česky english Vítejte, dnes je úterý 28. květen 2024

Jak jednoduché a zabezpečené prvky s Wi-Fi® ovlivní trendy a zavádění novinek ze světa IIoT 4.0

01.11. 2020 | Články
Autor: Jacob Lunn Lassen, Microchip Technology
01.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Jaké problémy jsou, nebo také mohou být, dle názoru Microchipu spojené s průmyslovým internetem věcí v roce 2020?

Jedním ze skutečně náročných úkolů v oblasti průmyslového internetu věcí IIoT 4.0 bude rozlišit „správnou aplikaci“ a další „nafouknutou bublinu“. O IIoT 4.0 se často mluví v obecné rovině a pro mnohé firmy pohybující se v průmyslovém prostředí půjde o jakýsi abstrakt, který lze jako novinku zavádět jen s obtížemi. Debata se pak nezřídka stáčí k požadavkům typu „fajn, můžete vyrobit propojené snímače, které v rámci podniku změří ‚jakoukoli‘ veličinu“. Pokud jde o technologický div, kterým průmyslový internet věcí bezesporu je, zákazníkům dnes takové všeobecně přijímané spojení zabraňuje rozpoznat inovativní a mnohdy i průlomová řešení, která jim pomohou zvednout výkonnost, kvalitu a také konkurenceschopnost na novou úroveň. Jak tedy můžeme zahájit konverzaci, abychom zjistili potřeby zákazníka a mohli se k nim ještě lépe přiblížit?

Jděte na to prakticky! Pokládejte otázky typu „jaký máte s touto částí výrobní linky největší problém?“ Pokud se například zjistí, že prokluzující pás způsobuje nepravidelný pohyb součástek, může dodavatel řešení IIoT nabídnout konkrétní snímače, které začátek prokluzu zaznamenají. Dopravník tak bude moci u zákazníka celou dobu běžet zamýšlenou rychlostí a k seřízení může dojít hned, jakmile vyvstanou problémy. Plánovaná údržba bude společně s úpravami v reálném čase stát vždy méně, než nepředvídané odstávky linky.

2) Pokud jde o průmyslovou automatizaci, jaké funkce mikrokontroléru budou dle názoru Microchipu v budoucnu vyžadovány?

Bude to pochopitelně možnost zapojit společně několik senzorů. Může to sice znít jednoduše, ale není tomu tak. Skutečností zůstává, že k inovacím dosahovaným v krátké době bude zapotřebí rychlá příprava prototypu a ty správné stavební bloky máme k dispozici již nyní. Dodavatelé tak mohou líp nakládat s požadavky svých klientů a zákazníci zase lépe pochopí, co vše musí poskytovatelé v kontextu IIoT 4.0 k dosažení efektivního fungování jejich provozu zajistit.

3) S jakými vlastnostmi a také výhodami lze v případě mikrokontrolérů od Microchipu počítat?

Vývojové desky AVR-IoT a PIC-IoT WG od společnosti Microchip Technology překonaly hlavní překážky, které až dosud omezovaly možnosti, pokud jde o rychlejší návrh prototypu a také inovace v prostředí průmyslového internetu věcí. Díky možnostem připojení přes Wi-Fi, zabezpečení a také přístupu do cloudu se desky AVR-IoT a PIC-IoT stávají skvělým výchozím bodem, budete-li za účelem řízení či zadávání příkazů na dálku připojovat celou řadu aplikací právě do cloudu – od bezdrátových snímačů až po chytře navržené systémy osvětlení. Na základě spojení výkonného a přesto jednoduše použitelného mikrokontroléru (MCU) AVR® nebo PIC®, bezpečnostního prvku CryptoAuthentication™ a také plně certifikovaného modulu kontroléru pro sítě Wi-Fi bude se zmíněnými deskami navrženými ve stylu „plug-and-play“ možné snadno připojit vestavné aplikace do Google Cloudu. Pro účely vývoje prototypu se snímači bude ideální konektor Click™. Lze tak použít stávající moduly Click, příp. doplnit typ senzoru, který bude k efektivnímu vyřešení konkrétního úkolu zapotřebí.

 

Pokud sáhnete po vývojových deskách od Microchipu, vyhnete se zásadním potížím v otázce připojení nebo zabezpečení. Ve spolupráci s průmyslovými partnery mohou nyní vývojáři v malém navrhovat a rychle zhodnotit nové koncepty IIoT 4.0. Takový přístup podporuje rychlé učení, včetně opakování, takže lze představy a koncepty snadno přeměnit na výsledná řešení. Svižný návrh prototypu systému IIoT 4.0 výraznou měrou optimalizuje náklady, zlepšuje efektivitu a má též potenciál vytvářet originální průkopnická řešení s ohledem na fungování takového průmyslového odvětví.

Mají-li být vývojové firmy při zavádění inovací ze světa IIoT 4.0 úspěšné, je důležité, aby své síly spojily s těmi správnými vývojáři. Cloud a také zpracování, které zde řešíme, vyžaduje z hlediska softwaru či webu schopné lidi. S přechodem z malých dat na velká se rovněž neobejdete bez expertů na analýzu dat a umělou inteligenci. Dodavatelé řešení pro průmyslový internet věcí a také firmy z oboru, které si při vývoji pokročilých řešení pro automatizaci a monitorování neosvojí možnosti rychlého návrhu prototypu, se budou v současném konkurenčním prostředí pravděpodobně trápit. Potřebné zkušenosti, čas a také prostředky k vytvoření zabezpečených řešení s rozhraním Wi-Fi, takže bude možné urychlit přípravu prototypu a zavedení novinek z oblasti IIoT 4.0, má ale jen hrstka firem. Zapracování „stavebních kamenů“ typu vývojových desek AVR-IoT a PIC-IoT od Microchipu, a také využití znalostí těch správných vývojářů, proto může takové společnosti, hodlající ve zmiňované průmyslové oblasti vyniknout, výraznou měrou obohatit.