česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

Laserový systém pro přímé vytváření obrazce

DPS 4/2012 | Články
Autor: Ing. Pavel Šebesta

Během výstavy productronica 2011 v Mnichově firma Bungard Elektronik GmbH představila a předvedla v činnosti prototyp zařízení Bungard Laser Direct – Bungard CCD s přímou expozicí pomocí UV laserové hlavy pro běžné fotoresisty. Při této demonstraci byly exponovány DPS s pozitivním fotoresistem, ALUCOREX i desky s negativním fotoresistem, všechny materiály ve velikosti Eurokarty. Expozice proběhla během 3 minut.

Cílovými zákazníky jsou např. vývojová oddělení elektroniky s častými změnami layoutu, která chtějí vyrábět své prototypové DPS (např. anténní struktury) mokrou výrobní technologií v souladu s průmyslovými standardy.

Laserový systém pro přímé vytváření obrazce

Laserová hlava má rozlišení lepší než 50 μm a je k dispozici buď jako doplněk k existujícím CCD zařízením, nebo jako kompletní CNC systém, který může nejenom exponovat, ale také vrtat a frézovat.

Bungard Laser Direct je schopen exponovat DPS o velikosti Euro karty během 15 minut, v závislosti na hustotě propojení a poměru stran. Pro ovládání laserové jednotky je potřebný software LaserPro. V programu LaserPro mohou být nastaveny pojezdová rychlost, výška pojezdu, energie světla a počáteční zpoždění (Prelight) pro běžně 1–15 nástrojů. LaserPro zpracovává HPGL data (HPGL 7475A) stejným způsobem jako další pracovní software pro Bungard CCD RoutePro a DispPro. Jestliže je to nutné, požaduje se CAD-CAM software ISOCAM pro konverzi Gerber dat do HPGL pojezdových drah.

Po expozici mohou být desky vyvolány a leptány jako normální základní materiál s fotoresistem. Bungard Laser Direct neodstraňuje měď ze substrátu. Při expozici mědi laserem se vytvářejí vysoce toxické plyny, které potřebují speciální sběrná měření pro neutralizaci a manipulaci. Dle našeho názoru je leptání daleko přátelštější k životnímu prostředí.

Pomocí Bungard Laser Direct se mohou prototypy realizovat rychleji a přesněji než s použitím předešlé technologie. Pro výrobu malých sérií stále doporučujeme výrobu filmů pomocí Bungard Filmstar a expozici pomocí Hellas nebo – pro jemnější rozlišení – pomocí EXP 8000.

Bungard Laser Direct a software LaserPro jsou nabízeny za nepřekonatelnou cenu. Mohou být dodatečně namontovány i do všech zařízení Bungard CCD, vyrobených po roce 2006.

NORTE, v. o. s.

Nad Pianovkou 191, 460 14 Liberec 17, Česká republika

Telefon: (+420) 482 772 728, Fax: (+420) 482 772 729, mobil: (+420) 604 231 093

http://www.norte.cz