schémat a desek z různých návrhových programů

Cadstar Design Viewer [1] umožňuje prohlížet jak navrženou desku, tak i schematické zapojení z programu Cadstar. Kromě toho je k dispozici i další prohlížeč – Cadstar Design Viewer PLUS, což je placená verze prohlížeče, která navíc umožňuje vytvářet kompletní výrobní dokumentaci desky.

Board Viewer [2] umožňuje prohlížet desky navržené v programu CR-8000 i starší verzi CR-5000. Načítá data z CR-8000 Design Force, Component Editor, CR-8000 DFM Center, CR-8000 DFM Elements a CR-5000 Board Designer.

Mentor – PADS Classic, PADS Professional a Xpedition

Společnost Mentor nabízí 3 návrhové programy – PADS Classic, PADS Professional a high-end systém Xpedition.

PADS PCB Viewer [3] umožňuje prohlížet schematická zapojení nakreslená v PADS Logic a návrhy desek vytvořené v PADS Layout (PADS Classic).

PADS Professional Layout Browser [4] je určen pro prohlížení desek vytvořených v programu PADS Professional. Pro prohlížení schémat i desky lze také použít program visECAD.

Program Xpedition nemá vlastní prohlížeč, ale desky i schéma je rovněž možné prohlížet v programu visECAD Viewer od společnosti Mentor [5]. Ten umožňuje prohlížet schémata a desky v CCZ formátu, což je formát, který generuje jak program Xpedition, tak i DxDesigner (kreslení schémat pro Xpedition) a také PADS.

Bez názvu

Altium – Altium Designer

Firma Altium má pro svůj návrhový systém prohlížeč Altium Designer Viewer [6], který umožňuje prohlížet, tisknout a provádět cross-probing v dokumentaci i celém projektu. Zobrazuje desku, schéma a podklady pro výrobu. Zajímavá je možnost přístupu k dodavatelům součástek přímo z prohlížeče, která usnadňuje ověřování dostupnosti a cen.

Altium ale nabízí ještě další možnost prohlížení schematického diagramu i desky v on-line prohlížeči Altium 365 Online Viewer, který je k dispozici na stejných webových stránkách [6] a je k použití zdarma. Tento online prohlížeč umožňuje prohlédnout schéma, desku a její 3D zobrazení. On-line prohlížení má několik výhod – není potřeba instalovat software, prohlížení lze provést z kteréhokoliv počítače s jakýmkoliv OS, které podporuje browsing.

Cadance – Allegro a OrCAD

Firma Cadance nabízí dva programy – Allegro a OrCAD, které mají stejnou databázi, takže si vystačí s jedním prohlížečem Allegro/OrCAD Physical Viewer [7]. Ten umožňuje prohlížet navržené desky z Allegro PCB Editor, OrCAD PCB Editor, Allegro Package Designer a Allegro PCB SI technology. Pro desky vytvořené v Allegro/OrCAD verze 17.2 je potřeba stáhnout Allegro/OrCAD Physical Viewer 17.2.

Na stejných webových stránkách [7] společnost Cadance nabízí ještě další prohlížeč − Allegro/OrCAD Manufacturing Documentation Viewer, který zobrazuje dokumentaci vytvořenou v programech Allegro PCB Manufacturing Option, OrCAD Documentation Editor a OrCAD Panel Editor.