česky english Vítejte, dnes je úterý 05. březen 2024

Vojenská technika je díky elektronice stále sofistikovanější

DPS 2/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Podle studie „Electronic Warfare Market by Capability, Platform, Product and Region – Global Forecast to 2025“ publikované na serveru marketsandmarkets.com [1] se v příštích letech zvýší poptávka po vojenské technice ze současných 17 na téměř 21 miliard dolarů v roce 2025. Důvodem jsou nejen konflikty mezi různými zeměmi, ale i významný technologický pokrok spojený s integrováním elektroniky do víceúčelových obranných i útočných systémů. Jedná se zejména o autonomní bojové prostředky, zařízení pro monitorování okolí nebo rušení komunikace. Význam elektroniky pro vedení boje dosáhl takové úrovně, že se pro ni vžilo označení „Electronic Warfare“. Mezi její nejznámější výrobce patří americké a izraelské firmy, jako jsou Lockheed Martin, Northtop Grunman, Elbit Systems, L3Harris Technologies, ale také další společnosti, které vyrábějí vojenskou techniku s vysokým podílem elektroniky.

Ponorky bez lidských posádek

Americká společnost Boeing je známá hlavně jako výrobce civilních letadel. To je ale pouze jedna, byť hlavní z jejích činností. Divize BDS (Boeing Defence, Space & Security Business) se zabývá autonomními systémy, výzkumem vesmíru, satelity, řízenými střelami a dalšími záležitostmi, které většinou navazují na požadavky armády. Tato divize se má nyní podílet na rozšíření možností použití extra velkých ponorek bez lidské posádky (XLUUV).

Modulární konstrukce ponorky Boeing Orca XLUUV má mít otevřenou architekturu s ohledem na budoucí možnost použití, kterou by mohla být například přeprava menších ponorek určených pro vypuštění v bezpečné vzdálenosti od cíle. Sama velká ponorka může být přepravována a spuštěna z upravených vojenských nebo nákladních lodí. Nové ponorky typu XLUUV mají být založeny na koncepci menší ponorky UUV, kterou pod názvem Echo Voyager firma Boeing vyrobila už dříve.

Vojenská technika je díky elektronice stále sofistikovanější

Echo Voyager je ponorka bez lidské posádky, 17 metrů dlouhá s dosahem až 12 000 km. Může se ponořit do hloubky až 3 350 metrů a pod vodou může nezávisle fungovat celé měsíce. Energii ponorce dodávají baterie dobíjené dieselovým agregátem. Jedná se v podstatě o nákladní ponorku s volným prostorem dlouhým 11 metrů, který lze využít pro různé účely.

Hlavním úkolem firmy Boeing je vývoj systémů pro řízení, ovládání, navigaci, komunikaci, přenos a zdroj energie, pohon, manévrování a senzory − v podstatě tedy vše, s čím má už zkušenosti z výroby letadel, satelitů, řízených střel a autonomních systémů.

Elektrooptické senzory hlídají okolí na velkou vzdálenost

Izraelská firma CONTROP Precision Technologies je výrobcem systémů pro sledování, obranu a vnitřní bezpečnost zejména pro vojenské účely. Její nový kamerový systém SPEED-LR má za úkol detekovat a identifikovat potenciální nebezpečí na velké vzdálenosti.

Vojenská technika je díky elektronice stále sofistikovanější 1

Jedná se o digitální snímací zařízení, které pracuje v širokém rozsahu světelného spektra. Systém používá elektrooptické senzory pro denní, noční a ztížené vidění. Obsahuje chlazený středovlnný infračervený snímač, denní kameru a krátkovlnnou infračervenou kameru, jejíž senzor umožňuje pozorovat překážky při zvýšené vlhkosti vzduchu, mlze, prachu a kouři. Má také zabudovaný stabilizátor zaměřování, který pracuje ve velmi úzkém zorném poli a udrží záběry ostré i při maximálním přiblížení obrazu na velké vzdálenosti. Zařízení pracuje jako pasivní radar, který snímá okolí a automaticky detekuje různé cíle.

OO Robotické tanky pomůžou pěšákům

Americká armáda po letech experimentování plánuje přijít s flotilou bojových vozidel bez lidské posádky [4], která by měla pomoci pěchotě v boji. Kromě střelby budou mít robotické tanky za úkol např. rušit komunikaci nepřítele nebo vypouštět kouřové clony a chránit tak pěšáky v boji.

Vojenská technika je díky elektronice stále sofistikovanější 2

Nejmenší vozidlo bude kolové, s maximální délkou zhruba 5 metrů a hmotností do 10 tun, a tak ho bude možné do místa nasazení dopravovat helikoptérou. Má být vybaveno lehkými zbraněmi, jako jsou protitankové střely. Armáda předpokládá, že po zapojení tohoto vozidla do přímých bojů o něj pravděpodobně přijde.

Dalším vozidlem v pořadí má být pásový, pancéřovaný vůz střední velikosti vybavený těžšími zbraněmi. Přepravovat se bude turbovrtulovým transportním letounem Super Hercules.