česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 29. únor 2024

Společnost ASM představila inovace svých SMT zařízení

DPS 5/2020 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Koncem července prezentovala v živém internetovém přenosu společnost ASM Assembly Systems [1] inovace svých produktů z oblasti tisku pájecí pasty a osazování desek. Zájem o tento stream byl velký − zúčastnilo se ho více než 900 zákazníků, zástupců odborné veřejnosti a tisku z celého světa. Po úvodním přehledu následovala řada praktických tematicky zaměřených prezentací jednotlivých výrobků a poté měli účastníci možnost klást otázky.

Společnost ASM představila inovace svých SMT zařízení

Firma ASM Assembly Systems (ASM) představila inovace svých výrobních zařízení týkající se všech segmentů SMT výroby včetně potřebného softwaru. Cílem těchto inovací je snaha zvýšit výkon, účinnost a přizpůsobit zařízení potřebám výrobců elektroniky.

Pro zájemce, kteří neměli možnost tento stream sledovat živě, je k dispozici jeho videozáznam [2].

Osazovací zařízení SIPLACE SX

Nová generace platformy osazovacích strojů SIPLACE SX [3], která se již osvědčila ve výrobním prostředí typu high-mix, je nyní dostupná s nejnovějšími osazovacími hlavami, výkonnějším vizualizačním systémem, otevřenou interface pro speciální zakladače součástek a mnoha novými funkcemi v řídicím softwaru. Výsledkem je vyšší osazovací výkon, širší spektrum osazovaných součástek a rozsáhlejší možnosti přizpůsobení potřebám výroby.

Společnost ASM představila inovace svých SMT zařízení 1

Nová osazovací hlava SIPLACE SpeedStar CP20 umožňuje osadit s vyšší přesností až 43 250 součástek za hodinu (cph). Prakticky to představuje 17% nárůst výkonu, o 12 % vyšší přesnost a také rozšíření sortimentu součástek o 37 %. Další dvě hlavy, které lze s automaty SIPLACE SX použít, SIPLACE MultiStar a SIPLACE TwinStar, mohou osazovat větší a komplexnější součástky silou až 100 N. Součástky o hmotnosti do 240 gramů mohou mít výšku až 50 mm. Modré světlo nové kamery zajišťuje vysoce kontrastní obrázky, ze kterých pak lze sestavit 3D snímek, který pomůže optimalizovat proces osazování. Další inovace zahrnují například Passive Clinching Tool pro osazování vývodových součástek, multidotykový monitor, chytré funkce v softwaru a další.

Tiskárny pasty DEK TQ

Výkonné tiskárny DEK TQ [4], které byly uvedeny nedávno na trh, dostaly nové vakuové řešení pro malé a komplexní desky plošných spojů a také vylepšený software − ASM Printer Programming/SmartStencil, který umožňuje přes RFID kontrolovat šablony a tím zajistit jejich delší životnost. RFID systém není omezen jen na šablony firmy ASM, ale může být použit i s šablonami jiných výrobců.

Společnost ASM představila inovace svých SMT zařízení 2

Tiskárna DEK TQ udává směr ve zvyšování výkonu, účinnosti a přesnosti. Při vysokoobjemovém tisku se vyznačuje krátkou dobou cyklu okolo 5 sekund. Díky lineárním motorům, inovativnímu systému uchycení desky a důmyslné tiskové hlavě dosahuje přesnosti (wet-printing) ±17,5 μm @ 2 Cpk, což je dostatečné pro spolehlivý tisk pasty pro SMD součástky 0201 a součástky s ultrajemnou roztečí vývodů. Tiskárnu lze snadno integrovat do prostředí chytré výroby prostřednictvím standardů IPC-Hermes-9852, Closed-Loop-to-SPI, ASM OIB a IPC CFX.

Světová premiéra softwaru ASM Works

Při prezentaci měla světovou premiéru také nová modulární softwarová sada ASM Works [5]. Pomocí tohoto softwaru si mohou zákazníci vytvořit svou vlastní strukturu programu určeného pro integrovanou chytrou výrobu. Dokonce už jeho základní sestava, ASM Works Core Package, zajišťuje architekturu, s jejíž pomocí si mohou stroje vyměňovat data, zatímco uživatelé nastavují celou výrobu. Tento software může také vytvářet programy pro tisk pasty a osazování. Má zabudované monitorovací funkce, takže může zobrazovat informace o spotřebě materiálu každé linky, stav jednotlivých objednávek apod.

K dispozici je 8 modulů (Upgrade Modules), které mohou uživatelům pomoci rozšířit základní verzi programu podle vlastních požadavků − ASM Production Planner, ASM Material Manager, ASM Material Setup Assistant, ASM Command Center, ASM ProcessExpert, ASM Performance Monitor, ASM Traceability a ASM Factory Integration Package.

Velkou výhodou ASM Works je skutečnost, že se uživatelé − výrobci elektroniky − nemusí starat o připojení, kompatibilitu, přenos dat, licence a aktualizace.

ASM Assembly Systems: SMT řešení v rámci skupiny ASMPT

Společnost ASM Assembly Systems GmbH & Co. KG se svými závody v Německu, Velké Británii a Singapuru se stala poprvé největším dodavatelem zařízení pro SMT výrobu již v roce 2015. Je součástí mateřské firmy ASM Pacific Technology Group (ASMPT) [6]. Ta je globálním dodavatelem pro polovodičový průmysl v oblasti osazování a vytváření elektronických sestav.