česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

Zajistí nové embedded displeje lepší zobrazení?

DPS 1/2021 | Články
Autor: Alexander Pang, Anders Electronics

Quantum dot a microLED displeje nacházejí uplatnění v produktech, jako jsou chytré telefony nebo televize, když se jejich výrobci snaží získat náskok před konkurencí. Jaké jsou tyto technologie v porovnání s těmi stávajícími? A mohou přinést přidanou hodnotu také do průmyslových aplikací?

Nevypadá moje aplikace zastarale?

Dříve či později potřebuje každý návrhář výrobků změnit uživatelské prostředí aplikace s cílem zlepšit jeho vizuální stránku. Zatímco k revizím běžných spotřebitelských výrobků vedou často módní trendy, u průmyslových aplikací jde především o funkčnost a rozměry.

Konkurence může dát na trh alternativní displej, který vypadá moderně a atraktivně, ale zákazník může požadovat také jiná zlepšení, jako je větší pozorovací úhel nebo delší životnost bateriově napájeného zařízení.

Nejjednodušším způsobem, jak zlepšit uživatelské prostředí, je použít displej s lepšími parametry. Nejnovější displeje, jako jsou OLED, microLED nebo quantum dot (QD), nabízejí dokonalou barvu a kontrast, větší úsporu energie, ale také další užitečné vlastnosti, například tenké provedení, které šetří místo a usnadňuje manipulaci a instalaci. Nabízejí se také další nové typy displejů − ohebné nebo skládací.

OO Které displeje jsou nejlepší pro průmyslové aplikace?

Nyní se pro většinu průmyslových aplikací používá osvědčená technologie displejů TFT-LCD. Jsou odolné, dobře zobrazují barvy a navíc v posledních letech využívají možností technologií In-Plane Switching (IPS aka Super-TFT), Advanced High Performance IPS (AHP-IPS) a Advanced Dimension Switching (ADS) – ty zvětšují pozorovací úhel, zlepšují barvy a zvyšují účinnost systému. Také jejich cena je přijatelná, a to díky velké poptávce v sektoru mobilních telefonů.

OLED/AMOLED displeje představují novější technologii a jsou nejběžněji používanou zobrazovací technikou v chytrých telefonech. Své uplatnění nacházejí ve spotřební elektronice, kde nahrazují LCD displeje. Očekává se, že televize s OLED displeji vytlačí modely s LCD již během roku 2021. Na druhé straně, i když mají OLED displeje výhody v podobě nízké spotřeby, vynikajícího barevného renderování a vysokého kontrastu, současně ale postupem času degradují, a nejsou tak vhodné pro průmyslové aplikace, u kterých se očekává funkčnost a spolehlivost po dlouhou řadu let, někdy i desetiletí. To platí zejména o modrých LED, které degradují relativně rychle.

Bez názvu

Jaká vylepšení nabízejí alternativy k LCD?

Quantum Dot Colour Conversion (QDCC) byly úspěšně zavedeny do výrobků spotřebního charakteru, kde se používaly LCD a OLED displeje. Quantum dots jsou miniaturní polovodičové částečky, které emitují světlo ve velmi úzkém spektru. Umožňují zobrazit velmi čisté barvy RGB i jejich přesné vyladění, což vede k bohatým barvám, zvýšené jasnosti a většímu kontrastu v porovnání s běžnými displeji. Je u nich také možné dosáhnout širšího pozorovacího úhlu a vyšší energetické účinnosti.

Bez názvu 1

Bez názvu 2

Mezi varianty této technologie patří Quantum Dot Enhancement Film (QDEF), která zjednodušuje výrobu displejů. Dnešní nejpokročilejší technologií je pak Quantum Nano Emitting Diode (QNED), která sestává z GaN LEDek v nanovelikosti v podobě nanotyčinek, které se tisknou inkjetovým způsobem a zarovnávají elektrickým polem. Mezi její výhody patří vysoká účinnost, světelnost a dlouhá životnost bez nutnosti zahoření.

Mezi alternativy patří také microLED displeje, které mají výborné pozorovací charakteristiky, ale narážejí na praktické a komerční výzvy. Nabízejí teoreticky neomezený kontrastní poměr, přičemž tato technologie bez organických materiálů netrpí problémy degradace, které jsou omezením u OLED. Jejich nevýhodou je ale časově náročná, a tím i nákladná výroba.

Displeje 4K obsahují kolem 25 milionů LEDek, což představuje zhruba 1 000 hodin práce na moderním osazovacím automatu s vysokou submikronovou přesností. Použití microLED displejů v průmyslových aplikacích musí nejprve předcházet jejich nasazení ve spotřební elektronice, jejíž zákazníci jsou citliví na cenu.

Výrobci v Číně a Koreji se už ale navzájem předhánějí, a tak lze očekávat nárůst její výroby a zároveň pokles cen. Situaci je tak třeba sledovat, ale na zařazení této technologie do připravovaných projektů je zatím ještě příliš brzy.

O společnosti Anders Electronics

Britská firma Anders Electronics plc se specializuje na návrh embedded displejů s cílem učinit dotykovou technologii bezpečnější, jednodušší a uživatelsky přívětivější.

Více informací o produktech a službách této společnosti je uvedeno na jejich webových stránkách: www.andersdx.com.