česky english Vítejte, dnes je neděle 03. prosinec 2023

3D tiskárna DPS od BotFactory osazuje SMD

DPS 3/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Americká firma BotFactory, která už řadu let nabízí 3D tiskárny pro tisk plošných spojů na nevodivý substrát (FR4, Kapton atd.), nyní přichází se dvěma inovovanými modely tiskárny SV2 (Enhanced a Professional), které dokážou osadit desku SMD součástkami.

Na nevodivou podložku se natisknou vodivým inkoustem plošné spoje jedné strany desky. Podkladem pro tisk jsou Gerber data. Minimální šířka spoje je u obou modelů tiskárny 0,2 mm, minimální mezera 0,254 mm u modelu Enhanced a 0,2 mm u modelu Professional. Pokud se má tisknout oboustranná či 4vrstvá deska, plošné spoje se tisknou na stejné straně s tím, že v místech možného zkratu se předtiskne izolační podložka z nevodivého inkoustu. Tam, kde má být propojení mezi vrstvami, se izolační vrstva netiskne (obdoba via otvoru).

Na „natisknutou“ desku nanesou další dvě výměnné tiskové hlavy lepidlo a pájecí pastu. Z tohoto popisu vyplývá, že SMD součástky mohou být jen na jedné straně „desky“, která je při tisku plošných spojů tisknuta jako poslední.

Do zásobníku součástek se připraví součástky na páskách. Zásobník může mít šest pásků širokých 8 mm, dva široké 12 mm a jeden široký 16 mm. Součástky (SOIC, SSOP, TSOP Type II, TSSOP, QFP) se z pásků přenášejí do potřebných poloh na desce pomocí automaticky výměnných vakuových přísavek. Pro zajištění přesnosti osazování má tiskárna kameru navazující na strojové vidění. Maximální velikost desky je 152 × 152 mm, maximální velikost tisku pak 117 × 152 mm. Opakovatelnost osazování je 0,7 mm, přičemž rozlišení při osazování je 0,1 mm. Pokud je potřeba použít na desce vývodovou součástku, používají se pro její uchycení a pájení duté nýtky.

panel desek (jpg)

Odkazy:

[1] www.botfactory.co