česky english Vítejte, dnes je pondělí 24. červen 2024

Nositelná elektronika bojuje za naše zdraví

DPS 2/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Pořiďte si Apollo. Zbavte se stresu a dobře spěte

Americká společnost Apollo Neuroscience uvedla na trh nositelné elektroniky náramek Apollo [1], který pomáhá překonávat stres, zlepšovat soustředění, nastartovat spánek a povzbudit energii. Zatímco jiná wearable zařízení většinou monitorují aktivitu lidského těla, Apollo mu přímo pomáhá tím, že vysílá do těla jemné vibrace, které tělu umožňují vrátit se do přirozeného uklidňujícího stavu. Náramek byl vyvinut fyziky a vědci z oboru neurologie na univerzitě v Pittsburghu. Jemné vibrace dodávají tělu pocit bezpečí, kladně působí na nervový systém a výrazně zlepšují HRV (Heart Rate Variability), který je klíčovým ukazatelem zdraví a kondice lidského těla.

Náramek Apollo, který lze nosit na ruce nebo na noze, komunikuje s jakýmkoliv zařízením používajícím iOS nebo Android, předává mu data a čte si nastavení. Pro dosažení požadovaného účinku může uživatel k ovládání náramku použít některý z programů Apollo (např. pro zlepšení energie těla při únavě, zvýšení pozornosti, přípravu na meditaci, uvolnění stresu, usnadnění spánku, nastavení mysli pro společenské aktivity a urychlení návratu do normálního stavu po práci či jiném zatížení).

Nositelná elektronika bojuje za naše zdraví

Apollo je možné objednat za startovací cenu 199 USD na adrese apolloneuro.com.

Změřte si EKG náplastí na hrudi

Multi-Vital ECG Sensor od VivaLNK [2] představuje multifunkční snímač EKG ve formě náplasti o hmotnosti pouhých 7,5 gramů, kterou lze opakovaně přichytit na hrudník pacienta. Snímá data EKG, srdeční rytmus, dýchání a navíc ještě pohyb pacienta ve 3 osách. Monitorování snímaných dat je vzdálené s pomocí externích zařízení a cloudu. Senzor umožňuje snímat a vysílat data nepřetržitě 72 hodin s možností následného dobíjení. Záznamy EKG se uchovávají zpětně po dobu 24 hodin.

Společnost VivaLNK ze Silicon Valley získala pro tento multifunkční snímač značku CE. Ta ujišťuje uživatele, že zařízení splňuje všechny podmínky pro jeho bezpečné používání, které neohrožuje lidské zdraví a je šetrné k životnímu prostředí.

Diety na hubnutí nepotřebujete, stačí mít GPS Cardio Tracker

Snímač GPS Cardio Tracker od Fitiv Pulse [3] kombinuje GPS se sledováním důležitých tělesných parametrů při cvičení. Používá umělé inteligence (Artificial Intelligence – AI) k předvídání úbytku hmotnosti a doporučení vhodné výživy, aby usnadnil dosažení požadované finální hmotnosti uživatele. Funkce zvaná FITIV Insights interpretuje údaje o zdravotním stavu a napomáhá rozhodnout o dalších cvičeních, přičemž zároveň měří dosažený pokrok.

Sylvio LeBlanc, zakladatel FITIV Pulse, měl velké problémy s váhou, když opakovaně hubl a zase přibíral, aniž se mohl dopracovat k dobrému výsledku. Vyvinul tedy tento snímač hlavně pro sebe, aby názorně viděl, co dělá špatně v boji s nadváhou. Jak později řekl, teprve když viděl všechna čísla i to, jakým směrem se ubírají, dostal tu správnou motivaci.

GPS Cardio Tracker v podobě chytrých hodinek je kompatibilní s Android a Apple Watch, Airpods a dalším zařízením i přes Bluetooth.